Cieśnina Bosfor czeka. Czy warto wybrać się na rejs po tej cieśninie?

Wycieczka do Turcji to piękne plaże, wielkie hotele i złoto błyszczącej Hagia Sophia. Jest to z punktu widzenia gospodarczego, jeden z największych szlaków komunikacyjnych na świecie. Tutaj łączył się od wieków wschód z zachodem, na lewym brzegu Stambułu swój bieg kończył legendarny Orient Express. Pierwsza luksusowa sieć kolejowa z Paryża do Stambułu została uruchomiona w 1883 roku.

Stambuł i jego historia – czy warto go odwiedzić?

W Cieśninie Bosfor rozpoczynały swoją wędrówkę zakony krzyżackie pielgrzymujące w krucjatach do Ziemi Świętej. W Stambule mieszczą się najpiękniejsze meczety w całej Turcji i to właśnie tu przez setki lat znajdowała się pierwotna stolica Cesarstwa Rzymskiego.
Zanim stolicę chrześcijaństwa przeniesiono do Rzymu, to w Konstantynopolu (wcześniejsza nazwa Stambułu) urzędował papież.
Stambuł to miasto, które jest jednym z najważniejszych szlaków komunikacyjnych drogą morską na świecie. Swoją zachodnią część posiada w Europie, wschodnią natomiast w Azji.

Kiedy będziesz w Turcji, nie sposób nie być w tym mieście, w którym miesza się wiele kultur, narodowości i wyznań. W Stambule znajduje się słynny meczet Hagia Sophia, który był przez dziesięć wieków swojego istnienia przebudowywany na kościół, muzeum i znów meczet. Jednym z najpiękniejszych zabytków miasta jest warty zobaczenia Błękitny Meczet, który góruje nad miastem od ponad 400 lat. Turcja to kraj z bardzo bogatą i piękną tradycją i historią. Każdy, kto ma ochotę bliżej się jej przyjrzeć, powinien pojechać tam na dłużej.
Można na własne oczy zobaczyć, jak rozwijało się to państwo – od niewielkich plemion, które rozwinęły się 2000 lat p.n.e. aż do wielkiej potęgi Imperium Osmańskiego, które podbiło niemal cały świat XIX wieku. Warto poznać kraj, który niedoceniany potrafi zaskoczyć i jest więcej niż piękną plażą i skrawkiem cudownego morza. Tylko poznając kraj od środka, dzięki jego mieszkańcom możesz naprawdę go poznać. Stambuł leży przy największej zatoce cieśniny Bosfor, która nazywana jest złotym rogiem.

Gdzie leży Bosfor?

Być może nie masz jednak zbyt wiele czasu, aby poznawać, każdy zakątek tureckiej kultury. Jeśli chcesz zobaczyć jedynie najpiękniejsze rejony miasta, powinieneś zacząć od przepłynięcia Cieśniny Bosfor. Jest to cieśnina, która dzięki połączeniu między Morzem Egejskim oraz Morzem Marmara umożliwia ruch między Morzem Czarnym a Śródziemnym. Przez Cieśninę Bosfor i Dardanele codziennie przewija się niesamowicie duży ruch morski, turystyczny jak i transportowy. Jest to ogromnie istotna droga morska, która transportuje towary z czarnomorskich oraz tureckich portów. Eksportowane ładunki dalej są rozwożone po świecie. Cieśnina jest bardzo wąska ma jedynie 800 m szerokości i 12 km długości.

Co zobaczę z pokładu statku wycieczkowego?

Kiedy rejs rozpoczyna swój bieg, nad miastem można zobaczyć górującą majestatyczną architekturę najbardziej znanych meczetów. Na początku wprawne oko dostrzeże takie wspaniałości jak meczet Suleymaniye, żeby już po chwili wraz z oddalającymi się wieżyczkami, zobaczyć coraz to lepiej dostrzegalne i bardziej charakterystyczne Hagia Sophia oraz Błękitny Meczet. Na obu brzegach Cieśniny zobaczysz wspaniale usytuowane zabytki, na które będziesz mógł spoglądać z pokładu wycieczkowego statku, błyszczącego w słońcu. Jednym z takich zabytków, które warto podziwiać, jest pałac letni sułtana, zbudowany w XIX wieku. O każdym z mijanych antyków będziesz informowany tak, aby nic Cię nie ominęło. Rejs po Bosforze to naprawdę wyjątkowe przeżycie dla każdego. Z pokładu statku możesz tutaj oglądać każdy zabytek klasy światowej i zaglądać w okna tym, którzy na co dzień żyją z dala od innych.

W ciągu dwóch godzin przepływasz w pobliżu luksusowych dzielnic zamieszkałych przez najbogatszych ludzi. Przepływasz w najbardziej prestiżowej i pławiącej się w luksusach okolicy. Kolejnym punktem na trasie jest położony niedaleko stadion piłkarskiego zespołu Besiktas Stambuł. Wszystko to co zazwyczaj niedostępne lub trudne do zdobycia, możesz zobaczyć na własne oczy i sfotografować na pamiątkę.
Przewoźnicy oferują również rejsy nocne, więc możesz zobaczyć piękne miasto nocą. Cóż może być piękniejszego niż romantyczna kolacja z ukochaną w blasku świec przy rozświetlonym stambulskim niebie? To przepiękne miejsce dla zakochanych, miłośników dobrego jedzenia oraz osób szukających znaków historii. Tam znajdziesz ich mnóstwo, gdyż wschód jest usiany pamiątkami historycznymi. Jest to również na tyle interesujące miejsce, że wybierali je filmowcy na kręcenie swoich produkcji. Dla przykładu był tutaj kręcony jeden z filmów o słynnym agencie.

Za ile podróżować i gdzie się wybrać?

Jeśli chcesz przemieszczać się po Stambule jak jego mieszkaniec, również możesz robić to za pomocą promów lub przy pomocy komunikacji. Na terenie miasta są trzy mosty, które łączą ze sobą cieśninę. Jest tam także tunel poprowadzony pod powierzchnią wody. Możesz również korzystać z kursujących po Cieśninie promów. Obsługujące mieszkańców i turystów od blisko 170 lat promy, rocznie przewożą ok. 40 mln osób zwiedzających Cieśninę Bosfor. Rejs po cieśninie może trwać w zależności od oferty przewoźnika od dwóch do sześciu godzin. Miejscem, z którego wyruszają wszystkie promy na swoje rejsy jest stacja promowa Eminon. Koszt, jaki będziesz musiał ponieść w związku z rejsem to dla jednej osoby ok. 10 zł. Koszty zwiedzania miasta od nieznanej dotąd strony, z pokładu statku wycieczkowego są niewielkie. Upewnij się jednak, jak wygląda cennik, zanim wsiądziesz na pokład statku. Rejs cieśniną, jest jedną z największych atrakcji Stambułu.