Złoty Stok – Atrakcje turystyczne dla Ciebie i Twojej rodziny

Miasteczko Złoty Stok położone jest bezpośrednio przy granicy polsko-czeskiej, u podnóży północnego krańca Gór Złotych w Paśmie Sudeckim. Historia tego miejsca zaczyna się od zezwolenia na prace wydobywcze datowane na 1273 rok udzielonego przez Henryka IV Probusa. Kopalnia działała około 700 lat wydobywając ponad 16 ton czystego złota oraz 120 tysięcy ton arszeniku, aż do zamknięcia w 1960 roku. Aktualnie niewielkie miasto liczące nieco ponad dwa tysiące mieszkańców korzysta ze swojego dziedzictwa by zachęcić turystów do zagłębienia się w historii tego interesującego miejsca. Gmina, oprócz przekształcenia starych budowli przemysłowych na muzea oraz parki edukacyjne, podeszła do tematu kompleksowo i zapewniła również wiele atrakcji pobocznych. Jakich dokładnie, dowiecie się państwo z tego artykułu.

Kopalnia Złota

Oczywiście, najpierw należy wspomnieć o dobytku kulturowo-historycznym gminy Złoty Stok, gdyż to było podstawą powstania tam ośrodka turystycznego. A najważniejszym z nich jest dawna kopalnia złota. Od wydobywania tego właśnie surowca miasto dostało swoją nazwę. Odnaleziona tam ogromna żyła dała początek miasteczku żyjącemu do dziś. Kopalnia została przekształcona w muzeum, przedstawiająca sprzęt oraz narzędzia górnicze z różnych epok oraz doskonale zachowane wnętrze kopalni. Pierwsze pomieszczenia wypełnione są eksponatami takimi jak kaski górnicze pochodzące z przełomów wielu wieków czy zabawne zawieszki na ścianę, które widzieli górnicy przychodząc codziennie rano do pracy. Dalej zwiedzający mogą poznać, jak wyglądała praca w ciasnych, ciemnych tunelach górskich przechodząc pomiędzy salami tymi samymi ścieżkami co dawni pracownicy. Przepięknie zachowane tunele cieszą oko i prezentują jak bardzo różniła się praca górnika na przełomie wielu setek lat. W podróż po dawnej kopalni zabiera nas ta sama kolejka, która kiedyś odpowiadała za przewóz robotników w głąb tuneli. Jej starszych braci poznamy w środku, gdzie zabytkowe wagony przystrajają wnętrze przybliżając nas do dawnych epok. Oprócz tego kompleks organizuje również wycieczki po podziemnych jeziorach. Woda zalewając dawne szyby przyczyniła się do powstania przepięknych korytarzy, po których dzisiaj można pływać łodzią wraz z przewodnikiem opowiadającym nam o genezie tego cudownego miejsca. Ponadto w kompleks muzeum Kopalni Złota wchodzi również budynek zawierający wiele eksponatów nie będących bezpośrednio związanych z wydobywaniem surowców, jednakże mocno nawiązujących do historii Złotego Stoku. Znajdziemy tam dawne monety, meble, lokalne wyroby ceramiczne oraz elementy wystrojów domów. Do ostatniej dużej atrakcji kompleksu muzealnego należy edukacyjny park.

Średniowieczny Park Techniki

Podczas półtora godzinnego cyklu oprowadzania przez przewodnika możemy przyjrzeć się średniowiecznym narzędziom ułatwiającym prace podczas prac wiejskich oraz miejskich. Znajduje się tam wiele różnych atrakcji. Jedna z nich jest Ścieżka Strachu pokazująca nam jak wyglądały lochy w średniowiecznych zamkach. A jak dość wam odwagi, można odwiedzić sale kata pozwalającą nam poznać stosowane na ziemiach polskich machiny tortur. A dla dzieci przygotowana została cała masa atrakcji takich jak konkurs wyciągania drewnianych ryb z wody czy możliwość przetestowania większości maszyn zawartych w parku. Ciekawostką na pewno jest działający czołg stworzony na bazie rysunków Leonardo Da Vinci, którym nawet można się przejechać.

Rynek

Oprócz tego, miasteczko Złoty Stok ma przepiękny i klimatyczny rynek, na którym często organizowane są przejazdy zbytkowymi samochodami. A dla pragnących odpoczynku oferuje wiele wyjątkowych restauracji, kawiarni i barów. Rynek łączy w sobie wiele różnych stylów architektonicznych dzięki czemu spacery w jego obrębie to istna podróż do przeszłości. Wśród najważniejszych zabytków w obrębie starego miasta warte wyróżnienia są:

  1. Kościół parafialny pod wezwaniem Niepokalanego poczęcia NMP w stylu neogotyckim powstały na przełomie 1875-1876 roku,
  2. Zespół cmentarza ewangelickiego, w którego skład wchodzi kościół cmentarny pod wezwaniem Świętej Trójcy w stylu gotyckim z 1583 roku, Cmentarz z roku 1886 oraz mauzoleum rodzinny Guttlerów z XIX wieku,
  3. Kościół pierwotnie pod wezwaniem świętego Krzysztofa jednak od 1536 roku zmieniono go na kościół pw. Najświętszego Zbawiciela. Sam budynek powstał w okolicach 1513 roku, jednak zniszczony przez pożar został odbudowany dopiero w okolicach roku 1640. Aktualnie nie pełni od pierwotnej funkcji,
  4. Budynek mennicy z 1500 roku,
  5. Oraz liczne kamienice w tym Kamienica Fuggerów z 1520 roku w stylu barokowym będąca najstarszą budowlą na rynku.

Park linowy

Jednak, jeżeli historia nie bardzo cię interesuje, a dzieci są już znużone długimi monologami przewodników zachwycających się historią, warto odwiedzić park linowy znajdujący się na skraju miasta o nazwie Leśny Park Przygody – Skalisko. Powstały w 2006 roku w Kotlinie Kłodzkiej obejmuje obszary leśne oraz dawnego kamieniołomu. Całość otacza Śnieżnicki Park Krajobrazowy potęgujący doznania. Uczestnicy mogą dowolnie dobierać sobie trasy tak by każdy odcinek pasował do ich poziomu zaawansowania. Istnieją także specjalne trasy dla dzieci. A dla amatorów mocnych wrażeń, są również organizowane specjalne trasy nocne, o ekstremalnym poziomie trudności.

Jeżeli wybierasz się w Sudety, Złoty Stok przyjmie cię z szeroko rozpostartymi ramionami i z przyjemnością przekaże ci wszystko co pamięta by twoje wakacji były niezapomniane. Atrakcje tego pięknego miasteczka zaprezentują ci jak wyglądało życie górnika od XIII wieku aż do teraz, opowiadając wiele cudownych historii i pomagając napisać twoją własną, intrygującą wakacyjną przygodę.