Koronawirus – pomysł jak spędzić wakacje i urlop na świeżym powietrzu

Koronawirus trwa w Polsce od marca 2020 roku, obecne szczepienia zapewne umożliwią wielu osobom wyjazd na wakacje i relaks na pięknych zagranicznych plażach. Co jednak jeśli nie uda Ci się zaszczepić lub nie dasz rady wyjechać z przyczyn niezależnych?
Jak sobie poradzić, jeśli nie będziesz miał dużego budżetu na zagraniczną wycieczkę, a chcesz jednak wypocząć w te wakacje? Jak cieszyć się wolnością bez maseczek i ciągłego zasłaniania ust i nosa? Gdzie to zrobić w miarę tanio? W poniższym tekście znajdziesz odpowiedzi na te pytania, a co ważniejsze, zamieściliśmy w nim również kilka wskazówek dotyczących tego, jak się do takich wakacji przygotować.

Sposoby na tani wypoczynek

Pomysłów na wypoczynek na świeżym powietrzu jest wiele, jak to jednak zrobić tanio i bezpiecznie? Okres pandemii koronawirusa zmusza Cię jeszcze bardziej do dbania o swoje zdrowie, w końcu nie chcesz niepotrzebnie ryzykować. Czy oznacza to jednak zamykanie się i siedzenie w domu, a wyjazd jedynie do strzeżonych kurortów na opalanie? Poniżej kilka alternatywnych sposobów na spędzanie wolnego czasu.

Rowerem przez kraj – pedałuj gdzie wzrok nie sięga

Wyprawa rowerowa może się wydawać wyzwaniem nie dla każdego. Jednak nic nie czyni człowieka tak młodym, jak jazda na rowerze.
Na szczęście postęp technologiczny jest na tyle silny, że pozwala w miarę tanio zakupić rower elektryczny niemal na każdą kieszeń, który przejedzie tysiące kilometrów i wystarczy nie tylko na wakacje. Jeśli masz jednak siłę i ochotę posmakować przygody, spakuj swoje sakwy i ruszaj w drogę.
Nie trzeba mieć wyśmienitej kondycji kolarza wyczynowego. Nie trzeba również przemierzać codziennie setek kilometrów. Wystarczy wyjść z domu na rower i zobaczyć czy dasz radę dojechać na drugi koniec województwa. Jeśli tak, to jedź dalej, zabierz ze sobą dokumenty i pieniądze tak, byś mógł po drodze znaleźć nocleg w razie potrzeby.
O ile spakujesz do sakwy namiot, możesz spać pod chmurką. Kiedy droga znuży Cię za bardzo lub będziesz musiał wracać, najbliższy pociąg przywiezie Cię do miejsca docelowego. Pamiętaj, nie ruszysz w trudną trasę, jeśli nie spróbujesz wcześniej mniejszych przejażdżek.

Na łodzi – spójrz na znane zakątki z perspektywy jeziora

Być może lubisz wodę i słońce? Łódka będzie w takim razie dla Ciebie idealnym pomysłem. W końcu tam zawsze jest pogoda, gdzie świeci słońce. Być może będziesz chciał więc spróbować rejsu po jeziorach mazurskich lub wybierzesz się na dłuższy rejs po Adriatyku. Piękne plaże Dalmacji już na Ciebie czekają. Wielkim plusem rejsu łodzią po Mazurach jest to, że nie musisz umieć nią sterować. Od kierowania łodzią jest sternik i to jego należy słuchać we wszystkich przypadkach. Mazury to bardzo rozległe jeziora polskie i można pływać po nich wiele dni. Przepływanie między niewielkimi zatoczkami i portami wymaga wielkiej wprawy. Pogoda na tym akwenie wodnym jest bardzo zmienna.

W góry – gdzie zawsze bliżej natury

Na szczęście w naszej części Europy gór jest pod dostatkiem. Można zatem wybierać do woli. Jeśli tylko będziesz mógł przemieszczać się między granicami swobodnie, sytuacja jest bardzo łatwa. Góry słowackie czy rumuńskie czekają, tylko aby po nich chodzić. Jeśli niestety zostanie Ci do chodzenia Polska, nie załamuj rąk. Polskie szlaki długo i średniodystansowe tylko czekają, aby odkryć ich piękno i naturalną głębię. Od dziesiątek lat nieodwiedzane zakątki Polski wreszcie mają szansę się wyróżnić. Możesz więc przypiąć swój plecak, sprawdzić listę cudownych schronisk górskich na Głównym Szlaku Beskidzkim i wyruszyć swoim tempem na być może, wyprawę życia. Niektórzy robią to w dwa trzy tygodnie. Inni przebiegają w nieco ponad 100 godzin. Ty możesz to przejść w dwa miesiące, przy okazji odwiedzając przydrożne cerkwie, których na drodze pełno. Ponad 500 km pieszej cudownej wędrówki przed Tobą. Od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Jeśli to dla Ciebie za dużo to Główny Szlak Sudecki nieco ponad 400 równie pięknych krajobrazów i wzniesień. Od Świeradowa-Zdroju do Prudnika.

Kemping – bądź sobie sterem, żeglarzem, okrętem

Pole kempingowe jest to forma wypoczynku określona jako połączenie siedzenia w domu z byciem na zewnątrz. Pakujesz się do swojego domu na kółkach i wyjeżdżasz w miejsce, gdzie będziesz mógł pobyć na świeżym powietrzu. Jest to doskonała forma wypoczynku z dziećmi lub dla osób starszych. Przyczepę kempingową lub samochód możesz później zaparkować na tzw. polu kempingowym. Często są to specjalnie wydzielone miejsca z elektrycznością oraz dostępem do wody, oraz sanitariatami. Z przyczepą taką możesz w każdym momencie złożyć się i przenieść w inne miejsce lub przejechać do innego miasta. Jednocześnie dzięki temu, jesteś samowystarczalny w wielu kwestiach:

  • Nie korzystasz z urządzeń innych ludzi.
  • Myjesz swoje rzeczy w swoim małym domku i zachowujesz większą higienę.
  • Duża niezależność tego rozwiązania sprawia, że jest bardzo popularne.
  • Kolejnym plusem kempingu jest możliwość zamontowania rowerów. Jeśli chcesz zabrać ze sobą rowery, aby pojeździć po lesie czy nad jeziorem, możesz je po prostu przyczepić na tył przyczepy lub samochodu. To również ułatwia sposób spędzania wolnego czasu i czyni Cię bardziej niezależnym w drodze.

Sposobów na spędzanie wolnego czasu jest wiele, jednak te wybrane są na pewno dla każdego. Nie są one takie oczywiste na pierwszy rzut oka, jednak wyjazd na rowerze ułatwi Ci rower elektryczny. Jeśli nie dasz rady robić dużej ilości kilometrów, być może wynajęcie przyczepy kempingowej będzie rozwiązaniem. W miłym zakątku dasz radę pojeździć trochę na rowerze, wynająć na weekend łódź i wypocząć w słoneczny dzień z rodziną.