Wakacje na Krecie – czyli z wizytą i greckiego króla Minosa.

Największą grecką wyspą i piątą co do wielkości wyspą śródziemnomorską jest Kreta.

Wyspa ta położona jest na Morzu Śródziemnym, linia brzegowa mierzy ok 1040km, a całkowita jej powierzchnia to 8336 km2.
Krajobraz Kret jest połączeniem skalistych wybrzeży z jasnymi plażami. Roślinność raczej skąpa. Najważniejszymi miastami są Heraklion, Chania, Retimno, Jerapetra, Ajos Nikolaoa oraz Gazi.
Kreta jest ściśle związana z mitologią grecką. To właśnie tam swoją władzę sprawował król i prawodawca Minos. Minos był synem Zeusa i Europy – samo to świadczyło o jego wielkości. Jako potężny władca sprawił, że również, że Kreta była najważniejszą wyspą w tej części Morza Śródziemnego. Walczył z piractwem, wyjątkowo dbał o handel między państwami greckimi. Był osobistością sprawiedliwą (w związku z tym po śmierci został sędzią w Hadesie). Od Minosa pochodzi również pojęcie kultury minojskiej – jednej z najstarszych cywilizacji epoki brązku w obszarze Morza Śródziemnego.

Postać Minosa otoczona jest wieloma legendami, np. : opowieścią o tym jak żona króla – Pazyfae – urodziła Minotaura o ludzkim ciele i głowie byka, dla którego Dedal później zbudował labirynt z polecenia Minosa.
Odwiedzając Kretę warto zapoznać się nie tylko z jej historią – ale również z wieloma ciekawymi podaniami, mitami, dzięki którym bardziej poczujemy ducha tej wspaniałej wyspy.

A co czeka na nas – patrząc od strony turystycznej?

Przede wszystkim – należy pamiętać, że jest to oczywiście piękna i ciepła (jest tam ponad 300 dni słonecznych w roku, lato trwa tam najdłużej w Europie) – ale i szalenie ciekawa wyspa.
Zacznijmy od miast – gratką dla fanów zabytków i poznawania przeszłości z pewnością okaże się Heraklion i ruiny Pałacu w Knossos. To tu znajduje się kolebka naszej cywilizacji. Heraklion jest także stolicą Krety. Warto odwiedzić również miasto Chania – zachwycającym weneckim klimatem, ukwieconymi uliczkami i portem, który zapiera dech w piersiach. Jest to jedna z najbardziej urokliwych miejscowości na Krecie, z jedną z najpiękniejszych plaż wyspy. Chania to miasto oblegane przez podróżujących.

Jeśli interesuje nas nieco spokojniejsze otoczenie – poleca się urocze miasteczko Rethymnon. Panuje tam cudowny klimat – jest wiele uliczek wypełnionych restauracjami, kawiarniami, sklepikami. Ponadto można zwiedzić Muzeum Archeologiczne, gdzie zbiory – choć niewielkie – obejmują czasy od neolitu do okresu hellenistycznego. Muzeum umiejscowione jest przed wejściem do Fortezzy – największej twierdzy weneckiej na Krecie, wybudowanej w latach 70-tych XVI wieku. W sezonie wakacyjnym odbywają się tam różnego rodzaju imprezy. Chcąc poznać nieco bardziej dawną Kretę – warto też wybrać się do Muzeum Etnograficznego, gdzie ujrzeć można kreteńskie instrumenty muzyczne, stroje z ubiegłego wieku, rękodzieła i stare fotografie.

Jeszcze bardziej kameralnym miejscem jest Vamos – tradycyjne greckie miasteczko, dla tych, którzy chcą poobcować z lokalsami i szukają spokoju. Można tu poznać życie codzienne na Krecie.
W przypadku gdy pragniemy rozrywki, chcemy zasmakować imprezowego życia i wolności – bez namysłu wybierzmy miasto Hersonissos. Nie znajdziemy tam zabytków, nie znajdziemy pięknych krajobrazów, za to okazji do radosnego spędzenia czasu będzie pod dostatkiem.

Oprócz wspaniałej historii, Kreta jest wyspą przepięknych plaż i zachwycających miejsc. Jedną z najpiękniejszych plaż na świecie, punktem obowiązkowym w naszej podróży, jest Laguna Balos. Nie sposób opisać widoków, które na nas czekają, trzeba zobaczyć na własne oczy turkus, szafir, przechodzący w granat kolor krystalicznie czystej i ciepłej wody. Mówi się, że jeśli mielibyśmy spędzić tylko jeden dzień na wyspie, to warto spędzić go właśnie tutaj.

Laguna Elafonisi – kolejna piękna, ogromna plaża. Tym co ją wyróżnia jest różowy piasek, znana jest pod nazwą „różowej plaży”. Jak zwykle zachwyci nas także kolor wody, ciepłej i płytkiej.
Szukając nieco bardziej dzikiego krajobrazu, z pewnością skierujemy się na plażę Kedrodasos. Jej obszar jest częściowo porośnięty lasem jałowcowym, miejscami z wody wystają spore kamienie, piasek ma kolor zachwycającej bieli. W miejscu tym można spotkać wielu nudystów, hipisów, osób chwilowo zamieszkujących w namiotach.

Kolejna plaża i kolejny, nowy kolor piasku. Tym razem odcienie szarości i plaża Preveli z ciekawym lasem palmowym tuż obok. Można tam nie tylko spędzić kilka godzin na plażowaniu i podziwianiu krajobrazów, ale też zwiedzić słynny klasztor Preveli, spektakularny wąwóz Kourtaliotiko lub nieco mniejszy, choć równie wspaniały Wąwóz Preveli.

Ciekawą plażą może okazać się również Matala. Zamiast piasku pod stopami poczujemy drobniutki żwirek, ponadto zobaczymy tam oryginalny klif z wydrążonymi jaskiniami, gdzie w czasach starożytnych chowano ludzi, a później chowali się w nich hipisi.

Odbiegając od tematów krystalicznej wody i wszechogarniającego błękitu – na Krecie warto wybrać się w jeszcze jedno miejsce, a mianowicie Wąwóz Samaria, 18 kilometrowy wąwóz, oferujący wspaniałe widoki, możliwość bliskiego obcowania z przyrodą i górami. Jest to prawdziwy raj dla osób kochających piesze wycieczki.

Dla wielbicieli innych aktywności fizycznych – poleca się także kolejne ciekawe miejsce, jezioro Kournas Lake. Mamy możliwość wypożyczenia kajaków lub rowerków wodnych, co stwarza okazję do poznania nowych sposobów spędzania czasu na wyspie. Nie tylko malownicze położenie jeziora, ale i zamieszkujące tu żółwie sprawią, że pobyt w tym miejscu będzie równie ciekawy, co spacer wąwozem czy odkrywanie coraz to lepszych i piękniejszych plaż. W pobliżu jeziora znajduje się także interesująca restauracja ze wspaniałym widokiem na całą okolicę i przepysznym greckim jedzeniem.