Limassol, miasto warte odwiedzenia – co warto zwiedzić?

Morze śródziemnomorskie, wspaniałe i nowoczesne kurorty, długie, białe plaże podmywane przez błękitne wody. Centra miast udekorowane architekturą przywodzącą na myśl europejskie stolice kultury oraz sztuki. To nie musi być tylko piękny sen. Wystarczy odwiedzić Limassol. To położone na południowym wybrzeży Cypru miasto, wielkością można porównać do takich polskich miejscowości jak Lublin czy Toruń. Jest ono jednak o wiele bogatsze w infrastrukturę turystyczną. Poza tym, średnia roczna temperatura wynosząca ponad 20 stopni Celsjusza oraz przepiękny krajobraz śródziemnomorski sprawia, że jest to miejsce godne nazwania turystycznym rajem.

Kiedy jednak wylądujemy już na tej wspaniałej wyspie, każdy z nas zada sobie pytanie: od czego zacząć? Może warto najpierw odwiedzić plażę i rozkładając ręcznik na ciepłym piasku po prostu cieszyć się widokiem czy jednak najlepiej rozpocząć wycieczkę od zwiedzania pozostałości architektonicznych po dawnych cywilizacjach, aktywnie spędzając te ciepłe dni? W tym tekście postaram się przybliżyć najciekawsze atrakcje turystyczne tego wspaniałego, nadmorskiego miasta i pomóc w dokonaniu wyboru.

Starożytne miasto – Kurion

Limassol powstało w pobliżu starożytnego miasta Kurion. To właśnie ruiny tej dawnej metropolii warto odwiedzić na początku swojej podróży. Zniszczone przez trzęsienie ziemi w 306 roku naszej ery Kurion zostawiło po sobie niesamowity spadek. Wartym zobaczenia jest świetnie zachowany teatr rzymski. Ponadto w obrębie ruin można spotkać wiele charakterystycznych dla starożytnej architektury elementów budowlanych takich jak na przykład łuki – będące wynalazkiem rzymian jak i mozaiki skalne przedstawiające gladiatorów czy pozostałości rzymskiego stadionu. Warto też wspomnieć o oddalonym o dwa kilometry sanktuarium Apollina Hylatesa.

Zamek w limassol

Pozostając w kategorii architektonicznych smaczków miasta trzeba opowiedzieć o zamku położonym blisko starego portu. Twierdza ta ma bardzo interesującą historię sięgającą XII wieku. Była wielokrotnie burzona i odbudowywana na nowo. Pierwszy raz do zburzenia doprowadził pożar z XIV wieku. Do kolejnych zniszczeń doprowadzały napady wrogich ludów takich jak mamelucy oraz częste trzęsienia ziemi. Odbudowany 1590 roku został przekształcony na więzienie i do 1950 znajdowało się tam więzienie centralne przeniesione potem do Nikozji. Aktualnie mieści się tam Średniowieczne muzeum Cypru. Legenda głosi, że właśnie tam Ryszard I Lwie serce poślubił Berengarie z Nawarry i koronował ją na królową Anglii.

Wokoło zamku rozciąga się stare miasto w całej okazałości. Klimatyczne wąskie uliczki przywodzą na myśl inne śródziemnomorskie miejscowości, rozsiane na skalistych nabrzeżach. Kamienne ściany, blade pomarańczowe światła latarni, ciepłe powiewy wiatru niosące delikatną morską bryzę. Kawiarnie na rogach starych budowli otoczone parasolami, serwujące jedne z najlepszych win na świcie, z których znane jest Limassol – wspaniała wizja, prawda?

Muzea w Limassol

Jeżeli o historii samego miasta mowa, wartym odwiedzenia jest również Muzeum Sztuki Ludowej zawierające ponad pięćset eksponatów będących zbiorem dzieł lokalnych artystów z przełomu dwóch wieków. Obejrzeć tam można stroje narodowe, gobeliny, hafty, drewniane skrzynie, kamizelki, naszyjniki, marynarki, strojów miejskich oraz narzędzi wiejskich. Jest to doskonały sposób by zaczerpnąć odrobiny wiedzy o życiu na śródziemnomorskiej wyspie. Ponadto, miasto posiada również muzeum archeologii. Znajdziemy tam wiele eksponatów z różnych epok życia Cypru takich jak monety, nagrobki czy wyroby garncarskie.

Dla miłośników historii, ale już nie tak odległej miasto Limassol przygotowało jeszcze jedno interesujące muzeum – klasycznych samochodów. Wśród eksponatów można odnaleźć wiele aut będących przełomem w świecie motoryzacji. Przykładem najcenniejszego auta w kolekcji jest Ford T, pierwszy samochód produkowany masowo. Oprócz tego znajdują się tam też auta kultowe z powodów popkulturowych, takich jak mini cooper malowany w charakterystyczny sposób znany z cykli filmowych oraz serialu „Jaś Fasola”. Zdecydowanie jest to miejsce godne odwiedzenia dla każdego fana lub sympatyka motoryzacji.

Bierny wypoczynek

Kiedy aktywne wypoczywanie stanie się już nużące, warto skorzystać z pięknego słońca i wybrać się na długi, relaksujący spacer. Limassol pełne jest przepięknych szlaków pieszych. Wśród nich dominuje promenada ciągnąca się na nabrzeżu łącząca stary port oraz nowy, nazywany najpiękniejszym portem Cypru. Doskonałe miejsce by docenić piękno krajobrazu i odpocząć po intelektualnym wysiłku zbierania wiedzy o Limassol. Ponadto, kiedy już zejdziecie z promenady na plaże, bardzo możliwe, że akurat traficie na sławne Cypryjskie festyny wina, będące częstą atrakcją wieczorów na tej malowniczej wyspie. Jeżeli jednak wolicie bardziej zieloną przestrzeń, blisko nabrzeża znajduje się park miejski. Wspaniale zagospodarowany jest doskonałym miejscem na rekreacyjne przechadzki w cieniu chroniącym od upałów, a kiedy nogi zaczął was już boleć, zawsze można przysiąść na trybunie teatru na świeżym powietrzu, które często raczy turystów sztukami bądź przemówieniami. Gdyby jednak sztuka nie była waszym konikiem, w parku znajduję się również zoo. Można tam zobaczyć kilka interesujących okazów takich jak flamingi, surykatki czy hipopotamy.

Trudno napisać o wszystkim, co sprawia, że ta stolica południowej części Cypru jest tak wyjątkowym miejscem. Miasto to łączy w sobie wiele wspaniałych turystycznych cech. Pozwala cieszyć się słodkim lenistwem na złocistych plażach, wsłuchując się w szum morza, wesoły gwar turystów oraz popijając ulubionego drinka, ale też daję doskonałą okazję by zwiedzać, poznawać, uczyć się i odkrywać. Pozwala zatopić się w niepowtarzalny śródziemnomorski klimat, przyprawiony o odrobinę cypryjskiej indywidualności jakiej nie zaznamy w kontynentalnych kurortach.