Wakacje w czasach epidemii – a może wynajem kampera?

Wakacje to czas, kiedy szukamy możliwości odpoczynku, zmienienia klimatu, ucieczki od codzienności. Czas epidemii zdecydowanie wpływa negatywnie na ludzi i ich zachowania. Coraz częściej towarzyszy im strach, negatywne odczucia, stany depresyjne, a w niektórych przypadkach można mówić o agresji. Wynika to w głównej mierze z ograniczeń, które w czasie epidemii są bardzo często narzucane ludziom. Następuje to mimo ich woli, a to niestety odbija się na zdrowiu psychicznym jak i fizycznym. Zamknięcie w domu, ograniczenia w przemieszczaniu, narzucanie warunków odnośnie korzystania z wielu miejsc powoduje, że wakacje nie są takim relaksem jak tego oczekujemy. W jaki sposób zatem i gdzie spędzić wakacje w czasie epidemii, aby poczuć się swobodnie i móc cieszyć się możliwością wypoczynku. Czy wybrać pobyt w hotelu, domkach letniskowych, a może skorzystać z wynajmu kampera ?Wybór nie jest prosty, ale warto dokonać analizy dostępnych możliwości.

Pobyt wakacyjny w hotelu w czasie epidemii, jest w znacznym stopniu utrudniony. Ponieważ wybierając taką formę wypoczynku oczekujemy, że będziemy mogli poczuć się swobodnie. Niestety, bardzo często następuje rozczarowanie, ponieważ restauracje hotelowe są nieczynne, a możliwość zjedzenia posiłku odbywa się w pokoju hotelowym. Można więc śmiało powiedzieć, że osoba korzystająca z takiej formy wypoczynku, zaczyna w pewnym momencie czuć się niekomfortowo. Osoby, które cenią sobie swobodę, a także możliwość poznawania nowych ludzi w otoczeniu, w którym się znajdują, zostają tak naprawdę skazani na wypoczynek w czterech ścianach. Oczywiście, można z hotelu wychodzić, ale nie jest żadną tajemnicą, że w przestrzeni publicznej, szczególnie w okresie epidemii również mamy do czynienia z ograniczeniami.

Pobyt w domkach letniskowych, które znajdują się w ośrodkach wczasowych w czasach epidemii, wydają się znacznie lepszym rozwiązaniem. Tutaj tak naprawdę ograniczenia i ich przestrzeganie w dużej mierze zależą od zachowań ludzi. Wakacje w domkach letniskowych wiążą się zazwyczaj z gotowaniem jak i przygotowywaniem posiłków we własnym zakresie. Zdarza się, że na terenie ośrodka nie znajduje się żadna stołówka, a to z kolei wiąże się z poszukiwaniem możliwości żywienia się poza ośrodkiem. Owszem, są też plusy takiego pobytu. Można spędzić czas na terenie ośrodka, korzystać np. z basenu, grillować na świeżym powietrzu. Uznać należy, że wybierając taką możliwość pobytu, mamy szansę na znacznie większą swobodę niż w pokoju hotelowym.
Można również skusić się na wynajem kampera.

Wakacje spędzone w kamperze, mogą być przede wszystkim bardzo spontaniczne, bez dokonywania wcześniejszych rezerwacji, ponieważ miejsce na jego postawienie jest bardziej prawdopodobne niż wynajęcie „z drogi”pokoju hotelowego. W czasach epidemii, kiedy narzuca się bardzo często ograniczenia w korzystaniu z wielu udogodnień, taka forma wypoczynku może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Wynajmując kampera, wynajmujemy tak naprawdę nie tylko miejsce do noclegu, ale również mamy dostęp do prysznica, ubikacji, kuchni. Nie jesteśmy w tym momencie zależni od funkcjonowania obiektów. Nie musimy obawiać się kontaktów z innymi czy korzystania wspólnie z obcymi nam osobami z węzła sanitarnego itp. Dzięki temu, możemy czuć się znacznie swobodniej, ale co ważniejsze, bardziej bezpieczni. Wakacje w kamperze, to możliwość podróżowania swobodnego, nikt nam tutaj nie narzuca czasu ani samej trasy podróży. Dzięki temu, możemy zwiedzić znacznie więcej ciekawych miejsc.

Warto również zauważyć, że jeśli dane miejsce nam nie będzie odpowiadało, w każdej chwili możemy zrezygnować z danego pobytu i przemieścić się w inne, bardziej dla nas odpowiednie miejsce. Takiej swobody z całą pewnością mogą pozazdrościć osoby, które zdecydowały się na wynajem domku czy też pokoju hotelowego i niestety takiej możliwości nie mają. Kiedy mowa o zaletach takiego wynajmu kampera, nasuwa się myśl, czy taki pobyt ma jakieś wady? Oczywiście, że je ma, jak każda inna forma wypoczynku. Jednym z większych minusów są koszty. Jeśli planujemy wynająć kampera w sezonie letnim, musimy liczyć się z większymi kosztami. Nie jest to tanie rozwiązanie, ale mimo wszystko warte rozpatrzenia.

Kolejną wadą jest brak możliwości postoju w dowolnym miejscu. Nie można tutaj liczyć na pobyt w każdej dowolnej lokalizacji, powinien się on zawsze wiązać z pobytem w wyznaczonym miejscu, a to zazwyczaj są wszelkiego rodzaju pola namiotowe w ośrodkach wypoczynkowych. Podczas podróży, planując jakikolwiek postój zawsze należy brać pod uwagę, że kamper nie jest samochodem osobowym, a zatem miejsce parkingowe musi być znacznie większe. Jak się jednak okazuje, takich miejsc jest coraz więcej, ale można uznać go również za wadę. Kolejnym minusem, o którym warto wspomnieć, że mimo możliwości zwiedzania wiele miast nie pozwala na wjazd do centrów, a także same poruszanie się drogami, bywa utrudnione ze względu na znacznie większe gabaryty pojazdu.

Wybierając się na upragnione wakacje, warto je przeanalizować. Pamiętaj, że jest to czas, w którym powinieneś czuć się swobodnie mimo epidemii. Tylko dzięki temu, czas spędzony na urlopie wypoczynkowym sprawi, że odpoczniesz. Jest to szczególnie istotne, kiedy na co dzień mamy do czynienia z wieloma ograniczeniami i nie mamy możliwości czerpać z życia tyle, ile byśmy sobie tego życzyli. Dlatego też warto wybrać rozwiązanie, które w 100% spełni twoje oczekiwania. Bez względu czy wybierzesz pokój w hotelu, pobyt w doku letniskowym, a nawet zdecydujesz się na wynajem kampera. Wakacje powinny być swobodne i bez zbędnych ograniczeń. Nawet jeśli jest to czas epidemii.[/p]