Wczasy w Bułgarii – Primorsko. Tanie wakacje w spokojnym kurorcie

Wybierzmy się do Bułgarii, poznajmy jej bogactwa kulturowe oraz walory przyrodnicze, zatrzymajmy się przy zabytkach, spędźmy tam wakacje.

Bułgaria jest państwem leżącym w południowej Europie, nad Morzem Czarnym, w pólnocno-wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego.
Stolicą jest Sofia, inne większe miasta to: Ruse, Stara Zagora, Płowdiw czy Burgas.
Obecnie na terenie tego państwa ponad 60% powierzchni zajmują góry oraz wyżyny. Całą północną część kraju zajmuje Nizina Naddunajska. W środkowej części kraju leży jej największy masyw górski – Stara Płanina (Bałkan). Na południowym-zachodzie znajdziemy masywy górskie Rodopy i Pirin oraz Riła – najwyższy szczyt Bułgarii i całego Półwyspu Bałkańskiego Musała (2925 m n.p.m.).

Jeziora są raczej niewielki, można zobaczyć je głównie wzdłuż wybrzeża. W Starej Płaninie znajduje się najwyższy wodospad w Bułgarii i zarazem największy w całych Bałkanach – Rajsko Pryskało.
Od strony gospodarki dla kraju bardzo istotne jest rolnictwo. Uprawia się zboża, rośliny przemysłowe i warzywa, a także – bardzo ważne – drzewa owocowe i winorośle.
Ważnymi działami gospodarki są również: rybołówstwo, hodowla, produkcja maszyn, a także turystyka – i to na niej się skupimy.
Pogoda w Bułgarii sprzyja turystom – jest przewidywalna, latem średnia temperatura wynosi 25 stopni. Ty więc nie musimy się martwić.
Warto natomiast przemyśleć co chcemy zobaczyć, czego doświadczyć podczas podróży – czy chcemy skupiać się na miejscach, w których będziemy mogli zakupić pamiątki, czy interesują nas pyszne bułgarskie nalewki, czy szukamy okazji do długich spacerów. Znamy złoty środek – nie skupiajmy się na wyborzej jednej opcji, spróbujmy tradycyjnej, regionalnej kuchni (sałatki szopskiej, banicy), degustujmy wina, ponieważ zasługują na docenienie.
Korzystajmy z atrakcji oferowanych przez kurorty, odpoczywajmy, zwiedzajmy.

Kurortem, na którym z pewnością się nie zawiedzenie jest Primorsko.

Jest to kurort i miasto położone w południowo-wschodniej częście kraju. Znajduje się nieopodal granicy z Turcją, 52 km od miasta Burgas.
Pierwszym atutem tego miejsca jest fakt, że jest ono w okresie letnim najcieplejszym kurortem w całej Bułgarii, deszcz tam spada sporadycznie, jeśli już – to trwa to tylko kilka godzin i zdarza się raz w miesiącu. Z tych powodów Primorsko jest najczęściej i najchętniej odwiedzane przez turystów.

Atrakcje

  1. Przede wszystkim – 4 wspaniałe plaże. Pierwszą z nich jest południowa plaża. Odwiedzana jest głównie przez tubylców. Jest to wspaniałe miejsce oferujące wszystko – czego potrzebujemy – parasole, leżarki, stanowiska medyczne, ogromny wybór kawiarni i restauracji, warunki do uprawiania sportów wodnych.
    Kolejną jest Centralna plaża – bardzo spokojne, ciche, utrzymane w czystości miejsce. Warto wybrać się tam całą rodziną.
    Następna na liście jest Północna plaża, posiadająca długą i szeroką część piaszczystą z krystalicznie czystą wodą.
    Obowiązkowym punktem podczas odwiedzin w Primorsko jest czwarta z nich – Plaża Perla, której nazwa oznacza “perłę” i pochodzi od leżącej w pobliżu rezydencji. Perla znajduje się na szczycie klifu, w otoczeniu lasu. Jest to dosyć ruchliwa plaża, odwiedzana głównie przez turystów. Nie jest też więc najczystsza. Jednak dla widoków – jakie na nas czekają warto się tam wybrać.
  2. Ciekawą atrakcją moze okazać się również Aquapark – położony przy głównej ulicy miasta. Oferuje on wiele atrakcji dla dzieci, relaksujące kąpiele, bogatą ofertę gastronomiczną – wszystko to pod czujnym okiem ratowników.
  3.  Gdzie się wybrać, co zobaczyć będąc w Primorsko?

Oto kilka propozycji godnych uwagi.

Pięknym miejscem jest Rezerwat przyrody Ropotamo – odwiedzający mogą wybrać się w pieszą wędrówkę, urządzić piknik, popłynąć w rejs statkiem po rzece Ropotamo.
Żal byłoby nie zobaczyć również Maslen nos – wyglądającego jak głowa lwa. Jest to przylądek, będący najdalszym południowym punktem zatoki Burgas.
Beglik Tash – tu natomiast powinny udać się osoby, które zapragną poczuć ducha Bulgarii. Jest to prehistoryczne skalne sanktuarium, w epoce żelaza używane jako miejsce kultu przez plemiona trackie. Ta niesamowita pozostałość po dawnej cywilizacji jest nazywana też w mediach „bułgarskim Stonehenge”. Przypuszcza się, że powstała ok XIV wieku p.n.e. i funkcjonowała do IV w n.e.. Według ekspertów odbywały się tutaj rytuały na cześć Boga Słońca i Bogini Matki Ziemi – może będąc w Beglik Task poczujemy tę pradawną moc?

Gdzie się zatrzymać? Primorsko jest kurortem typowo turystycznym, a co za tym idzie – do dyspozycji odwiedzających stworzono mnóstwo pięknych hoteli. Jednym z nich jest Hotel Primorsko Del Sol – komfortowo zaprojektowany, leżący w pobliżu cudownej piaszczystej plaży. Jest to miejsce sprzyjające rodzinom – organizuje się tam atrakcje sportowo, animacji, a oferta gastronomiczna jest również bogata. Równie ekskluzywną przystanią jest Les Magnolias – hotel oddalony od plaży o 200m, w jego tle góry Strandzha – tworzy to malowiniczy krajobraz. Godny polecenie jest także Forest Beach – bliskość plaży oczywiście obowiązkowa, świetnie wyposażone spa, ciekawy program animacji. Ponadto basen, boiska, plac zabaw i wiele innych udogodnień.
Wszystkie te hotele oferują wycieczki all inclusive – z wyżywieniem składającym się zazwyczaj 3 dań, często dodatkowym bufetem w restauracjach, z przyjemnie wyposażonymi pokojami, spełniającymi oczekiwania najbardziej wymagających gości, Często można też skorzystać z wielu (dodatkowo płatnych) usług – fryzjera, usługi prania i prasowania czy wypożyczalni samochodów.