Lofoty – wycieczka na malowniczy archipelag wysp w Norwegii

Norwegia staje się coraz to atrakcyjniejszym kierunkiem wycieczek turystycznych, dla osób poszukujących nowych rejonów na wakacyjne eksploracje. Surowy klimat i kultura różniąca się od tej zachodniej swoim zdyscyplinowaniem i systematycznością, pociągają wiele osób. Sposób odżywiania się oparty głównie na tłustych rybach jest zdrowy i tak bardzo wpisuje się w obecne trendy. Miejscem, które często odwiedzają osoby, pragnące aktywnie spędzić czas, a jednocześnie zasmakować dobrej kuchni są Lofoty. Jest to odsunięty na północy zachód, niemal pod kołem podbiegunowym archipelag wysp. Wycieczkę do tego pięknego miejsca możemy zamówić z biurem podróży lub pojechać samodzielnie. Wycieczka na Lofoty to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, więc jeśli masz czas i stać cię na odrobinę większy wydatek, siadaj w fotelu samolotu i zabieraj bagaż. Zanim jednak się spakujesz koniecznie, dobrze przeczytaj poniższe wskazówki, nie każdemu może się tam spodobać.

Gdzie leżą Lofoty i co tam jest?

Na pewno zadajesz sobie to pytanie. Jeśli Lofoty są tak daleko, to co może być tam takiego interesującego, że zechce tam pojechać?
Lofoty słyną na świecie z wielu rzeczy, jedną z nich jest bardzo rozwinięta linia brzegowa. Samo w sobie nie jest, to może nic interesującego, jednak sprawia to, że jest to bardzo często odwiedzany port morski. Słynie z bardzo obfitych połowów ryb m.in. dorsza atlantyckiego.
Archipelag dzięki swojej budowie i ukształtowaniu terenu, które jest jednym z najstarszych na świecie pochodzenia wulkanicznego stanowi bardzo dużą atrakcję geologiczną oraz turystyczną.

Chodząc po szczytach i masywach skalnych, trzeba wykazać się nie lada kondycją, więc jeśli chcesz przyjechać w ten rejon, musisz mieć ku temu warunki fizyczne.
Jest to raj dla tych, którzy kochają widoki morza i gór w jednym. Jeśli tego byłoby za mało, to znajdą się tam również plaże. Mimo że temperatury w tamtym rejonie nie zachęcają do opalania się, to przy 10 st. C. wypoczynek na plaży w takim raju na ziemi będzie przyjemnością, nawet jeżeli trzeba będzie założyć rękawiczki.

Norwegia jest krajem dla odważnych, to wiadomo nie od dziś, w końcu to ojczyzna wikingów. Kiedy więc będąc tam, zechcesz poczuć się bliżej zjednoczony z naturą, możesz to zrobić i nie dostaniesz za to mandatu. Spanie w na dziko jest dozwolone, czy to pod szczytem góry, na którą zamierzasz się wspiąć, czy na brzegu jeziora czekając na wschód, aby zrobić najlepsze zdjęcia o poranku. Można też skorzystać ze schronów, które mieszczą się na szczytach lub na trasach szlaków.
Norwegia pod względem pieszych turystów jest bardzo przyjazna i przyjmuje ich z otwartymi rękami. Chcesz więc pojechać z plecakiem pochodzić po górach i nie bardzo masz pomysł na wycieczki? Tatry Ci się już przejadły? Lofoty są jak znalazł. Potrzebujesz tylko dobrej kondycji.

Zorza polarna to jeden z niezaprzeczalnych powodów, dla których warto tam się wybrać. Jest jedną z lepiej obserwowalnych, jakie można sobie wyobrazić. Efekt ten jest możliwy do podziwiania jedynie zimą podczas nocy polarnej. Od czerwca do grudnia trwa polarny dzień i przez niemal 24 h jest jasno, nocami robi się jedyni lekko szaro na zewnątrz.

Jak dojechać na Lofoty i kiedy najlepiej jechać?

W ten przepiękny region można dostać się na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest wykupienie wycieczki w biurze podróży. Aktualna oferta biur turystycznych jest szeroka i z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Jeśli jednak chciałbyś dostać się nam w inny sposób, to możesz wziąć pod uwagę wyprawę samochodem. Nie jest to tania wycieczka, jednak na pewno da Ci komfort podróżowania kiedy i jak chcesz. Z Polski do Norwegii czekać Cię będzie jeszcze przeprawa promowa, będziesz mógł ruszać. Pamiętaj o zabraniu dowodu osobistego. Przed Tobą zapewne kilka dni jazdy, pięknych krajobrazów i niezapomnianych przeżyć. Dużo szybciej dostaniesz się tam samolotem. Z Gdańska dolecisz niemal na samo miejsce.

Krótki rejs statkiem i możesz ruszać w góry. Dzięki tanim liniom lotniczym również koszty podróży mieszczą się w granicach portfela przeciętnego Polaka. Koszty pobytu w Norwegii są już jednak nieco wyższe niż samego przylotu. Walutą obowiązującą na terenie Lofotów jest Korona norweska, a sama Norwegia jest jednym z droższych krajów w Europie. Mimo wszystko jest to jednak wart odwiedzenia zakątek świata.
Jadąc w ten piękny rejon świata, powinieneś wiedzieć, że funkcjonują tutaj dwie pory dnia. Dzień i noc polarna. Od czerwca do grudnia jest dzień przez całą dobę, natomiast od grudnia następuje noc. Nie wschodzi wówczas słońce i dla osób które źle znoszą brak słońca, zdecydowanie niepolecany jest przyjazd w tym okresie. Panuje tutaj przyjemny morski klimat, temperatury nie przekraczają w lecie 15 st. natomiast w zimie, nie spadają dużo poniżej zera.

Co ciekawego można zobaczyć na Lofotach?

Jeśli chcesz przyjechać tutaj i liczysz na zwiedzanie, niestety się rozczarujesz. Nie ma tutaj niczego poza piękną przyrodą, naturą, świetnym jedzeniem i pięknymi plażami i górami, po których można krążyć całymi dniami. Temperatura przyjemnie niska w zimie i niezbyt wysoka w lecie sprzyja wędrowaniu po górach. Klimat morski nie pozwala na rozwijanie się siarczystych mrozów, a bliskie położenie koła podbiegunowego nie sprzyja również wysokim temperaturom w lecie. Jeśli więc nie jesteś amatorem atrakcji tego typu, zdecydowanie lepiej będzie Ci na włoskich lub hiszpańskich plażach, gdzie zawsze świeci słońce.

Jak wyjechać, żeby dojechać na Lofoty?

Norwegia nie leży w Unii Europejskiej, jednak leży w strefie Schengen, więc nie potrzebujesz paszportu. Zabierz jednak dowód osobisty oraz kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Wszelkie ubezpieczenie zdrowotne, jakie wykupisz u ubezpieczyciela lub operatora wycieczki, zabierz ze sobą i miej przy sobie jego kopię. Leczenie na terenie Norwegii jest bardzo drogie, dlatego kwestie ubezpieczenia warto rozważyć wcześniej. Norwegia uznaje warunki Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Jeśli jedziesz samochodem, zadbaj o wszystkie niezbędne dokumenty w drodze oraz ważne ubezpieczenie.