Indonezja dla ciekawych: Lamboya i jej turystyczne atrakcje

Wakacje coraz bliżej a Ty pewnie jeszcze nie zarezerwowałeś jeszcze biletu w poszukiwaniu najlepszej wycieczki. Jeśli wciąż rozważasz 5 różnych kierunków, być może ta propozycja będzie w sam raz dla Ciebie. Jeśli szukasz wycieczki, która sprawi, że będziesz mógł aktywnie odpocząć, a przy okazji nabrać energii chłonąc promienie słoneczne na plaży, być może jest to propozycja dla Ciebie. Przy okazji Indonezja, bo tego zakątka świata tyczy się ten tekst, nie jest tak bardzo kosztowna jak może się wydawać.

Gdzie leży Lamboya?

Lamboya to region położony wyspie Sumba w Indonezji, leżącej na Oceanie Indyjskim. Znajduje się pomiędzy wyspami Timor Wschodni a Jawa na wschód od wyspy Flores. Jest to teren bardzo górzysty porośnięty dżunglą z niewielką ilością mieszkańców. W stolicy kraju Sumba – Waingapu mieszka 11 tys. mieszkańców. Znajduje się tutaj centrum wymiany towarów oraz informacji ze światem, jest tutaj port, jak również lotnisko. Jeśli chcesz skorzystać z urlopu na Lamboya najlepiej wybrać miesiące pomiędzy majem a wrześniem.

Co można zobaczyć na Sumbie?

Mieszkańcy Sumby trudnią się głównie rybołówstwem, uprawą ryżu, zbiorem kukurydzy, kawy czy tytoniu. Na wyspie leżą dwa parki narodowe gdzie można zobaczyć dużą liczbę rzadkich gatunków ptaków oraz takie rzadkie gady jak warany czy krokodyle. Wyspa Sumba to bardzo piękne plaże i nieodkryte jeszcze przez duże liczby turystów atrakcje przyrodnicze. Nie znajdziesz tutaj głośnych motorówek i jachtów pływających z głośnymi turystami. Sumba to dziewicze miejsce dla podróżników, którzy chcą odkryć nieznane innym miejsca. Podróż na Sumbę, może zaoferować Ci ekskluzywną i luksusową podróż dla tych, którzy wymagają więcej. Indonezja liczy 18 000 wysp, jednym z najbardziej charakterystycznych regionów jest prowincja Lamboya. Jest to region, do którego docierają jedynie nieliczni turyści szukający wyjątkowych przeżyć.

Lamboya

Jeśli pragniesz spotkać dawne kultury w ich naturalnym środowisku, Sumba Ci to zagwarantuje. Lamboya to jedno z takich miejsc, gdzie ludzie żyją jeszcze tak, jakby czas zatrzymał się w miejscu. Tam spotkasz piękne białe plaże z gorącym piaskiem. Dla tych jednak, którzy pragną czegoś ponad piasek i morze znajdzie się coś jeszcze. Jest tutaj jedno z ostatnich miejsc, gdzie stawiane są tradycyjne wioski z pionowymi dachami. Również tam spotkasz się z jednymi z ostatnich wyznawców kultu Marapu. Region usytuowany jest na wzgórzach, a rozpościera się z niego wspaniały widok na ocean oraz doliny. Piękny piasek natomiast na plaży Marosi sprawia, że przyciąga ona również wielu turystów. Trzeba pamiętać, że Lamboya leży w klimacie równikowym wilgotnym, wilgotność cały rok wynosi tutaj ok. 80-90%. Należy więc zadbać o swoje odzienie i przy pakowaniu. Kilka porad co zabrać i jak się spakować znajdziecie poniżej.

Co zabrać w podróż?

Na pewno nie można zapominać o podstawowych rzeczach jak paszport i dowód osobisty, dokumenty te muszą być wystawione przynajmniej pół roku przed przylotem. Zabierz ze sobą również karty płatnicze, wypłata pieniędzy jest bezproblemowa. Możesz wymienić pieniądze na gotówkę, bez względu na to, do jakiego kraju lecisz, jednak zawsze warto mieć ze sobą uniwersalną walutę, jaką są dolary. Ten środek płatniczy zawsze łatwo wymienisz w każdym miejscu świata w każdym kantorze i na każdym bazarze.
Nie zapominaj o biletach lotniczych lub prawie jazdy, jeśli zabierasz.

Lecąc do Indonezji, pamiętaj o tym:

  • Inne są wtyczki w gniazdkach (są dokładnie takie jak brytyjskie).
  • Zabierz bardzo dobry krem na poparzenia słoneczne.
  • Zabierz bardzo dobry krem przeciw ukąszeniom owadów.
  • Zabierz plastry na odciski.
  • Tabletki na odkażenie wody (jeśli masz zamiar chodzić po wyspie).
  • Tabletki na zatrucie pokarmowe.
  • Zabierz plastry wodoodporne w razie skaleczenia się o rafę koralową.
  • Jeśli chodzi o aktualne szczepienia, najlepiej będzie, jeśli skontaktujesz się ze swoim lekarzem lub stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Bezpieczeństwo

Kiedy będziesz na Lamboya najważniejszą sprawą będzie to abyś czuł się bezpiecznie. Oczywiście pomiędzy Indonezją a Europą występują znaczne różnice kulturowe, jednak nie są one już aż tak wielkie. Mieszkańcy Indonezji dzięki rozwojowi turystyki i znacznemu postępowi gospodarki w ostatnich latach nadrabiają różnice gospodarcze i cywilizacyjne.

Dużym problemem w krajach wyspiarskich jest niemniej klimat, który poprzez ocieplanie się i podnoszenie stanu wód powoduje zalewanie części wysp. Wskutek tego faktu część plaż i wysp zostaje zalana i już nigdy nie zostanie przywrócona naturze. W wyniku tego Indonezyjczycy tracą również część ziem oraz część swojej ojczyzny.

Kolejnym problemem, do którego Europejczyk nie jest przyzwyczajony, mogą być trzęsienia ziemi oraz tsunami. Bardzo duże tsunami, przychodzące co kilka lat niszczy kawałek lądu, który już nie podnosi się z upadku. W ciągu ostatnich kilku lat tsunami, które wywoływane są przez trzęsienia ziemi, stają się coraz bardziej gwałtowne. Te rajskie plaże i nieodkryte kultury nieuchronnie znikną, być może warto odwiedzić je, zanim zupełnie przestaną istnieć.

Z pewnością warto zwracać uwagę w takich miejscach uwagę na wodę, która nie zawsze może być czysta i nie warto pić jej z niepewnych źródeł. Jedzenie również nie koniecznie może być świeże i kupowanie w podejrzanych miejscach może skończyć się nie tylko lekkim zatruciem. Warto zatem mieć przy sobie coś, co pomoże w takich sytuacjach. Przed wyjazdem poradź się lekarza, jak masz reagować w takich sytuacjach. Być może zakup środek, który Ci to ułatwi.

Indonezja to bardzo modny kierunek w ostatnich latach. Nie tylko ze względu na bogactwo plaż, piękno zabytków i różnorodność klimatu, ale i swoją ulotność. Wiele z wysp, wysepek i atoli tego ogromnego archipelagu, które 30 lat temu były ogromne dzisiaj już ledwie wystają znad wody. Niektórych już nie ma wcale. Za kilka lat być może nie będzie Lamboya i innych wysepek archipelagu, który dziś tak pięknie się prezentuje.