Buty wspinaczkowe dla początkujących – jak wybrać odpowiednią parę?

Wspinaczka górska to jedna z najciekawszych form aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Zwolennicy tej aktywności wskazują na takie zalety jak kontakt z przyrodą, poprawa kondycji fizycznej czy możliwość oczyszczenia umysłu z negatywnych myśli. Nie ulega wątpliwości, że warto spróbować. Trzeba tylko odpowiednio przygotować się do górskich wędrówek. Podstawą są wygodne buty do wspinaczki. Podpowiadamy, jakie obuwie wspinaczkowe wybrać.

Buty do wspinaczki dla początkujących wspinaczy – dlaczego to tak ważna kwestia?

Odpowiednie buty wspinaczkowe mają bardzo duże znaczenie – tak dla komfortu, jak i bezpieczeństwa użytkownika. Wiedzą o tym zapaleni wędrowcy i wspinacze. Początkujące osoby często kupują tanie i nieodpowiednie obuwie, ponieważ obawiają się, że nie złapią bakcyla i wyrzucą pieniądze w błoto. Paradoksalnie – to właśnie od odpowiedniego przygotowania zależy to, czy spodoba nam się taka aktywność. Buty znajdziesz w sklepie 8a.pl.

Pamiętaj też, że na szlaku najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo. Skały potrafią być bardzo śliskie, na szlaku pojawiają się ostre kamienie, wystające z ziemi korzenie czy grząskie błoto. Buty do wspinaczki muszą zapewniać stabilizację i przyczepność do podłoża. Upadek w górach może okazać się groźny w skutkach.

Ponadto buty muszą być idealnie dopasowane do stopy (właściwy rozmiar; nie za duże i nie za małe) i bardzo wygodne. Tak naprawdę nie powinno się ich nawet odczuwać na stopach. To bardzo ważne, ponieważ niektóre odcinki szlaku wymagają dużego skupienia. Czasem uwierający but potrafi rozproszyć uwagę i nietrudno o upadek.

Jak wybrać odpowiednie buty wspinaczkowe?

Do wyboru masz co najmniej kilka rodzajów butów wspinaczkowych. Różnią się od siebie systemem mocowania oraz stopniem asymetrii.

  • Buty wciągane (slippery/baletki) – te buty wciąga się jednym ruchem.
  • Buty na rzepy (Quick Closure) – tego rodzaju obuwie wspinaczkowe zapewnia wygodę zakładania. Zakłada się je sprawnie i szybko, a rzepy pozwalają dopasować but do stopy. Są one polecane szczególnie początkującym wspinaczom, aczkolwiek mają wielu fanów wśród zaawansowanych wspinaczy.
  • Buty z klasycznym systemem wiązania (Lace up) – ten typ obuwia jest nieco trudniejszy w zakładaniu, ale rekomenduje się go osobom, które mają szersze stopy.
  • Buty z szybkim systemem wiązania (Quick Lace-up) – są podobne do butów z klasycznym systemem wiązania, niemniej wyposażono je w dodatkowe elementy ułatwiające zakładanie (na przykład pętelka z tyłu).

Jak wspomnieliśmy – profesjonalne buty do wspinaczki różnią się też stopniem asymetrii. Osobom początkującym poleca się buty o niewielkim stopniu asymetrii (podobne do butów, które nosimy na co dzień). Takie osoby mogą nie być przyzwyczajone do asymetrycznych butów wspinaczkowych (bardziej wygiętych).

Zaawansowane modele butów oczywiście ułatwiają wspinaczkę (szczególnie w naprawdę wymagających warunkach). Niemniej początkujące osoby zwykle nie porywają się na zdobywanie trudnych szczytów, a więc takie buty nie są potrzebne na samym początku przygody ze wspinaczką.

Do wyboru są także buty o średniej asymetrii – miękkie i twarde. Modele ze sztywną podeszwą są rekomendowane początkującym osobom. Ułatwiają bowiem stawianie stóp; nawet wtedy, gdy nie masz jeszcze odpowiedniej wprawy. Z kolei buty z miękką podeszwą są wybierane przez nieco bardziej doświadczonych wspinaczy.

Ważna jest także podeszwa, a raczej guma z jakiej została wykonana. Twarde mieszanki gum będą odpowiednie właśnie dla początkujących osób, ponieważ są bardziej odporne na ścieranie. Na początku przygody ze wspinaczką buty dosyć szybko się zużywają przez nieumiejętne jeszcze stawianie stóp. Ponadto takie buty są wygodniejsze, nie czujemy pod stopami każdego stopnia czy krawędzi.