Costa Brava czy Costa Blanca? Sprawdź który kierunek jest dla Ciebie

Jeśli planujesz wakacje w Hiszpanii, prawdopodobnie zastanawiasz się, gdzie pojechać. Dzięki temu, że kraj ten leży na półwyspie o powierzchni 582 tys. km2, jego linia brzegowa także jest pokaźnych rozmiarów. Liczy sobie niemal 4000 km długości, co zapewnia ogromną różnorodność krajobrazów i miejsc do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych lub po prostu odpoczynku na plaży.

Dwa z kierunków cieszących się wśród polskich turystów ogromną popularnością, są Costa Brava i Costa Blanca, obydwa znajdują się na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym. Czym się charakteryzują, co można robić poza plażowaniem w tych dwóch rejonach i który z nich będzie bardziej odpowiedni dla ciebie?

Costa Brava

Wybrzeże Costa Brava obejmuje Blanes znajdujące się 60km od Barcelony i ciągnie się aż do hiszpańskiej granicy z Francją. Linia brzegowa jest nieregularna, znajdziemy tu wysokie klify i urocze plaże, także te, ukryte w niewielkich zatoczkach. Ciepła woda Morza Śródziemnego potrafi być tu jeszcze cieplejsza, idealna do spędzenia wymarzonych wakacji na plaży. Dodatkową atrakcją są liczne wysokie klify i pagórki. To oznacza, że osoby lubiące długie, piesze wycieczki, poczują się tu jak w raju. Wystarczy zapakować do swojego bagażu dodatkową parę wygodnych butów i można udać się na bardzo ciekawe szlaki piesze. Nie są one wymagające, więc zadowoleni będą przede wszystkim ci, którzy preferują łagodne i niespieszne wycieczki w otoczeniu natury.

Zwiedzanie na Costa Brava. Wyjazd do Hiszpanii to nie tylko plażowanie i długie spacery. Wielu turystów ma ochotę również na zwiedzenie hiszpańskich zabytków. Do najważniejszych miast w okolicy należą dwa – Barcelona i Girona. O ile pierwsze z nich jest bardzo dobrze znane i wiemy czego się po nim spodziewać – piękne zabytki od Gaudiego, Montjuic i Camp Nou, o tyle Girona wciąż skrywa wiele tajemnic. Jedną z nich jest dzielnica żydowska, w której warto zgubić się wędrując po wąskich uliczkach. Sama starówka również jest piękna, a miasto słynie z pastelowych domków. Nawet jeśli nie interesujesz się sztuką, z pewnością znasz Salvadora Dalí. Koniecznie odwiedź muzeum związane z tym ekscentrycznym malarzem w Cadaqués i Figueres oraz Púbol. Te trzy miasta zwane są trójkątem Salvadora Dalí. Miastem, które warto odwiedzić między innymi ze względu na latarnię morską jest Tossa de Mar. Latarnia pochodzi z XIX wieku, a miasto posiada także niezwykłą starówkę. Nie da się ukryć, że życie w wielu hiszpańskich miasteczkach toczyło się i nadal się toczy wokół placu centralnego. Warto poświęcić czas, by przyjrzeć się zabudowie kosztując tradycyjnych potraw i dobrego wina w jednej z licznych kawiarenek i barów oferujących tapas.

Największe kurorty wybrzeża Costa Brava. Jednym z bardziej popularnych kurortów jest Tossa de Mar, którą wspominaliśmy już przy okazji miast ogólnie wartych odwiedzenia. To miejsce polecane jest w szczególności rodzinom i osobom chcącym korzystać z przepięknych widoków na morze. Z kolei osoby, które pragną aktywnego wypoczynku na wodzie, powinny zarezerwować swoje wakacje w Blanes. Inne popularne kurorty na tym wybrzeżu to:

  • Lloret de Mar
  • Calella
  • Malgrat de Mar.

Marzą ci się prawdziwie luksusowe wakacje w otoczeniu morza i jachtów? Nie znajdziesz dla siebie nic lepszego niż Empuriabrava. Gwarantujemy.

Costa Blanca

Costa Blanca to Białe Wybrzeże, znajduje się w południowej części wschodniego wybrzeża kraju i obejmuje okolice Alicante. Na północ od tego regionu znajduje się Costa Cálida, czyli okolice Walencji. W sumie znajdziemy tu 244km plaż i klifów. Największym miastem jest oczywiście Alicante, w centrum znajdziemy rewelacyjną plażę, a także strefę kasyn i luksusowych klubów. Jeśli jednak marzą ci się wakacje w dużym kurorcie nadmorskim, wybierz jedno z najbardziej turystycznych i imprezowych miejsc – Benidorm. Większość czasu w dzień możesz spędzić na wielkiej plaży, natomiast w nocy docenisz mnogość klubów i dyskotek, w których będziesz się bawić do białego rana.

Wszystkie miasta na Costa Blanca są bardzo dobrze skomunikowane ze sobą, możesz przemieszczać się wypożyczonym samochodem, autobusem, a nawet pociągiem, łączącym najważniejsze miasta wzdłuż wybrzeża. Jest to atrakcja sama w sobie, ponieważ jest to historyczna linia kolejowa, łącząca Alicante i Denię. Osoby lubiące bardzo długie spacery wzdłuż plaży będą zachwycone, można iść wzdłuż morza mijając kolejne miasteczka.

Co zwiedzać na Costa Blanca? Przede wszystkim warto odnaleźć wszystko, co najpiękniejsze w południowych miasteczkach – wąskie uliczki, zabytki, w tym liczne kościoły. Na wyróżnienie zasługuje takie miasto jak Altea. Zobaczyć tu można Palau Altea, ważne miejsce dla mieszkańców w zakresie kultury, ponieważ odbywają się tutaj liczne koncerty. Na uwagę zasługują także pustelnie, każdego roku odbywają się koncerty w ramach programu „Ruta de les Ermites”, bardzo ciekawe wydarzenie, które warto wziąć pod uwagę planując wyjazd w te okolice. Godna uwagi jest, znajdująca się dziś w centrum miasta wieża strażnicza, La Torre de Bellaguarda. Dziś nie wyróżnia się ona wysokością, jednak w przeszłości pełniła ważną rolę obronną dla miasta.

Co wybrać? Costa Brava czy [/b]Costa Blanca[/b]? Nie da się zbyt łatwo odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Każde miejsce oferuje fantastyczne kurorty i plaże, a także piękne i słoneczne dni od wczesnej wiosny do późnej jesieni. W kwestii zabytków – jeśli zależy ci na zobaczeniu dzieł sztuki charakterystycznych dla Hiszpanii – poznanie dzieł wybitnych artystów – Gaudiego i Dalí, wybierz Costa Brava. Z kolei jeśli masz ochotę na historyczny pociąg i długie plaże ciągnące się nieprzerwanie kilometrami, pojedź na Costa Blanca.