Bystrzyca Kłodzka i jej atrakcje.

Jacek Halicki, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

Bystrzyca Kłodzka jako idealne miejsce do zwiedzania

Na dworze robi się coraz cieplej, dlatego dużymi krokami wchodzimy w okres, gdy wycieczki staną się codziennością. A co za tym idzie, trzeba wybrać idealne miejsce do takiego spędzenia wolnego czasu. Jednym z piękniejszych miejsc wartych polecenia jest Bystrzyca Kłodzka. Te piękne miasteczko pełne jest atrakcji i zabytków, które zachwycą każdego, kto się tylko tam pojawi. Czas tam spędzony zostanie zapamiętany do końca życia. W poniższym artykule przybliżam wszystkie miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić, gdy już decydujemy się na podróż do tego właśnie miejsca.

Rynek i ratusz

Na dobry początek wycieczki warto zajrzeć na rynek, który zbudowany został w pięknym stylu. Otoczony jest on cudownymi barokowymi i renesansowymi kamienicami, których początki sięgają szesnastego wieku. Również ratusz, który jest usytuowany w środku rynku, robi niezwykłe wrażenie. Budowla, która została wzniesiona w latach 1851-1852 przyciąga swoim wyglądem, który nawiązuje do renesansu florenckiego. Wyróżniają budowlą, która znajduje się na owym rynku, jest również dziesięciometrowa Kolumna Świętej Trójcy. Powstała ona w 1736 roku, by umacniać wiarę katolicką przeciwko protestantyzmowi.
Na rynku znajdziemy również Muzeum Filumenistyczne, co jest niezwykłą atrakcją, gdyż jest ono jedyne w Polsce. To idealne miejsce dla wszystkich pasjonatów ognia i wszystkiego, co z nim związane.

Kościół św. Michała Archanioła

Kolejnym obowiązkowym miejscem, które trzeba odwiedzić, jest kościół św. Michała Archanioła. To miejsce, od którego aż bije historia. Wielu historyków uważa, że powstał on w roku 1336. Przez późniejsze lata był często przebudowywany, jak i również uszkadzany w wyniku wojen, ale przetrwał aż do czasów dzisiejszych. Jednym z najważniejszych zabytków, jaki możemy w nim podziwiać, jest rzeźba Matki Boskiej z dzieciątkiem, która znajduje się w głównym ołtarzu. Pochodzi ona z piętnastego wieku, a fakt, że jest pozłacana, dodaje jej jeszcze większego uroku.

Mury obronne

Będąc w Bystrzycy Kłodzkiej, zdecydowanie warto również obejrzeć pozostałości po murach obronnych, których początki sięgają aż do czasów średniowiecza. W oczy rzuca się od razu brama wodna, która powstała w czternastym wieku, i była nazywana tak zwaną Bramą Dolną. Pewnej dozy uroku dodaje jej fakt, że gdy nią przechodzimy, nad głowami ciągle znajduje się kratownica.
Gdy udamy się na drugą stronę miasta, to będziemy mieli przed oczyma Basztę Kłodzką. Wieża, która się tam znajduje, jest elementem Bramy Kłodzkiej, która już niestety nie istnieje, dlatego dzisiaj jest to część mieszkalnej zabudowy. Gdy spojrzymy obok, to zauważymy Wieżę Rycerską, która powstała w 1580 roku. Ciekawostką może być fakt, że od roku 1843 roku jest używana jako dzwonnica pobliskiego kościoła.
Poniżej tych murów znajduje się również posąg św. Jana Nepomucena. To znakomite barokowe dzieło powstało w 1704 roku. Stworzył je bystrzycki rzeźbiarz Franz Veit. Mówi się, owa figura jest drugą najstarszą figurą tego świętego w Polsce.

Pomnik Świętej Trójcy

Zwiedzając Bystrzycę, nie możemy przejść obojętnie obok Pomnika Świętej Trójcy, który przez wielu uważany jest za jeden z najbardziej okazałych zabytków w całym mieście. Powstał on w 1736 roku jako wyraz wdzięczności dla mieszkańców za uratowanie miasta od ogromnego pożaru. Potwierdzeniem tego, jak bardzo ceniony jest przez mieszkańców, jest fakt, że do dnia dzisiejszego odbywają się tam jedne z najważniejszych uroczystości, czyli obchody Bożego Ciała.

Sanktuarium Maria Śnieżna

Sanktuarium Maria Śnieżna to miejsce, które jest najczęściej odwiedzane przez turystów. Uroku dodaje temu miejscu fakt, iż znajduje się na Górze Iglicznej (845 m). W owym miejscem wiąże się ciekawa historia. Gdy w 1750 roku Krzysztof Veit przywiózł figurkę Matki Boskiej i umieścił ją koło szczytu Iglicznej na buku, na pewno nie spodziewał się, że w późniejszych latach to miejsce będzie nazywane miejscem cudów. Jak do tego doszło? W 1765 roku burza zniszczyła owo drzewo, ale nie uszkodziła przy tym tej figurki. Od tamtego zajścia ludzie przypisują jej różne cudowne uzdrowienia. W 1983 roku sam papież ją ukoronował.
Kościół, który się tam znajduje, powstał w latach 1781-1782. Obok niego możemy zaobserwować początki Drogi Krzyżowej, która prowadzi aż na sam wierzchołek Góry Iglicznej.
Również same widoki, jakimi możemy się rozkoszować z tego właśnie miejsca, zapamiętamy na długi czas, gdyż są wręcz magiczne i zapierające wdech w piersiach.

Miejsce na rowerową wycieczkę

Bystrzyca Kłodzka to idealne miejsce na wycieczkę rowerową. Tereny, jakie się tam znajdują, swoim urokiem udowodnią, że za nic w świecie nie będziemy chcieli, by taka wyprawa się kończyła. Widoki na piękne górskie krajobrazy rozkochają w sobie każdego z nas, i sprawią, że będziemy tam wracać jeszcze wiele, wiele razy.

To wszystko jasno pokazuje, że wizyta w Bystrzycy Kłodzkiej to znakomity pomysł na spędzenie wolnego czasu. Piękno tego miasta i jego terenów sprawią, że ani przez chwilę nie będziemy żałować decyzji, że to właśnie to miejsce wybraliśmy. Utwierdzi nas to również w przekonaniu, że wcale nie trzeba opuszczać granic kraju, by zobaczyć miejsca, które zostaną w naszej pamięci aż do końca życia. Dlatego, każdy, kto zdecyduje się na Bystrzyce Kłodzką, zakocha się w niej od pierwszego wejrzenia, i pewne jest to, że jeszcze wielokrotnie odwiedzi to cudowne miasto, które jest niezwykle atrakcyjne pod wieloma kątami.