Kefalinia – Grecja i jej wyspy

Grecja to bardzo popularny kierunek podróży. Nic dziwnego, w końcu Grecja ma turystom naprawdę wiele do zaoferowania, począwszy od pięknych plaż, zabytków oraz niezapomnianych wschodów i zachodów słońca. Kefalinia- Grecja i jej wyspy – poznaj je lepiej.

Kefalinia

Kefalinia, bardziej znana pod nazwą Kafalonia to największa z Wysp Jońskich. Jest ona wyspą górzystą. Charakterystyczne klifowe wybrzeże oraz plaże z turkusową wodą przyciągają wielu turystów. Plaża Myrtos Beach jest znana, ponieważ kręcono tam sceny do filmu „Kapitan Corelli”. Inne znane miejsce to Plaża XI, czerwony piasek, turkusowa woda i białe klify robią wrażenia.
Wprawdzie na wyspie nie znajdziemy wielu hoteli czy innych miejsc typowo turystycznych, ale za to sporo miejsca na aktywny wypoczynek z dala od tłumu. Największą atrakcją wyspy jest jaskinia Melissani. Wewnątrz znajduje się nietypowe jezioro, ponieważ miesza się tam woda słona ze słodką. W trakcie jednego z trzęsień ziemi zawalił się strop, przez co do środka jaskini wpadają promienie słoneczne, najładniej wygląda to około południa, woda ma wtedy niepowtarzalny kolor. W czasach mykeńskich jaskinia pełniła funkcję sanktuarium.
Niesamowite krajobrazy, tradycyjne wioski i gaje oliwne sprawiają, że Kefalonia jest idealnym miejscem na romantyczne wakacje.

Santorini

Ta grecka wysp to jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Grecji. Uważana jest za mityczną Atlantydę. Wielu uznaje ją za jedną z najpiękniejszych wysp świata. Najbardziej charakterystyczne są tu wykute w skale białe domy oraz niebieskie kolumny świątyń, których nie znajdziemy na innych greckich wyspach. Do miasteczek, które warto odwiedzić, z pewnością należy Oia, położona na północy wyspy. Sama zabudowa została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto również jest bardzo ładne i można tam zaobserwować naprawdę malownicze wschody i zachody słońca. Ciekawa wycieczka czeka nas również w Perissie, gdzie znajdują się ruiny starożytnej Thiry. W stolicy wyspy, miasteczku Fira mamy za to wspaniały widok na wulkan. W Firze znajduje się także Muzeum Prehistoryczne ze znaleziskami sprzed 7 tysięcy lat. Jeśli chodzi o plaże, lepiej odwiedzić okoliczne wyspy. Turyści mogą nocować w naprawdę luksusowych hotelach i smakować wyśmienitych potraw. Warto spróbować ryb i owoców morza, a także miejscowego wina.

Korfu

Kolejna wyspa z archipelagu wysp Jońskich charakteryzuje się przyjemnym klimatem, umiarkowanymi zimami i nieco chłodniejszym latem niż inne wyspy greckie. Średnia temperatura w lecie wynosi 32 stopnie Celsjusza. Wyspa oferuje turystom wiele atrakcji, znajduje się tu choćby monaster Patytera, zabytkowy klasztor z 1714 roku, czy cerkiew św. Jazona i św. Sozapatra zbudowana ok. 1000 roku.

Kreta

Pięknem Krety zachwycał się Homer, najsłynniejszy grecki poeta. Trudno się z nim nie zgodzić, w końcu turystyczne miejscowości obfitują w rozmaite atrakcje. Sama wyspa jest największą grecką wyspą. W stolicy Krety, Heraklionie, znajdują się ruiny słynnego pałacu Knossos, uważanego za mityczny labirynt. Na Krecie każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno miłośnicy zwiedzania, plażowania czy aktywnego spędzania wolnego czasu. W wielu miastach imprezy trwają do samego rana.

Peloponez

Poloponez jest kolebką greckiej kultury, znajduje się tu bardzo dużo zabytków. W Atenach znajduje się słynny Akropol, ale także wiele restauracji i klubów. W starym mieście Nafplion zobaczysz pozostałości twierdz obronnych. Plaże są w większości piaszczyste, często otoczone górami. Miłośnicy dobrego jedzenia także nie będą zawiedzeni, ponieważ mieszkańcy oferują lokalne przysmaki, sery, potrawy, owoce w słodzie, czy wina. Nemea, miasto na Peloponezie i winiarska stolica Grecji słynie z tak dobrego wina, że koneserzy tego napoju nazywają miasteczko grecką toskanią.

Leukada

W Leukadzie nie znajduje się zbyt wiele ciekawych zabytków. Polacy planując wczasy, raczej nie wybierają się do Leukady. Nie oznacza to jednak, że wyspa nie ma nic do zaoferowania. Spokojne, urocze wioski, imprezowe kurorty i piękne plaże również dostarczą nam ciekawych wrażeń.
Jest to idealne miejsce, by odpocząć z dala od tłumu, są tu także świetne warunki do uprawiania sportów wodnych. Miłośników kultury z pewnością zaciekawią lokalne imprezy. Od 1962 roku na wyspie co roku odbywa się międzynarodowy festiwal folklorystyczny. Trwa on przez całe lato, więc na pewno traficie na jakieś interesujące wydarzenie.

Itaka

Itaka jest stosunkowo niedużą wyspą. Większość z nas kojarzy ją z mitologii i historii wojny trojańskiej. Warto odwiedzić Grotę Nimf, według mitu, Odyseusz miał w niej ukryć skrzynię skarbów podarowaną mu przez króla Alkinosa. Nawet, jeśli faktycznie było tam coś cennego, to ktoś zabrał skarb i się nie podzielił. W środku grota ma mroczne wnętrze, wypełnione stalagmitami i stalaktytami. Jeśli jednak szukamy konkretnych rzeczy, w Muzeum Archelogicznym w Vathi ( stolica Itaki) obejrzymy znaleziska odkryte podczas wykopalisk. Zobaczymy choćby gliniane naczynia, wazy i ofiary wotywne ze złota, bursztynu i kości słoniowej. Jak przystało na grecką wyspę, w Itace również kusza nas przyjemne plaże.

Pakos

Według mitu, Posejdon rozdzielił wyspę Pakos od Korfu, aby stworzyć sobie miejsce schadzek ze swoją ulubienicą Amfilrytą. Z tego powodu trójząb jest znakiem rozpoznawczym wyspy. W sezonie przypływa tu bardzo dużo jachtów, wyspa jest spokojna i urokliwa. W klifach kryją się liczne jaskinie, do wielu z nich można wpłynąć wypożyczoną łodzią. Nic dziwnego, że to miejsce przyciąga miłośników żeglowania.