Ubezpieczenie turystyczne – 5 kroków, jak wybrać dobrą polisę

Chcemy, by nasza podróż przebiegła przyjemnie i bezpiecznie. Czasem zdarzają się różne kłopotliwe sytuacje, np. wypadek za granicą. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć takiej sytuacji, a koszty leczenia nawet przy niewielkiej szkodzie mogą być bardzo wysokie. Na szczęście wielu nieprzyjemności można uniknąć, kupując polisę turystyczną. Czym jest polisa turystyczna i na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty? Poznaj 5 kroków, jak dobrze wybrać ubezpieczenie na czas podróży.

Co zapewnia polisa turystyczna?

Polisa turystyczna chroni nas przed skutkami wypadków, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Sporo może się wydarzyć podczas urlopu, a to opóźniony samolot, skradziony bagaż, wypadek czy konieczność leczenia za granicą. Wszystko to może nas sporo kosztować. Bez względu na to, do jakiego kraju się wybierasz, zawsze coś może się stać. Wprawdzie przez większość twoich wyjazdów może zaczynać i kończyć się szczęśliwie, nigdy nie jest to jednak stuprocentowo pewne. Koszt polisy w stosunku do ewentualnych np. kosztów leczenia za granicą i tak jest o wiele niższy.
Skąd jednak wiedzieć, którą ofertę wybrać i czym się kierować przy wyborze polisy turystycznej?

Krok pierwszy- ustal, czego potrzebujesz

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują szeroki wachlarz usług. Zastanów się, dokąd i na jak długo podróżujesz, jakim środkiem transportu oraz czy planujesz standardowe zwiedzanie czy uprawianie sportu. To wszystko ma znaczenie przy wyborze oferty. Im dłuższa podróż, tym dłuższa polisa. Jeśli raz w roku wybierasz się za granicę, wystarczy ci jednorazowa polisa. W przypadku częstszych podróży, warto wziąć pod uwagę ubezpieczenie podróży wielokrotnych, dzięki czemu nie musisz za każdym razem podpisywać umowy. Wybór kraju także odgrywa sporą rolę, ponieważ kraje takie jak USA, Japonia i Australia świadczą usługi medyczne w znacznie wyższych cenach niż placówki medyczne w Europie. Jeśli wybierasz się na wycieczkę po Polsce, prawdopodobnie nie wykupisz polisy. Krajowe polisy pokrywają koszty rehabilitacji i leczenia w prywatnych placówkach, a przy tym nie są drogie, czasem warto mieć taką ochronę.
Podstawowa oferta obejmuje koszty leczenia urazów doznanych w wyniku nieszczęśliwego wypadku i w przypadku zgonu. Standardowa polisa sprawdzi się podczas zwykłych wyjazdów rekreacyjnych. Co to oznacza? Zwykłe zwiedzanie, jazda na wypożyczonym rowerze, pływanie statkiem czy lekka wycieczka górska należą do aktywności niskiego ryzyka, zwykła polisa pokryje koszty w przypadku wypadków. Inaczej wygląda sprawa podczas uprawiania sportów ekstremalnych, nurkowania, jeździectwa, gdzie w celu zapewnienia pełnej ochrony należy wykupić rozszerzoną wersję polisy.

Krok drugi – poszukaj ofert

W Internecie znajdziesz naprawdę sporo informacji. Zwróć uwagę, co oferują ubezpieczyciele. Jeśli zainteresuje cię dana oferta, umów się z doradcą w celu omówienia szczegółów. Jako potencjalny klient śmiało zadawaj pytania. W każdym momencie możesz zrezygnować, zastanowić się itp.

Krok trzeci – przeczytaj OWU

Ogólne Warunki Ubezpieczenia to przepisy prawne mające zastosowanie do wszystkich ubezpieczeń danego działu lub rodzaju. Zawierają zapisy odnośnie przedmiotu, zakresu i czasu trwania odpowiedzialności ubezpieczyciela. OWU wskazują prawa i obowiązki obu stron umowy, sposób ustalania wysokości szkody i wypłaty odszkodowań. Wiadomo, to musi się znaleźć w umowie. Mało kto jednak to czyta. Warto jednak zapoznać się w definicjami i wyłączeniem z ochrony. Jeśli zdarzy się coś, co według umowy jest wyłączone z odpowiedzialności ubezpieczyciela, nic nie wskóramy, w końcu podpisaliśmy umowę, czyli wyraziliśmy zgodę. Wiele towarzystw nie poniesie odpowiedzialności cywilnej za szkody, które klient wyrządził umyślnie. Podobnie jest w przypadku przestępstw dokonanych pod wpływem alkoholu i rażącego niedbalstwa w tym zakresie. Jeśli chodzi o drobne uszkodzenia pod wpływem małego drinka, to czasem można spotkać się z zapisami określającymi limity dopuszczalnej ilości alkoholu w krwi, kiedy ubezpieczyciel mimo to wypłaci odszkodowanie, jednak klauzula alkoholowa przeważnie jest sporo droższa. Lepiej zapłacić sporo za taksówkę, niż wsiadać po drinku za kierownicę.
Dlatego przed podpisaniem umowy polisy dobrze jest przeczytać, dopytać doradcę, o co chodzi, a w razie potrzeby dokupić dodatkowe warianty.

Krok czwarty – porównaj ceny

Cena ma znaczenie, ale nie jest najważniejsza, ponieważ często nawet tanie polisy okażą się dla nas wystarczające. Istotniejsze są wysokości kwot, na które opiewa polisa, do jakiej wysokości zostaną pokryte koszty związane z utratą bagażu czy koszty leczenia. Należy zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia, np. czy ubezpieczeniem są objęte konsekwencje chorób przewlekłych. W Internecie bez problemu znajdziesz kalkulatory do porównania cen. Musisz tylko podać datę początku i zakończenia podróży, kraj docelowy i cel podróży oraz daty uroczenia twoje i towarzyszy, jeśli wybierasz się z rodziną lub znajomymi. W Polsce mamy stosunkowo tanie ubezpieczenia turystyczne, krajowe to wydatek rzędu złotówki za dzień ochrony, natomiast zagraniczne kosztują od 2,50 zł dziennie.

Krok piąty – sprawdź opinie

Warunki spisane na papierze, a rzeczywista obsługa w razie wypadku to dwie różne kwestie. Dlatego dobrze jest przed podpisaniem umowy przeczytać opinie na temat ofert ubezpieczycieli. Czy na pewno bez problemu wypłacą odszkodowanie w terminie? Wystarczy wpisać odpowiednie zapytanie w wyszukiwarkę.

Zakup polisy turystycznej nie jest skomplikowany, o ile wiemy, czego potrzebujemy i przeczytamy dokładnie umowę.