Wyspa Phuket – kurort dla każdego

Wybierając destynację letnich urlopów, poza Europą częstym kierunek są także północna część Afryki, Azja Mniejsza i Azja Południowo-Wschodnia. Pod uwagę bierze się między innymi Tajlandię, która jawi się jako kraj egzotyczny i tajemniczy, ciepły i pełen nowych smaków. Czy jest miejsce, do którego warto się wybrać? Owszem, wyspa Phuket, która zaskoczy, ale i przyniesie wiele okazji nie tylko do wypoczynku, ale i aktywności.

Destynacja – Tajlandia

Tajlandia jest krajem położonym w centralnej części Azji Południowo-Wschodniej. Leży całkowicie w tropikach, obejmuje różnorodne ekosystemy, w tym górzyste zalesione obszary północnej granicy, żyzne pola ryżowe na centralnych równinach, szeroki płaskowyż na północnym wschodzie i nierówne wybrzeże wzdłuż wąskiego południowego półwyspu.

Tym, co wyróżnia i przyciąga turystów z innych części świata, z pewnością jest tajska kuchnia. Stawia ona na lekko przygotowane potrawy z mocnymi, aromatycznymi elementami i ostrym posmakiem. Tradycyjna kuchnia tajska dzieli się luźno na cztery kategorie: tom, czyli potrawy gotowane, ignam, czyli sałatki na ostro, tam, potrawy tłuczone, i gaeng, czyli curry.

Tajlandia może pochwalić się także wyspami, które przyciągają do siebie turystów. Wśród nich największą jest Phuket, którą warto odwiedzić, jeśli chce się spędzić czas aktywnie.

Rajska wyspa

Wyspa Phuket jest największą wyspą Tajlandii. Położona jest na Morzu Adamańskim przy zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego. Jej wnętrze jest górzyste i pokryte lasami, na zachodnim wybrzeżu znajdują się piaszczyste plaże. Na wyspie wydobywana była cyna, obecnie podstawą gospodarki wyspy stanowią plantacje kauczukowca oraz turystyka. Jej klimat stanowią ciepłe, słoneczne dni przez większą część roku. Pora monsunowa trwa od połowy maja do października, ale deszcz nawiedza wyspę maksymalnie dwa razy w ciągu dnia.

W 2004 roku wyspa została nawiedzona przez silnie trzęsienie ziemi, co w znacznym stopniu zniszczyło jej infrastrukturę i spowodowało śmierć kilkuset osób. Ze względu na to, jak wielkie znaczenie dla Tajów ma turystyka, wyspa została bardzo szybko odbudowana, by móc znowu przyjmować podróżujących.

Phuket posiada bardzo dobrze, bezpośrednio skomunikowany krajowo i międzynarodowo port lotniczy w północnej części wyspy, 32 kilometry od centrum stolicy wyspy. Lot z Bangkoku trwa zaledwie godzinę.

Atrakcje na Phuket

Czym, co przyciąga na wyspę, jest na pewno jej krajobraz i przejrzystość wód na wybrzeżu. Ale to nie wszystko, co Phuket ma do zaoferowania.

Patong Beach

Niegdyś najpiękniejsza plaża wyspy obecnie nie nadaje się zbytnio do odpoczynku, jednak i tak warto na nią zajrzeć – liczne sklepy i możliwości aktywności zdołają wypełnić czas. Wzdłuż plaży rozciąga się wiele kurortów, a jeden z najlepszych hoteli na wyspie, luksusowy Amari Phuket, znajduje się na cyplu z widokiem na morze.

Kata Beach

Otoczona rzewniami i palmami Kata Beach to urocza, zakrzywiona zatoka z bujnymi wzgórzami na obu końcach. Spokojniejsza od Patong Beach, z mniejszą liczbą straganiarzy pozwoli na odpoczynek i czerpanie przyjemności z opalania. Tuż przy brzegu znajduje się niewielka. Sama plaża jest szeroka, z miękkim, białym piaskiem i przyzwoitymi miejscami do nurkowania na obu końcach. Jeśli się zgłodnieje, można skorzystać z oferty gastronomicznej straganów i skusić się na koktajl z papai czy lokalną przekąskę.

Karon Beach

Mniej popularna od Patong Beach plaża Karon to 3,5-kilometrowe pasmo skrzypiącego, złocistego piasku i szafirowego morza, które przyciąga wiele osób pragnących zaznać kąpieli. Warto z niej skorzystać podczas pięknej, słonecznej pogody, jednak wystrzegać się, kiedy wzmaga się wiatr. Wówczas duże fale uderzają o linię brzegową, co jest po prostu niebezpieczne. Naprzeciwko plaży, wzdłuż ruchliwej drogi, zlokalizowane są restauracje i kurorty. Na północnym brzegu kurort Centara Grand Beach Resort Phuket wychodzi na linię brzegową z własnym parkiem wodnym.

Phuket Town

Miasto Phuket, czyli stolica wyspy i prowincji, leży na południowo-wschodnim wybrzeżu w malowniczej zatoce. Tętni życiem dzięki licznym hotelom, restauracjom, gabinetom masażu i innym atrakcjom turystycznym, które powstały od 1980 roku, czyli od czasu otwarcia Patong Beach. Architektura miasta odzwierciedla wpływ chińskich imigrantów i portugalską estetykę, stanowi interesujący kontrast z bardziej tradycyjnymi tajskimi stylami widocznymi w innych częściach wyspy. Ulice Starego Miasta zachęcają do spacerów i zajrzenia do sklepów, przyglądaniu się zachowanym chińskim i portugalskim rezydencjom, świątyniom, sanktuariom. Istnieje możliwość odwiedzenia Phuket Trickeye Museum z interaktywną galerią sztuki 3D.

Phuket Big Buddha

Siedzący spokojnie nad wyspą na szczycie wzgórz Nakkerd między Kata i Chalong. Phuket Big Buddha jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów orientacyjnych na wyspie. Spektakularne 360-stopniowe widoki witają po dotarciu na szczyt. Pomnik Buddy ma 45 metrów wysokości, wyłożony jest białym, jadeitowym marmurem. Zbudowany został w 2004 roku. Jest to spokojne miejsce, w którym można odpocząć, zrelaksować się i zachwycić przepięknym krajobrazem, a także usłyszeć brzęczenie małych dzwonków. Wydaje się to być dobrym zwieńczeniem podróży, gdyż aby dostać się na szczyt i móc spojrzeć na Buddę, trzeba odbyć sześciokilometrową wędrówkę, a do samego pomnika prowadzą strome schody. Najlepiej na tę wycieczkę wyprać słoneczną pogodę i wcześniejszą porę – o poranku miejsce to jest bowiem mniej zatłoczone.