Obozy młodzieżowe — 5 ciekawych aktywności, które warto zapewnić uczestnikom

Czy współczesna młodzież rzeczywiście wybiera życie w social mediach zamiast w realu? Wierzymy, że nie – trzeba jej tylko pokazać równie ciekawą, wciągającą alternatywę. Nastolatki świetnie adaptują się do nowych warunków i właśnie tę zdolność warto wykorzystać, proponując im wyjazd na wakacje na obóz. Dzięki niemu zyskają wiele umiejętności, które przydadzą im się w późniejszym życiu! Jakie aktywności warto zapewnić im podczas pobytu? Oto 5 najciekawszych!

Wspinaczka po górach

Młodzieńczą energię warto zużywać na szlaku, pozwalając dzieciom porządnie się zmęczyć podczas wdrapywania się na skałki. W międzyczasie młodzież ma szansę obserwować przyrodę i poznawać własne możliwości.

Wypatrywanie zwierząt

Lornetka w dłoń i każde z dzieci ma za zadanie „upolować” jak największą liczbę gatunków zwierząt. Tu smartfon będzie potrzebny jedynie do ich identyfikacji – młodzież przekona się, jak zróżnicowane są między sobą płci ptaków, czy ile rodzajów żab można spotkać w leśnej gęstwinie. Obozy młodzieżowe nastawione na tego typu aktywności cieszą się ogromnym zainteresowaniem, bo pozwalają naprawdę odkrywać świat!

Spływ kajakowy

To fantastyczna lekcja współpracy w parach, ale też w grupach. W ściśle kontrolowanych warunkach młodzież ma okazję nauczyć się sterowania kajakiem i bezpiecznego poruszania się w nim w dół rzeki, aby jak najszybciej dotrzeć do mety.

Kurs zielarstwa

Bardzo łatwo jest zainteresować młodzież obserwacją otoczenia na przykładzie ziół. Każda z niepozornych roślinek może skrywać w sobie wiele ciekawych właściwości, trzeba jedynie je poznać i umieć wykorzystać w praktyce. Jak rozróżnić poszczególne rodzaje ziół między sobą? W jakiej porze i fazie wzrostu zbierać je, aby miały w sobie jak najwięcej dobroczynnych właściwości? Jak suszyć i wreszcie – w jaki sposób przetwarzać, aby móc przez resztę roku czerpać z ich dobrodziejstwa? Tego wszystkiego mogą nauczyć Twoje dziecko obozy młodzieżowe nastawione na poznawanie świata.

Gry terenowe

Podczas wędrówek po łąkach i lasach okazują się świetną lekcją orientacji w przestrzeni. Wielu rodziców obawia się, że ich dziecko mogłoby zgubić się w lesie, nie mając telefonu z GPS-em. Okazuje się jednak, że mapa, kompas i podstawowe przeszkolenie z umiejętności korzystania z nich świetnie sprawdzają się w praktyce, nie tylko podczas zabaw. Nastolatki mają niezwykle chłonne umysły i świetnie wykorzystują zdobytą wiedzę – trzeba tylko pokazać im, jak to robić!

Dlaczego warto zapisać nastolatka na obóz?

Wbrew powszechnej opinii wakacje dla nastolatka wcale nie muszą być kosztowne. Co więcej – nie wymagają obecności rodziców, przelotów za granicę czy zakwaterowania w drogich hotelach. Młodzież świetnie bawi się w towarzystwie rówieśników, biorąc udział w  kursie zielarstwa, czy zdzierając podeszwy na szlaku. Daj swojemu dziecku szansę na oderwanie się od telefonu – zapisz go na obóz młodzieżowy, w którym mnóstwo aktywności na zewnątrz sprawi, że nastolatek nie będzie miał ochoty na tkwienie w wirtualnej rzeczywistości!