Jak odnaleźć się na lotnisku oraz jak się zachować?

Pierwsza wizyta na lotnisku bywa niekiedy bardziej przerażająca niż samodzielny lot. Nie wiesz jak się zachować i gdzie zgłosić. W jakiej kolejności wykonywać czynności. Wszyscy na dodatek się na Ciebie patrzą. Tysiące kamer patrzących na każdy Twój ruch, jak i oczy strażników granicznych, którzy śledzą czy nie zachowujesz się zbyt podejrzanie. Być może Twoje ruchy są nerwowe i zaraz zostaniesz wezwany na kontrolę. Jak tu się jednak nie stresować, kiedy lecisz na ważny wykład po raz pierwszy samolotem, a do tego jesteś po raz pierwszy sam na lotnisku? Przeczytaj dobrze ten poradnik, a uspokoisz nerwy i dobrze przygotujesz się do swojego ważnego lotu.

Kilka kroków przed wylotem

Może nigdy do tej pory nie byłeś jeszcze na żadnym lotnisku, nie miałeś okazji wejść do samolotu, a już wiesz, że boisz się latać. Na przełamanie swojego strachu możesz zabrać swojego znajomego lub partnerkę, aby pojechali z Tobą przyjrzeć się lotnisku wcześniej. Na sucho wtedy przejdziecie przez parkowanie i strefę poczekalni. Zobaczysz, gdzie jest płyta lotniska i gdzie strefa odlotów. Rozejrzysz się, jak wygląda tablica, na której pokazywane są przyloty i odloty i gdzie należy ustawić się do bramek. Jeśli wykonasz te kroki na sucho, przy faktycznym wylocie, nie będziesz przeżywał już tak wielu stresów.
Zmierz przed wylotem dokładnie swój bagaż – rozróżniamy dwa rodzaje, rejestrowany (bagaż dodatkowy – płatny), jak i podręczny, który możesz zabrać ze sobą do samolotu.
Podręczny będziesz mógł mieć przy sobie, jednak również musi on mieć swoje ustalone wymiary. Sprawdź wcześniej jakie są wymiary bagażu na stronach przewoźnika.
Przyjedź na lotnisko odpowiednio wcześnie, przed wylotem, zazwyczaj jest to ok. 2-3 godzin. Jeśli jedziesz po raz pierwszy, możesz przyjechać jeszcze wcześniej. Czas ten może być konieczny ze względu na kontrole bezpieczeństwa pasażerów, nieprzewidziane utrudnienia lub inne sytuacje niezależne od przewoźnika. Samolot jednak musi wylecieć o czasie, dlatego warto być wcześniej.

Lotnisko krok pierwszy – przyjazd

Przyjeżdżając na lotnisko, należy pamiętać, że możemy dotrzeć tam na kilka sposobów:

  • Jednym z najprostszych jest komunikacja miejska lub pociąg. Większość lotnisk na świecie ma bardzo dobre połączenia z centrami miast.
  • Taksówka to kolejny sposób równie dobry co komunikacja miejsca jednak odrobinę kosztowniejszy.
  • Samochód jest dobrym rozwiązaniem, jeśli korzystasz z tzw. podwózki. Długie parkowanie na lotniskach jest bardzo kosztowne. Dobrym pomysłem wydaje się korzystanie z darmowych punktów „kiss and drive“, za które kierowca nie płaci ma jednak czas na bezpieczne wysadzenie pasażera i pożegnanie się.

