Wycieczka do Finlandii – dlaczego warto się wybrać?

W 2020 roku Finlandia obchodziła 100 rocznicę swojej niepodległości. To idealna okazja, żeby odwiedzić ten wspaniały kraj. Mimo, że od Helsinek dzieli niewiele ponad 1000 kilometrów, jest miejscem nieodkrytym przez wielu Polaków. Finlandia oferuje naprawdę bardzo dużo. Dlaczego warto wybrać się od Finlandii?

Przepiękna natura

Finlandia ma do zaoferowania wiele pięknych miejsc dla osób, które lubią obcować z naturą. Można bez problemu rozbić namiot, zabierać dzikie borówki, jagody lub łowić sandacze. Niektórzy uważają, że przyroda jest największym skarbem Finlandii. Aż 74% powierzchni zajmuje las, co czyni ją najbardziej zalesionym krajem w Europie. Finowie mogą pochwalić się też sporą liczbą jezior, a także wysp. Zbiorników wodnych jest tam aż 187 888, a wysp – 179 584. Finlandia jest krajem sprzyjającym sportom wodnym oraz wędkarzom.

Na odwiedzających największe wrażenie robi niezwykła fauna i flora północnego kraju. Wybierając się do Finlandii można odwiedzić aż 35 parków narodowych. Na ich terenie występują głównie lasy świerkowo-sosnowe, brzozowe z licznymi porostami, tundra i tajga. Zwierzęta jakie możemy spotkać to leminga górskiego, bielaka, niedźwiedzia, lisa polarnego, rosomaka, wilka, łosia, orła przedniego, puszczyka oraz niewątpliwie największą atrakcję w tym regionie czyli renifera.

Aurora Borealis

Aurora Borealis jest zorzą polarną, to niezwykłe zjawisko świetlne, które każdy powinien kiedyś zobaczyć na własne oczy. W południowej Finlandii można zaobserwować je średnio od dziesięciu do dwudziestu dni w roku. Natomiast w Laponii, czyli wysuniętej najbardziej na północ części kraju, jest to możliwe w niemal każdą bezchmurną noc, od września do marca. Warto dodać, że Laponia jest jednocześnie jednym z najrzadziej zaludnionych regionów Finlandii – zamieszkuje ją 1,97 os./km2. Ogólnie Finlandia jest 3 krajem w Europie pod względem najmniejszej gęstości zaludnienia. Co ciekawe w lecie kraj zyskuje miano „Krainy Północnego Słońca” ze względu na to ,że w czerwcu i lipcu słońce nie chowa się za horyzontem.

Dlaczego warto odwiedzić Finlandię?

Fińska kuchnia

Mało kto byłby w stanie wymienić chociaż jedno tradycyjne danie kuchni fińskiej. Jednak nie tylko ze względu na trudności językowe, a raczej na jej niepopularność w naszej części Europy. A szkoda, bo okazuje się, że tamtejsza sztuka kulinarna wyróżnia się nie tylko smakiem, lecz i walorami prozdrowotnymi. To pochwała prostoty – Finowie nie są przyzwyczajeni do stosowania przypraw, raczej doprawiają dania żurawiną lub jagodami. Tamtejszą specjalnością są przede wszystkim potrawy z renifera – jego smażone mięso serwowane z jagodowym sosem oraz duszony renifer podawany z borówkami (poronakaristys). Do głównych przysmaków fińskich należą m,in karjalanpaisti – pieczeń z wołowiny i baraniny, karjalanpirakka – pieróg z serem, mięsem i kapustą, kalakukko – smażone pierogi z mięsem i rybkamii muikku, reikäleipä – ciemny chleb „z dziurką” lub juustoleipä, czyli ser z mleka krowy, która niedawno urodziła cielaka. Mieszkańcy północnego kraju lubią też gęste, bogate zupy z dodatkiem treściwego mięsa.

Finowie piją duże ilości mleka i wyborów pochodnych. Przeciętny mieszkaniec północnego kraju wypija podobno około 1l dziennie. Piją słabą kawę, likiery i piwa.

Muminki i Święty Mikołaj

Jeżeli planujecie się wybrać w podróż na Północ z dziećmi, nie zapomnijcie o dwóch niepowtarzalnych miejscach. Pierwsze z nich to Naantali – miasteczko portowe w południowo- zachodniej Finlandii, w którym znajduje się złożony w 1970 roku park rozrywki Świat Muminków (Muumimaaiilma). Muminków nikomu chyba nie trzeba przedstawiać, stworzyła je w latach 50. ubiegłego wieku pisarka Tove Jansson i do dziś są uwielbiane przez dzieci i dorosłych na całym świece.

Drugie z miejsc położone jest na kole podbiegunowym, w Laponii. To tam znajduje się słynna Wioska Świętego Mikołaja. Pod adresem Tähtikuja 1 Rovaniemi 96930 mieszka Mikołaj ze swoją świtą, który przyjmuje gości nawet latem. Pod Rovaniemi można zobaczyć jego renifery, natomiast ziimą samemu wybarć się z nimi lub psami husky na przejażdżkę. Niedaleko znajduje się także Santa Park, gdzie stworzono m.in. Szkołę Elfów, piekarnię „Pana Imbra” i szkołę elfickiej kaligrafii.

Nordycki styl

Finlandia, choć nie należy formalnie do Skandynawii (jest krajem nordyckim) również wyznaje zasadę skromności, umiaru oraz otaczania się funkcjonalnym minimalizmem. Dlatego właśnie naród fiński jest określany mianem jednego z najszczęśliwszych na świecie. Najbardziej znanym elementem stylu życia Finów jest sauna. Ma ona specjalne miejsca w kulturze fińskiej, O Saunie i jej znaczeniu w życiu rodzinnym, społecznym oraz politycznym można z Finami rozmawiać godzinami. Na około 5,5 mln mieszkańców, w kraju jest ponad 2 mln saun.

Sauny w mieszkaniu są esencją tego, co fińskie. Pełnią one przede wszystkim funkcję towarzyską. Są popularnym miejscem spotkań i relaksu, zarówno dla ludzi młodych, jak i starszych. Coraz częściej na saunę decydują się także w swoich domach Polacy.

Podsumowując

Przyroda Finlandii jest jej największym skarbem. Oferuje turystom niepowtarzalne widoki: jeziora, lasy, na pólnocy tundrę. Co więcej, ogromne niezaludnione tereny i bardzo dobrze przygotowane trasy do pieszych i rowerowych wycieczek. Wszystko to jest nieskażone ręką człowieka. Wszędzie można zbierać owoce leśne, jagody, borówki, maliny lub grzyby. Finlandia jest wymarzonym miejscem dla miłośników sportów. Dzięki naturalnym warunkom pozwala być aktywnym przez cały rok. Tworzy to niezapomniane wrażenia i chęć powrotu.