Wyspy Chorwacji – które koniecznie warto odwiedzić?

Pomiędzy granicami Polski i Chorwacji jest odległość ok. 610 km długości. Nasze kraje dzieli zalewie 6 godzin jazdy samochodem, a między stolicami na linii Warszawa — Zagrzeb jest 1040 km. Na pokonanie odległości pomiędzy stolicami potrzeba ok. 10 godzin, natomiast lot samolotem to jedynie 1 godz. i 40 min. Niedaleka odległość, piękna pogoda przez cały rok oraz przemili i gościnni obywatele tego kraju, czynią z Chorwacji wakacyjny kierunek, który co roku obiera wielu Polaków. Blisko 2 tysiące kilometrów wybrzeża nad morzem Adriatyckim stanowi najczęściej wybierany kierunek przez polskich turystów.

Wyspy Chorwacji

Duże miasta oraz nadmorskie miejscowości cieszą się ogromną popularnością, jednak nie tylko Chorwacja kontynentalna jest piękna. Na terytorium kraju znajduje się ok.1200 wysp, które szczycą się przepięknymi i malowniczymi krajobrazami i są rozproszone wzdłuż kontynentu. Niektóre z nich połączone są ze stałym lądem mostami, do innych można się dostać promem, łodzią lub samolotem. Oto kilka z wysp, które koniecznie trzeba odwiedzić, aby poczuć piękno tego kraju.

MLJET

Na wyspę najłatwiej dostać się promem lub wodolotem z Dubrownika, lub półwyspu Pelješac.
Jeziora Małe i Wielkie stanowią jeden z najbardziej fascynujących krajobrazów tej wyspy. Są one połączone ze sobą kanałem. Na środku jeziora Wielkiego, mieści się wyspa St. Mary z klasztorem benedyktyńskim z XII wieku. Do zwiedzania jest tu wiele atrakcji, wśród nich można wymienić także inne jeziora, wiecznie zielone lasy oraz jaskinie Ulissesa.

KORCULA

Miasto nazywane jest małym Dubrownikiem, jednak o wiele mniej zatłoczonym od oryginalnego. To porośnięte lasami i cyprysami, górzysta wyspa podróżników, na której urodził się odkrywca, Marco Polo. W północnej części wyspy znajduje się średniowieczne miasteczko Korcula, otoczone zabytkowymi murami. Wspaniałe zabytkowe kościoły, kaplice i gotyckie pałace. To tu znajduje się katedra św. Marka, pałac biskupi, kościół i klasztor dominikanów, a także dom Marco Polo.

KRK

Jest największą wyspą należącą do Chorwacji, połączona mostem ze stałym lądem, a także posiadająca lotnisko.
Podsiada dużo zabytków, piękny krajobraz, oraz klimatyczną stolicę o tej samej nazwie. Centrum jest doskonale zagospodarowane posada bogatą sieć kawiarni i restauracji. Spacerując uliczkami miasteczka, można zobaczyć romańską katedrę, kościół św. Kwiryna, termy rzymskie i fortecę.
Na południowym krańcu wyspy znajduje się miasto Baška, dzięki blisko 2-kilometrowej, żwirowej plaży – Vela Plaza jest bardzo licznie odwiedzane przez plażowiczów.

HVAR

Na wyspę najłatwiej dostać się ze Splitu. Górzystą część Hvaru porastają pola gajowe, lawendowe oraz winnice. Uważane jest za niebywale malownicze, często uwieczniane na płutnach i obrazach, a także niebezpieczne, za sprawą niebezpiecznych dróg. Hvar posiada kręte, wąskie, przeważnie jednopasmowe i zawieszone nad przepaściami ulice, które potrafią podnieść ciśnienie nie jednemu kierowcy i pasażerom.
Uważane jest za najbardziej nasłoneczniony region w Chorwacji, posiadający liczne plaże oraz winnice. To tu znajduje się najstarsze miasto Stari Grad, które zostało wpisane na listę zabytków UNESCO.
Uznawana jest za jedną z najbardziej luksusowych oraz najdroższych wysp w całej Chorwaci.

BRAĆ

Największą atrakcję wyspy stanowi Zlatni rat („Złoty Róg”) — to plaża na cyplu. To idealne miejsce do plażowania, kąpieli oraz uprawiania sportów wodnych.
Z plaży Zlatni rat roztacza się panorama na Vidovą gorę, do której można dotrzeć autem lub wejść pieszo ścieżką (wędrówka w obie strony zajmie ok. 4 godzin). Południowa część wyspy posiada górzysty i surowy charakter, życie turystyczne skoncentrowane jest głównie w północnej części wyspy.

RAB

Jest zieloną wyspą Chorwacji i znajduje się w zatoce Kvarner. W porównaniu do wszystkich wysp Chorwackich Rab posiada najwięcej piaszczystych plaż, a także jest jedną z najbardziej zielonych wysp Adriatyku. Dla amatorów aktywnego spędzania czasu dostępne są liczne szlaki rowerowe, a do zwiedzania największą atrakcję stanowi zabytkowe miasto o tej samej nazwie, a także słynna Rajska Plaża.

CRES

Cres jest idealnym miejsce dla miłośników przyrody i historii, bogata w przepiękne plaże i liczne zatoczki. Obowiązkowym punktem do zwiedzania jest portowe miasto Cres, w którym znajdują się Kościół Matki Boskiej Śnieżnej, muzeum i klasztor franciszkanów z XIV wieku. Wyspa posiada 7 edukacyjnych ścieżek ekologicznych biegnących przez wioski, wąwozy, lasy i plaże.

Wyspa na własność, której nikt nie chce kupić

Ta wyspa duchów, o której mowa, znajduje się na morzu Adriatyckim w pobliżu miasta Dubrownik i nazywa się Otocić Daksa. Od wielu lat jest wystawiona na sprzedaż za 2 miliony euro. Pomimo tego, że nazywana jest rajem i oferowana jest za dosyć niską cenę w porównaniu do innych prywatnych wysp, to do dziś nikt jej nie kupił. Wyspa oferuje piękne widoki i wspaniałą pogodę przez cały rok. Znajduje się na niej dom, latarnia morska i forteca a z samej wyspy bardzo szybko i łatwo dostać się do najbliższych miast. Czemu więc nikt nie chce jej mieć?
W 1944 roku podczas II wojny światowej na wyspie doszło do strasznej masakry, w wyniku której śmierć poniosły 53 osoby, których szczątki do dziś znajdują się na wyspie. I właśnie z tego powodu nikt nie chce kupić wyspy.

Chorwacja to prawdziwym raj dla turystów oraz osób poszukujących dzikich plaż, z dala od tłumów, ale także szukających towarzystwa i smacznego jedzenia. W tym kraju około 66 wysp, na których można mieszkać od stycznia do grudnia, a słońce świeci przez 2,715 godzin w ciągu roku.