Cypr i jego kurorty. Poznaj najlepsze miejsca na odpoczynek i zwiedzanie

Cypr jest wspaniałym miejscem na spędzenie wakacji. Długie piaszczyste plaże zachęcają do wylegiwania się w ciepłym słońcu, piękne stare miasta proszą się o spacery, a miejscowe wina błagają o spróbowanie. Ta piękna wyspa położona na morzu śródziemnym przyciąga miliony turystów rocznie. Jednak oprócz klimatu jest kilka miejsc, które przyczyniają się do tego ogromnego zainteresowania turystów. W tym tekście z przyjemnością je Państwu przybliżę.

Nikozja

Stolica Cypru znajdująca się w centralnej części wyspy. Wśród najciekawszych atrakcji tego pięknego miasta można zdecydowanie wyróżnić Muzeum cypryjskie. Jest to najstarsze oraz największe muzeum na wyspie. Znajduję się w nim wiele archeologicznych eksponatów z różnych okresów historii wyspy. Pierwsze eksponaty pochodzą z okolic 5000 roku przed naszą erą i zawierają wyroby garncarskie pierwszych osadników Cypru. Przechodząc dalej przez muzeum chronologicznie poznajemy etapy rozbudowy cywilizacji na wyspie przechodzące od epoki brązu przez erę hellenistyczną, aż do historii bliżej współczesnej.

Kolejnym muzeum wartym wspomnienia jest muzeum bizantyjskie posiadające ogrom eksponatów nawiązujących do ery, kiedy cyprem rządziło cesarstwo bizantyjskie. Znaleźć tam można wiele fresków, rycin czy starych narzędzi z czasów starożytnych.
Na niewielkie napomknięcie zasługuje również muzeum folkloru cypryjskiego. Eksponaty tam przestawione nawiązują do szeroko pojętej kultury i sztuki ludowej mieszkańców Cypru na przełomie wieków takich jak wyroby garncarskie, hafty czy malowidła ścienne.

Dla fanów motoryzacji Nikozja przygotowała doskonałą atrakcje, a mianowicie muzeum klasycznych motocykli posiadające okazy z przełomu XIX i XX wieku.
Spacerując przez Nikozje można przyglądać się wielu ciekawostkom architektonicznym. Godnymi nadmienienia są takie budowle jak

  1. Meczet Selimyie
  2. Brama Famagustiańska
  3. Klasztor Kykkos
  4. Brama kireńska

Oprócz historycznych obiektów Nikozja poszczycić się może niesamowitymi parkami. Największym z nich jest Athalasski narodowy park znajdujący się na południowym krańcu miasta. Znaleźć tam możemy połacie nietkniętej przez człowieka lokalnej fauny i flory. Ponadto, na terenie parku znajdują się również ruiny zamku.

Larnaka

Trzecie co do wielkości miasto wyspy, jednak dla turystyki jedno z najważniejszych, gdyż w nim znajduje się jedyne lotnisko międzynarodowe. Miasto Larnaka znane jest z biernego wypoczynku opierającego się na słodkim lenistwie na długich, piaszczystych plażach, nie tylko będących linią brzegową można śródziemnego, ale również jeziora Larnaka. Oczywiście, nie brakuję tu również rozrywki dla tych, którzy wolą aktywnie spędzać czas. Jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych miasta jest nurkowanie przy wraku statku MS Zenobia – Szwedzkim promem, który zatoną u wybrzeży wyspy w 1980 roku.
Miasto obfituje również w zabytki. Najważniejsze z nich to Cerkiew im. Świętego łazarza oraz akwedukt Kamares.

Limassol

Drugie co do wielkości miasto Cypru, umiejscowione na południowym wybrzeżu. Jedną z największych atrakcji tej metropolii jest ogromny park miejski znajdujący się w centrum. Ta wspaniała przestrzeń zielona zawiera w sobie zoo oraz teatr typu rzymskiego, wciąż obfitujący w różnorakie wystąpienia.
Jeżeli chodzi o zabytki, najlepiej jest odwiedzić starożytne miasto Kurion. Jest to ogromny kompleks zbierający w sobie pozostałości po jednym z pierwszych miast w tej części wyspy. Ponadto, w samy centrum miasta, znajduję się również zamek, który do 1950 roku pełnił funkcje więzienia, a od 1980 został przekształcony na muzeum średniowiecza. Godnym odwiedzenia jest również muzeum archeologiczne.
A dla poczucia bardziej nowoczesnego, można wpaść na drinka do kasyna zwanego Śródziemnomorskim miastem marzeń.

Pafos

Miasto Pafos jest nadmorskim kurortem obfitującym w ciekawostki architektoniczne oraz archeologiczne i to z ich powodu jest jednym z ważniejszych na mapie turystycznej wyspy. Odkryto tam bowiem wiele ciekawych budowli oraz grobowców. Godne uwagi potencjalnego turysty na pewno jest ogromna starożytna nekropolia zwana grobowcami królewskimi. Zabytek został wpisany nawet na listę dziedzictwa światowego przez UNESCO. Znajduję się tam ponad sto grobowców wykutych w kutej skale. Oprócz tego zachowało się tam wiele fresków z epoki.
Kolejnym ciekawym zabytkiem jest Nea Paphos. Rzymskie ruiny obrazujące życie oraz kulturę starożytnych ludów zamieszkujących wyspę.
A kiedy podróż przez historie robi się nużąca, Pafos chętnie zaprosi na plaże Coral Bay gdzie można odpocząć, popływać czy wynająć łódkę.

Ayia Napa

Ayia Napa, znajdująca się w pobliżu cyplu Kawo Greko imponuję pięknymi lazurowymi plażami. Jedna z nich, wyrzeźbiona jest w piękny sposób, tworzący niesamowite jaskinie, będące jedną z największych atrakcji tego cypryjskiego miasta.
Oprócz najsławniejszej atrakcji wartym wspomnienia jest między innymi park rzeźb. Jest to park wypełniony rzeźbami różnych epok i styli, będący wyśmienitym miejscem na wieczorny spacer przed kolacją. Znajdziemy tam nie tylko kamienne rzeźby, ale również tworzone z innych tworzyw jak na przykład metal. Jest to miejsce na pewno godne odwiedzenia.

Protaras

Oddalone o około godzinę drogi od lotniska międzynarodowego uzdrowisko jest jednym z ważniejszych punktów turystycznej mapy kraju. Jego najważniejszym obiektem turystycznym są plaże. Tak, to doskonałe miejsce by słodko leniuchować wśród fantastycznych okoliczności przyrody. Na niektórych plażach znaleźć też można kursy nurkowania, dzięki którym odwiedzimy piękne podwodne struktury jak jaskinie czy podwodne ruiny.
Oczywiście Cypr ma do zaoferowania znacznie więcej. Jest to wspaniała wyspa, która nastawiła swoją gospodarkę na wpływy z turystyki, przez co ma wspaniałe zaplecze pomagające w pełni cieszyć się wakacjami tam spędzonymi. Jest to wspaniały kierunek dla każdego, kto kocha kulturę śródziemnomorską, ale także dla osób chcących odpocząć od chwiejnej pogody klimatu umiarkowanego i wylegiwać się na wiecznym słońcu cypryjskich plaż.