Hiszpańskie wyspy – Majorka – czyli wakacyjny raj na Ziemi.

Planując swoje wymarzone wakacje, gdzie niebo jest w kolorze turkusowym, pod stopami mamy cudowny piasek, na horyzoncie lazurowe niebo – z pewnością wybierzemy Majorkę, niezwykłą wyspę, uznawaną za prawdziwy raj na Ziemi.

Majorka – kilka faktów

Majorka należy do archipelagu Balearów na Morzu Śródziemnym i jest największą z jego wysp. Jej długość to ok. 100km, powierzchnia – 3640km2. Głównym miastem oraz stolicą wyspy jest Palma de Mallorca.
Wyspa jest zbudowana głównie z wapieni mezozoicznych, w środkowej jej części znajduje się natomiast urodzajna nizina, gdzie uprawia się winoroślą, oliwki, truskawki, figi, cytrusy i warzywa. Na terenach górskich prowadzi się wypas owiec.
Przeważa przemysł spożywczy i rzemiosło artystyczne, nastawione na zainteresowanie licznych turystów.

Majorka – raj na Ziemi

Ta przepiękna wyspa zachwyca odwiedzających różnorodnością krajobrazu, znajdziemy na niej piaszczyste plaże, skaliste wybrzeża oraz malownicze zatoczki. Majestatyczne góry na tle zielonych wzgórz i smoczych jaskiń.

Zacznijmy od stolicy – Palma de Mallorca. Jest to miasto tętniące życiem, słynie z bogatego życia kulturalnego, pięknych zabytków i niezapomnianej atmosfery. Jest to najchętniej odwiedzane miasto, połączenie zabytkowej architektury i nowoczesnej, pełnej wigoru i radości teraźniejszości.

Jednym z najpiękniejszych zakątków na Majorce jest Cap de Formentor – półwysep położony na północno-wschodnim krańcu wyspy, prowadzi do niego bardzo kręta i wąska droga, pełna serpentyn, tuż nad przepaścią. Nie warto jednak bać się podróży samochodem – na tracie czekają na nas niesamowite widoki, skaliste klify, błękit morza i roślinność porastająca wzgórza.
Warto zatrzymać się na punkcie widokowym przy Mirador Es Colomer – znajduje się od na ponad 200-metrowej skale. Rozciąga się z niego zapierający dech w piersiach widok.
Bardzo popularne jest zwiedzanie Majorki zabytkowym pociągiem. Jest to jedna z bardziej niezwykłych atrakcji wyspy, ponieważ od początku XX wieku z Palny do Soller kursuje drewniany pociąg pochodzący z 1912 roku – właśnie nim możemy zwiedzać piękne zakątki. Podczas podróży mamy szansę podziwiać imponujące góry Serra de Tramuntana, miniemy również gaje oliwne oraz sady pomarańczowe – często są to niespotykane na co dzień krajobrazy.

Równie urokliwym miejscem jest miasteczko Valldemossa, pełne kamiennych domów, zieleni i klasztorem Real Cartuja de Jesus de Nazaret, wznoszącym się nad miejscowością. Jest to o tyle ciekawe miejsce, że przebywał w nim Fryderyk Chopin. Dzisiaj w muzeum możemy obejrzeć rękopisy, listy należące do niego, tutaj też znajduje się centrum kulturalne, gdzie organizowane są koncert i wystawy Chopinowskie.

W mieście tym warto odwiedzić również Muzeum Sztuki Współczesnej i podziwiać dzieła takich artystów jak: Pablo Picasso, Francis Bacon czy Henry Moore.
Dla miłośników historii godny uwagi będzie też XIII-wieczny kościół gotycki, dawny pałac króla Sancha.

Przenieśmy się teraz do zatoki Sa Calobra i malowniczego wąwozu Torrent de Pareis. Wąwóz ten rozciąga się na długości aż 8 kilometrów, jest to idealne miejsce by odpocząć od tłumów turystów i cieszyć się spokojem oraz przejmującym błękitem wody. W porcie natomiast będziemy mogli skorzystać z wielu usług gastronomicznych i poleżeć na plaży.

Zostając w temacie zatok – Cala San Vicenc – miejscowość usytuowana w regionie gór Tramuntana, posiadająca aż cztery zatoki z plażami: Cala Barques, Cala Clara, Cala Molins oraz Cala Cabro – a każda z nich jest nadzwyczajnie piękna, wyjątkowa. Najbardziej popularna jest Cala Molins – charakteryzuje ją drobny, jasny piasek, turkusowa woda i bardzo dobre zaplecze turystyczne.

Dla osób, które lubią łączyć piękno historii i przyrody – z pewnością warto polecić Alcudię – niewielkie miasteczko na północy Majorki, gdzie przejdziemy się po urokliwej starówce i przyjrzymy się ruinom rzymskiego miasta Pallentia. Dodatkową atrakcją będą też wąskie, brukowane uliczki, zabytkowe kamienice z czasów rzymskich, a także najmniejszy rzymski teatr w Hiszpanii.

Do miasteczka najbardziej przyciąga turystów Zatoka Alkudyjska – posiadająca najdłuższą plaże na całej wyspie. U wybrzeża zatoki znajduje się rezerwat przyrody, oddzielony od morza pasmem wysp. Spotkamy tam wiele gatunków ptaków, jednak musimy uważać, ponieważ rezerwat ten stanowi największy obszar mokradeł nad Morzem Śródziemnym.

Wspomnieliśmy wcześniej o Smoczych jamach na Majorce – otóż na terenie całej wyspy można znaleźć ok. 200 jaskiń, choć nie do wszystkich turyści mają dostęp. Smocze jaskinie są popularnym punktem wycieczek – są to kompleksy korytarzy i komór w wapiennych urwiskach. Dodatkowo wnętrze pełne stalaktytów i stalagmitów oświetlone jest kolorowymi reflektorami – dla ulepszenia i podkreślenia ich piękna. Na końcu jaskini znajduje się największe jezioro podziemne w Europie. Groty charakteryzuje także doskonała akustyka.

Będąc na Majorce – na pewno odwiedzimy cudowne plaże. Są one prawdziwą wizytówką wyspy. Jedną z nich jest Playa de Muro – jedna z najpiękniejszych plaż w Hiszpanii. Ogromne wrażenie robi także Cala Llombards – położona w zatoce, otoczona klifami porośniętymi lasami piniowymi.

Najsłynniejszą plażą na wyspie jest natomiast Es Trenc, na południu. Plażę otaczają wydmy z jasnym piaskiem i lazurowa woda – jest to miejsce przyciągające ogromną rzeszę turystów chcących podziwiać ten zapierający dech w piersiach krajobraz.

Warto też wspomnieć o małej, choć istotnej plaży, Cala Formentor – położonej w Zatoce Pollenca i wyróżnionej Błękitną Flagą.