Grecja – kraina słońca. Co warto w niej zobaczyć?

Grecja jest to kraj położony w południowo-wschodniej części Europy. Posiada dostęp do aż czterech mórz: Egejskiego, Kreteńskiego, Jońskiego oraz Śródziemnego.
Całkowita powierzchnia państwa to 131 957 km2., stolicą – Ateny.

Grecja ma bardzo bogatą historię oraz dziedzictwo kulturowe. Często uznaje się ją za spadkobierczynię starożytnej Grecji, a zatem za kolebkę całej cywilizacji, miejsce narodzin demokracji, igrzysk, filozofii, teatru czy politologii.
Patrząc na to państwo współcześnie – posiada ono wysoki wskaźnik rozwoju społecznego i jest bardzo rozwinięte. Jest również członkiem wielu organizacji międzynarodowych.

Gospodarka

Grecja ma najgorszy wskaźnik wolności gospodarczej spośród wszystkich państw Unii Europejskiej.
Spore znaczenie odgrywają usługi (głównie transport, handel, finanse). Mocnym punktem gospodarki są turystyka i eksploatacja pierwszej na świecie floty handlowej.
Ważny jest też przemysł wydobywczy , ma on duże znaczenie w eksporcie, choć stanowi niewielki dział gospodarki tego kraju. Głównym bogactwem naturalnym są boksyty, rudy żelaza, cynku, ołowiu chromu, manganu i niklu, ponadto sól kamienna, bogate złoża wapieni, marmuru.
Warto rozwinąć także temat turystyki. Grecja jest bardzo atrakcyjna dla odwiedzających ją ludzi, ze względu na dużą ilość zabytków starożytnych oraz dobrze rozwiniętą strukturę hotelowo-gastronomiczną. Ponadto korzystny jest również klimat, a pożądaną atrakcję są przepiękne plaże.
Sezon turystyczny w Grecji trwa od kwietnia do października, turyści odwiedzają głównie wybrzeża oraz wyspy – Kretę, Rodos, Cyklady.

Co warto zobaczyć w Grecji?

Spójrzmy na Grecję z perspektywy turystów – wprost ciężko się zdecydować co zobaczyć w tak pięknym i słonecznym kraju. Znajdziemy w nim cudowne zabytki, zapierające dech w piersiach krajobrazy, skorzystamy z okazji do odpoczynku na bajecznych plażach – dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego, nieważne czy jesteśmy miłośnikami historii czy luksusowych drinków z palemką.

Jest jedno miasto, do którego warto się wybrać niezależnie od swoich preferencji i dalszych planów – Ateny, stolica Grecji. Zachwycą nas tam antyczne ruiny – czyli Akropol, zobaczymy Partenon – świątynię poświęconą bogini Atenie, przejdziemy się po rynku głównych – Agorze. Dla miłośników pięknych widoków poleca się wejść na wzgórze Lykavittos – najwyższy punkt miasta.
Najsłynniejszym miejscem kultu Zeusa było natomiast miasto Olimpia, to tutaj po raz pierwszy narodziła się idea sportowych igrzysk. Obecnie jest to niewielka wioska, w pobliżu której znajdziemy jeden z najpiękniejszych zabytków starożytnej Grecji.

Jeśli już mówimy o zabytkach – w celu obcowania z nimi z pewnością odwiedzimy Mykeny. To tutaj znajduje się jeden ze sławniejszych grobowców na świecie, choć nie ma pewności by w Mykenach spoczywał król Agamemmnon.
Warto odwiedzić też Saloniki – jest to druga po Atenach metropolia grecka. Miasto to jest ośrodkiem gospodarczym, naukowym i kulturalnym, znajduje się w nim również najważniejszy port morski. Najbardziej znanym budynkiem jest tam Biała Wieża, ponadto znajdują się tam bizantyjskie kościoły, (np. Agia, Sofia, Agios Dimitros).
Aby docenić grecką architekturę oraz inżynierię powinniśmy odwiedzić miejscowość Epidauros na Peloponezie. Znajduje się tam cudowny amfiteatr, który został zaprojektowany dla 14 tys. widzów i choć minęły już wieki od jego powstania – akustyka amfiteatru nadal jest doskonałą. Do dnia dzisiejszego odbywa się tam jedna z sekcji Festiwalu Ateńskiego.

Szukając nietuzinkowych atrakcji, warto ujrzeć na własne oczy Meteory – zerodowane skały piaskowca tworzące wysokie słupy, na szczytach skał wznoszono prawosławne klasztory. Dziś z 24 wybudowanych klasztorów zachowało się osiem, z czego większość jest otwarta dla odwiedzających. Wewnątrz zobaczymy freski ukazujące historie biblijne, relikwie i przedmioty sztuki sakralnej.
Dobrym wyborem będzie również Tracja – region słynący z naturalnego piękna i gościnności mieszkańców. Jest to miejsce doskonałe zarówno dla miłośników przyrody – jak i fanów poznawania historii i tradycji. Możemy odwiedzić tam miasta Ksanti, Komotini, nadmorską osadę rybacką Porto Lagos, Sufli – czyli „jedwabne miasto”. W okolicy starożytnego miasta Traianoupoli warto zobaczyć źródła termalne „Hana”, zachwycą nas również baseny naturalne Samotraki.

Przejdźmy do wysp.

Rodos – wyspa nazywana przez starożytnych Greków „wyspą boga Heliosa”, czego powodem jest fakt, że ok. 300 dni w roku świeci tu słońce. Jest jedną z najczęściej odwiedzanych wysp, istne królestwo turystów – błękitne morze, cudowne plaże, pogoda jak marzenie.
Będąc w klimacie zapierających dech w piersiach krajobrazów, myślami przenieśmy się na wyspę Santorini. Jest to wyspa wulkaniczna, należąca do archipelagu Cykladów. Surowość krajobrazu i niesamowicie intensywny błękit morza w połączeniu z urokliwymi białymi wioskami, daje poczucie spokoju i ukojenia.
Jedną z najpiękniejszych plaż Grecji znajdziemy na wyspie Zakynthos. Najsłynniejszym miejscem na wyspie jest Zatoka Wraku, na plaży zobaczymy stary statek. Warto zobaczyć na tej wyspie groty morskie, wpłynąć do zatoki statkiem, a przy odrobinie szczęścia możemy natknąć się na żółwie Karetta – czyli olbrzymie gady, które wyjątkowo upodobały sobie tę wyspę.
Największą z greckich wysp jest Kreta. Charakteryzują ją górsko-morskie krajobrazy, lazurowe morze, ponad tysiąc kilometrów plaż, zabytki z kilku epok oraz cudowna pogoda. Będąc na Krecie warto wybrać się do pałacu w Knossos.