To zobaczysz w Brukseli

Bruksela, miasto europejskie, stolica Belgii. Łatwo da się znaleźć ją na mapie, jednak jej ciekawe miejsca pozostają zagadką. Odpowiadając sobie na pytanie: „Bruksela co zobaczyć?”, można skorzystać z poniższej podpowiedzi.

Miejsca do zobaczenia

Choć to miasto ważne dla Unii Europejskiej, turystów przyciąga wieloma interesującymi miejscami.

  1. Atomium przyciąga do siebie nie tylko miłośników fizyki, ale też sztuki, bowiem jest to nic innego, jak monumentalny model kryształu żelaza powiększonego 165 miliardów razy. Powstał na potrzebny Wystawy Światowej w 1958 roku i stanowi niezwykły hołd dla belgijskiego przemysłu. Symbolizuje szybki rozwój przemysłu ciężkiego. Model ten na stałe wpisał się w podmiejski krajobraz Brukseli, stając przy tym jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta.
  2. Pałac Sprawiedliwości był swego czasu największym budynkiem na świecie, mając 26 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Został poważnie uszkodzony podczas II wojny światowej. Nie jest możliwe wejście do środka, ale można z pobliskiego tarasu widokowego spojrzeć na miasto z innej perspektywy.
  3. Maison des Ducs de Brabant to monumentalna budowla z XIX wieku, która powstała po połączeniu siedmiu przylegających do siebie, odrębnych kamienic. Posiada kilka ciekawych detali architektonicznych, takich jak popiersia książąt Brabancji czy półokrągły, płaskorzeźbiony tympanon.
  4. Maison du Roi, czyli Dom Królewski, to bardzo charakterystyczny i reprezentatywny obiekt w stylu neogotyckim, który pod względem architektonicznym nie ustępuje miejsca ratuszowi zlokalizowanemu naprzeciwko. Powstał na miejscu wcześniejszej budowli z XV wieku, obecnie mieści się w nim Muzeum Miasta Brukseli.
  5. Place des Martyrs – Plac Męczenników to przykład klasycystycznego placu, jeden z najznamienitszych w Europie. Jego głównym punktem jest Patria – pomnik przedstawiający alegorię triumfującej Belgii, u której stóp leży lew zerwany z łańcucha, a poniżej znajdują się postacie czterech aniołów.