Do Austrii na narty? Odwiedź Tyrol, raj do aktywnego wypoczynku

Kiedy w Polsce przychodzi zima, każdy szanujący się narciarz smaruje narty i szykuje się do rozpoczęcia sezonu. W ciągu ostatnich kilku lat zima nie rozpieszcza śniegiem i mrozem, dlatego warunków do szusowania trzeba szukać z lupą. Stoki naśnieżane sztucznie, nie są wszak tym samym co szeroka trasa narciarska, naturalnie ośnieżona przez świeży śnieg. Wie o tym każdy narciarz, który zjeżdża po stokach od lat, jak i ten, który dopiero zaczyna swoją przygodę z białym szaleństwem. Jeśli chcesz poszaleć po naturalnych lodowcach Alp, od wczesnej jesieni do późnej wiosny, na wysokościach powyżej 3000 m n.p.m, przyjedź do Tyrolu.

Tyrol – garść informacji o regionie

Tyrol to region historyczny i geograficzny, na granicy Ausrtiacko – Włoskiej. Graniczy także z Niemcami oraz Szwajcarią. Ten górzysty obszar Europy, który jest bardzo często odwiedzany przez turystów z Niemiec, ale jednakowo często odwiedzają ten teren turyści z Austrii czy Francji. Mimo wszystko nie jest to jedynie turystyczna okolica. Bardzo mocno rozwinęła się tutaj energetyka wodna, dzięki górskim strumieniom i jeziorom, jak też przemysł włókienniczy oraz leśny. Piękne góry, lasy oraz cudownie czyste rzeki bardzo przyciągają turystów zarówno zimą, jak i latem. Dogodne usytuowanie tego regionu na granicy również skłania do zatrzymania się tutaj w drodze nad włoskie plaże.

Tyrol co tutaj można zobaczyć – największe atrakcje?

Odpowiedź na pytanie, co możesz tutaj zobaczyć, jest w zasadzie bardzo prosta. Góry, lasy i czyste piękno Alp w jednym z najstarszych turystycznie regionów świata. W lasach i górach Tyrolu zamknięte jest 200 lat historii i poświęcenie wielu pionierów narciarstwa oraz wspinania. Możesz obejrzeć tutaj festiwale górskie światowej klasy, konkursy w skokach narciarskich pucharu świata. Odbywają się tutaj również zawody biathlonowe oraz wiele innych organizowanych tu przez cały rok imprez o charakterze cyklicznym.

Wiosną rozgrywane są zawody kolarskie rangi World Tour. Mistrzowskiej klasy impreza kolarska dookoła Alp, w której ścigają się światowej sławy kolarze szosowi. Wyjeżdżają i zjeżdżają rowerami na pełnych prędkościach pod przełęcze alpejskie, gdzie ciężko byłoby Ci wyjechać samochodem.

Z ponad trzech tysięcy kilometrów rozbudowanych tras narciarskich, mogą korzystać narciarze oraz snowboardziści. Narciarze biegowi mogą za to liczyć na infrastrukturę ścieżek biegowych, których w Tyrolu nie brakuje. Ponad 4000 kilometrów szlaków zapewniają zimą miejsce do biegania na nartach, a latem pozwolą się wyszaleć biegaczom, rowerzystom górskim i miłośnikom chodzenia po szlakach turystycznych. Utrzymywanych jest tam niemal 6000 km tras dla rowerów górskich oraz 25000 km szlaków turystycznych pieszych. Czyni to Tyrol jednym z najatrakcyjniejszych miejsc do uprawiania aktywności fizycznej w Europie.

Jeśli narty to tylko w Tyrol

Jeśli zimowy urlop musi być udany, nie ma co ryzykować. Austria zawsze zagwarantuje Ci śnieg i dobrą pogodę. Na wysokościach powyżej 3000 m n.p.m. słońce świeci dużo częściej niż na nizinach. Szusowanie po lodowcu, zagwarantuje Ci śnieg niemal przez cały rok. Ponad 3000 km bardzo dobrze przygotowanych tras narciarskich, jest w stanie usatysfakcjonować każdego wybrednego turystę. Najlepsza infrastruktura wyciągów, najnowszej klasy wagoniki i ponad 80 ośrodków, które z otwartością przyjmą każdego chętnego do zimowego szaleństwa. Piękne alpejskie widoki, ośnieżone góry pozwalają na swobodne przejeżdżanie pomiędzy stokami.
Szusowanie po wielu lodowcach na wysokościach powyżej 2500 m n.p.m. może być nie lada przeżyciem dla każdego narciarza. Dzięki przepustkom, umożliwiającym przemieszczanie się między trasami, możesz swobodnie przejeżdżać pomiędzy kolejkami. Lodowce Pitztal i Rifflsee gdzie możesz jeździć na ponad 40. km tras, które otwarte są od października do maja.

Kiedy po całym dniu zimowych atrakcji wrócisz do pensjonatu, będzie najprawdopodobniej czekać na Ciebie gorąca sauna lub termy, z których Tyrol słynie. Jeśli zechcesz przyjechać w zimie, być może trafisz na okres zimowego pucharu świata. W Insbrucku stolicy Tyrolu odbywa się wówczas kilka konkursów pucharowych. Stolica tego Austriackiego landu jest wówczas pełna fanów skakania na nartach.

Tyrol – wędrówki oraz wspinanie

Nie każdy jednak lubi narty, nie musi to natomiast oznaczać zmiany celu podróży. Tyrol posiada bowiem to, co najpiękniejsze dla każdego, kto kocha przyrodę i wyzwania, góry.
Jeśli będziesz chciał po wspinać się bardziej na poważnie w Alpach czy Dolomitach, Twoje myśli powinny od razu powędrować w stronę Tyrolu. Znajduje się tutaj niemal 600 szczytów o wysokości trzech tysięcy metrów, więc będziesz miał z czego wybierać. Z pewnością wybierzesz się na wyprawę, aby wyjść na ten, którego jeszcze nie masz na liście. Będzie to na pewno dobre miejsce, żeby podciągnąć swój warsztat wspinaczkowy i trekingowy przed dalszymi wyprawami.

W Tyrolu znajduje się również mnóstwo sportowych tras dla wspinaczy, jeśli więc uprawiasz ten sport to miejsce w sam raz dla Ciebie.

Jest tutaj również bardzo duża liczba, modnych w ostatnich latach via-ferrat o różnym kącie nachylenia, oraz dla osób z różnym doświadczeniem we wspinaczce. Trasy te są bardzo dobrze przygotowane i doskonałe dla wszystkich, którzy nie tylko zaczynają, ale są również zaawansowani i chcą po prostu dobrze potrenować.

Znajdą się również szlaki piesze dla rodzin z dziećmi oraz na swobodne weekendowe przechadzki. Jeśli nie chcesz mocno trenować, ale po prostu wyjść w góry z pewnością znajdziesz tutaj alpejski szlak dla siebie. Na końcu tego szlaku może będzie się kryło piękne jezioro lub polana, na której zjesz piknik albo wypoczniesz do zachodu słońca.

Bardzo dobre drogi w Tyrolu oraz okolicach sprawiają, że przyjeżdża tam również bardzo duża ilość rowerzystów. Ciężkie podjazdy oraz duże trudności nie odstraszają przyjezdnych. Piękne widoki, jakimi można cieszyć oczy po długim podjeździe, wynagradzają trudy dziennej wspinaczki.