Malta, czyli gdzie tanio wybrać się na wczasy

Okres urlopowy to pora, w której rozglądasz się za miejscem na wypoczynek. Jest to czas, kiedy po długim okresie izolacji będziesz mógł wreszcie wyjechać na zagraniczne wczasy. Pewnie jest tak, że oszczędzasz na te wymarzone wakacje, żeby móc odpocząć jak najdłużej i czuć się tam swobodnie. Chcesz wyjechać w miejsce, które będzie dla Ciebie odpowiednie pod względem walorów zarówno kulinarnych, jak i turystycznych. Może jest dla Ciebie ważne, aby była piękna plaża i krystaliczna woda? Jesteś może typem osoby, która woli zwiedzanie na przemian z dniem spędzonym na plaży? W naszym poradniku znajdziesz wskazówki, jakie miejsce więc wybrać, aby nie przepłacić i dobrze wypocząć.

Malta – położenie i opis

Ten wyspiarski kraj leży na Morzu Śródziemnym i od północy graniczy z Włochami. Archipelag wysp Maltańskich składa się z trzech wysp. Zamieszkałe są dwie z nich – Malta, na której znajduje się stolica Valletta oraz Gozo, gdzie dominują piękne wybrzeża o kształtach jak z obrazka. Klimat subtropikalny jest tutaj przeważający w ciągu całego roku, więc zimy są bardzo łagodne, w ciągu roku jest natomiast ok. 300 dni słonecznych. Jest to nizinny kraj bez wulkanów czy gór. Plaże są piaszczyste a nierówności, jakie mogą Cię spotkać na powierzchni to w większości wydmy. Największa liczba mieszkańców skupia się w stolicy Valletcie.
Walutą, jaką można płacić w kraju, jest Euro. To nowoczesny i zurbanizowany kraj o wysokiej stopie społecznego zadowolenia. Jeśli chcesz tu przyjechać i komunikować się z tubylcami, powinieneś znać angielski lub włoski, który jest podobny do języka maltańskiego.

Malta – informacje dla zwiedzających

Jeśli lubisz historyczne miejsca i lubisz zwiedzać to Malta, będzie wyborem w sam raz dla Ciebie. Jest to historycznie bardzo stara kraina, położona na wyspach, na których ślady cywilizacji sprzed 5000 lat p.n.e. odnaleźli naukowcy. Możesz tam zobaczyć kilka zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Malta dzięki strategicznemu położeniu w basenie Morza Śródziemnego w swojej historii często zmieniała władców. Rządzili nią Fenicjanie, Kartagińczycy oraz Rzymianie. W dniach, w których nie będziesz wygrzewać się na słońcu, możesz poznawać pozostałości kultury antycznej i oglądać pałace, kościoły czy fortyfikacje. Duża ilość zabytków i bogata historia wyspy powodują, że ten niewielki kraj jest bardzo atrakcyjny dla podróżnych. Malta jest doskonałym wyborem, jeśli lubisz plaże i kurorty, rozlokowane w północnej części wyspy.

Malta – gdzie pojechać, żeby dobrze wypocząć?

Malta ma bardzo rozbudowaną bazę turystyczną. Jej większa część dochodu narodowego pochodzi z tej gałęzi przemysłu. Dobre zaplecze rekreacyjne sprawia, że w zasadzie cały rok trwa sezon wypoczynkowy. Jest bardzo duże zainteresowanie noclegami. Gdzie więc można pojechać, żeby nie przepłacić i aby było wygodnie? Ofert last oraz first minute jest ogromna ilość, więc można wybierać. Dobrze jest zorientować się wcześniej gdzie szukać? W jakiej okolicy hotel wybrać? Przy jakiej plaży chcesz mieszkać? Może bowiem okazać się, że nagle będziesz mieszkać zamiast w cichej okolicy w najbardziej roztańczonej okolicy na całej Malcie.

Jeśli chcesz się bawić, imprezować i przyjechałeś na Maltę po to, by przeżyć coś interesującego, powinieneś odwiedzić St. Julians. Tam czeka Cię na pewno mnóstwo atrakcji i zabawa przez całą dobę.

Valletta jak na stolicę przystało, jest piękna, niemniej ma też odpowiednio wysokie ceny. Jest tu względnie drogo, jednak piękne plaże i historyczne zabytki klasy UNESCO powinny zrekompensować straty w portfelu. Porty oraz duża ilość restauracji i zabytków tworzą z niej centrum rozrywkowo kulturalne Malty. Kto chce wypocząć i zażyć trochę kultury, zdecydowanie powinien odwiedzić na chwilę to miasteczko.
Północna część wyspy jest typowo turystyczna z wieloma kurortami i kompleksami hotelowymi. To tutaj leżą najcudowniejsze plaże wraz z jedną z najpiękniejszych piaszczystych spośród nich – Golden Bay. Wielkie hotele i gigantyczne baseny to raj dla każdego urlopowicza.

Niewielkie, urokliwe miasteczka turystyczne takie jak Bugibba czy Mellieha usytuowane na wzgórzach, stanowią dla przyjeżdżających gości swoiste centra turystyczne w swoich regionach. Z miasteczek tych jest bardzo dobre połączenie komunikacyjne z pozostałymi częściami wyspy. Bez większych trudności można się więc dostać do Valletty i innych miast w razie potrzeby.

Jeśli znasz język, być może warto wybrać się niekiedy bez przewodnika na własną rękę pozwiedzać wyspę. Wtedy można zobaczyć dużo więcej niż na oficjalnych plakatach i widokówkach.

Kiedy najlepiej jest pojechać na Maltę, żeby było wygodnie, miło i bez tłumów? Jest to wyspa, na której przez 300 dni w roku panuje słoneczna pogoda, więc jeśli lubisz słońce, to o jakiejkolwiek porze roku byś przyjechał, będziesz zadowolony. Przy zmiennym klimacie wiele zależy od warunków atmosferycznych, jednak czysto teoretycznie najlepsze na wizyty są późna wiosna i wczesna jesień.

Czy warto jeździć na zagraniczne wakacje?

Poznawanie obcych krajów rozwija i kształci nie tylko Twoje postrzeganie świata, ale i Ciebie samego. Sprawia, że inaczej patrzysz na ludzi innych kultur czy nawet na swojego sąsiada, do którego wracasz z urlopu. Wakacje spędzone w sposób aktywny, nie tylko leżąc na plaży czy w hotelowym pokoju, sprawiają, że poznajemy siebie i innych. W czasie wakacji możesz nie tylko nawiązać nowe przyjaźnie, ale i zdobyć nowe kontakty biznesowe czy towarzyskie.

Wycieczki na Maltę dzięki poszerzeniu oferty biur podróży oraz obniżeniu kosztów stały się bardzo popularne. Dzięki temu zwiedzanie tego niezwykle urokliwego kraju z bardzo bogatą historią stało się możliwe dla jeszcze większego grona osób.