Lotnisko krok drugi – tablica odlotów

Po przyjeździe na lotnisko tak jak zrobiłeś to na wizycie testowej, sprawdzasz informacje na swoim bilecie.
Powinieneś kierować się w stronę hali odlotów, aby zlokalizować tablicę informacyjną i sprawdzić, gdzie jest Twoje stanowisko odpraw. Na tablicy znajdziesz takie informacje jak kierunek, numer strefy, godzinę i status lotu. Informacją, która interesuje Cię najbardziej, będzie numer Twojego lotu. Pamiętaj również, że jeśli o tej samej godzinie odbywają się dwa loty o różnych numerach, to Ty musisz śledzić odlot samolotu o swoim numerze. Jeśli posiadasz bagaż, tutaj go nadajesz, szukasz swojej kolejki i czekasz, aż Twoja walizka się zważy. Przed naklejeniem kodów masz jeszcze szanse zważyć swoją walizkę i przepakować się – być może zaoszczędzisz wówczas kilkadziesiąt złotych.
Tutaj dla Ciebie bardzo ważna wskazówka – przygotuj sobie dokument tożsamości, przy ważeniu będziesz musiał podać go pracownikowi, a on naklei taśmę identyfikacyjną na twojej walizce.

Lotnisko krok trzeci – odprawa

Odprawa to trudny moment dla każdego pasażera. To ostatni czas weryfikacji przed wylotem. Możesz tu zostać cofnięty w razie negatywnej kontroli granicznej lub niezgodności w dokumentach paszportowych albo otrzymać kartę pokładową na podstawie swojego biletu oraz dokumentów tożsamości i zostać wpuszczony na pokład samolotu. Odprawa jednak to nic strasznego, pod warunkiem, że się do niej odpowiednio przygotujesz. Tutaj przechodzisz kontrolę paszportową. Wiele linii lotniczych oferuje samodzielne drukowanie kart pokładowych w kiosku na lotnisku. Musisz jedynie zeskanować swój bilet i wydrukować naklejki. Zważyć bagaż na specjalnej wadze i naklejki przykleić w stosownych miejscach. W zależności od lotniska również bagaż rejestrowany można nadać samodzielnie lub pomaga w tym pracownik lotniska.

Lotnisko krok czwarty – kontrola bezpieczeństwa

Kontrola bezpieczeństwa, to bardzo newralgiczny moment. Już na sam widok pracowników ochrony w mundurach z detektorami metalu wyobraźnia zaczyna działać – przesłuchania, szklany pokój, mikrofony i broń w kaburach. Tak naprawdę nie musisz się jednak niczego obawiać. Nawet jeśli łańcuszek lub obrączka, da znać o swojej metalowej obecności, nikt nie skuje Cię na ziemie i nie zostaniesz wyniesiony w kajdankach. Najlepiej jednak jest zdjąć wcześniej wszystkie metalowe przedmioty, zdjąć marynarkę, wyciągnąć telefony i klucze, aby nie sprawiać niepotrzebnych niespodzianek. Wtedy wszystko powinno pójść w porządku. Jeśli nosisz nakrycie głowy również lepiej na czas kontroli je zdjąć.

Lotnisko krok piąty – bramka lotniska i pokład samolotu

Numer bramki powinien być wydrukowany na karcie pokładowej. Jeśli tak nie jest, znajdziesz go na tablicach informacyjnych. Pamiętaj, aby nie spóźnić się na odlot już po odprawie paszportowej. Miej przy sobie koniecznie wodę lub sok i konieczne dokumenty.

  • Dowód osobisty
  • Paszport
  • Bilet
  • Jeśli to wycieczka to bilety powrotne.

Zachowania naturalne w Twoim środowisku mogą być uznane na nadmiernie pobudliwe w miejscach takich jak lotniska czy porty. Podwyższona czujność panująca w tych lokacjach sprawia, że będąc tam, powinieneś pamiętać o zachowaniu się zgodnie z zasadami. Pamiętaj również o przestrzeganiu aktualnych zasad sanitarnych panujących na lotniskach. Różnią się one w zależności od kraju i regionu. Wybierając się w konkretny region, sprawdź, jakie są aktualnie wytyczne panujące na określonych lotniskach.

Każdy Twój lot będzie inny, być może będzie to lot służbowy, a może fantastyczna wycieczka na kraniec świata. W ten czy w inny sposób z tymi kilkoma krokami będzie Ci łatwiej przejść przez wszystkie etapy przeprawy lotniskowej.