Chcesz wyjechać na wakacje i zastanawiasz się, czy wybrać zagraniczne wczasy, czy może korzystniejszym rozwiązaniem będzie urlop w Polsce? Być może jesteś na wyjeździe służbowym i nie masz co zrobić z wolnym czasem w mieście, którego nie znasz? Nie masz zbyt wiele pieniędzy do dyspozycji i nie wiesz co począć z tym dylematem? Ten artykuł może pozwolić Ci zorientować się trochę w sytuacji.
Bielsko-Biała trochę informacji o mieście
Bielsko-Biała to miasto u podnóża gór w Beskidzie Śląskim. Położone nad rzeką Białą miasto, powstało stosunkowo niedawno, w 1951 r. Złożyły się na nie dwie bardzo stare miejscowości Bielsko, którego pierwsze zapiski widnieją już w XIII w. jak również Biała. Ta druga miejscowość jest nieco młodsza i swoją historię rozpoczęła najprawdopodobniej w XVI wieku. Przyroda w Bielsku to jego najsilniejsza strona, ponad 30% terenów zielonych leży w granicach Parków Krajobrazowych Beskidu Śląskiego oraz Małego. Sprawia to, że bardzo dużo terenów zielonych w Bielsku jest pod ścisłą ochroną przyrodniczą.
Jednym z powodów, dla których warto odwiedzić Bielsko-Białą jest bez wątpienia przyroda. Niezaprzeczalnie piękne lasy i góry wokoło jednak Bielsko to również historia, którą warto poznać. Z pewnością będąc tutaj, chociażby przejazdem, nie sposób nie zajrzeć do Muzeum Techniki i Włókiennictwa. Jeśli jednak nie lubisz chodzić po muzeach to poniżej kilka ciekawych propozycji na to co zobaczyć będąc Bielsku:
Muzeum Techniki i Włókiennictwa
Dla miłośników historii świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu może być wyjście do muzeum. W Bielsku-Białej na szczęście również nie brakuje tej formy spędzenia wolnego czasu. To miasto w sercu Beskidów oferuje fantastyczne Muzeum Techniki i Włókiennictwa zwane inaczej Starą Fabryką. Galeria przedstawia wieloletnią przeszłość historię nie tylko włókiennictwa na ziemiach Bielska, ale jest niejako muzeum historii miasta. Można tu zobaczyć stare maszyny, na których produkowało się ubrania oraz oryginalne hale produkcyjne. Zachowana jest w bardzo dobrym stanie historia zakładów włókienniczych, które działały w Bielsku-Białej od XIX wieku. Zmieniając właścicieli, zakończyły swoją produkcję pod koniec lat 70. niemniej były bardzo dobrze funkcjonującym przedsiębiorstwem. Wyroby Fabryki znane były na całym świecie, a produkowane dywany były importowane nawet na daleki wschód. Aktualnie muzeum od wielu lat gromadzi zbiory wielu gałęzi przemysłu takich jak pożarnictwo czy drukarstwo. Dla miłośników motoryzacji być może interesujący okaże się fakt, że w Bielsku-Białej mieściła się od początku lat siedemdziesiątych fabryka samochodów małolitrażowych mały Fiat. Popularnie zwane “maluchy” były tu produkowane od wczesnych lat 70. aż do początku lat 90. Z fabryki w Bielsku wyjechało ich ok. 2 miliony sztuk. W galeriach muzeum znajdziemy wiele stałych ekspozycji, m.in. związaną z małym fiatem, oraz tych mających związek z historią Bielska i jego mieszkańców.
Szyndzielnia
Przyrodniczo to niesamowicie piękne miejsce, zarówno zimą jak i latem. Kolejka z wagonikami, wywiezie Cię niemal pod schronisko. Na górę Szyndzielnię jest poprowadzony szlak pieszy, skąd można wyruszyć w drogę na inne szczyty w Beskidzie Śląskim. Po pieszej wędrówce możesz wrócić do Bielska lub szlakiem powrotnym na Szyndzielnię, gdzie napijesz się pysznej kawy i wrócisz kolejką na dół. Na górze znajdziemy również 18-metrowa wieża widokowa ZIAD Tower, z której można podziwiać panoramę Beskidów.
Park Miejski – Cygański Las
Na mapie Bielska park miejski to prawdziwe zielone płuca miasta, to jedno z najpiękniejszych miejsc, gdzie bardzo dużo mieszkańców spędza swój wolny czas. Mimo faktu, że Bielsko leży na terenie dwóch parków krajobrazowych i lasy są tutaj należycie chronione, to powietrze nie jest w mieście w najlepszej kondycji. W parku miejskim można jeździć oraz biegać po wyznaczonych drogach i ścieżkach rowerowych. W samym parku jest również umieszczony park linowy, który będzie świetną rozrywką dla dzieci oraz dorosłych. Rozwieszone na drzewach liny oraz drabinki, pozwolą na mnóstwo rozrywki. Pozwolą na duży upust energii u nawet najbardziej rozbrykanych urwisów, a dorośli być może zmierzą się ze swoimi strachem.
Starówka
Kiedy zechcesz wypocząć po trudach wędrówki, może będziesz chciał wypocząć w mieście. Jeśli zawędrujesz do centrum, koniecznie powinieneś odwiedzić deptak na ul. 11 Listopada. Odnajdziesz tam jedną z atrakcji Bielska-Białej, pomnik psa Reksia stojący na tylnych łapach, odlany z brązu. Jest to pomnik psa z bardzo popularnej kreskówki rysunkowej z lat 70. dwudziestego wieku. Rzeźba ma ok. 90 cm wysokości i skierowana jest w stronę fontanny. Bardzo niedaleko od Reksia zlokalizowany jest kolejny symbol Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Przy dziedzińcu galerii Sfera znajduje się pomnik globus oraz dwie postaci Bolka i Lolka wykonane z brązu.
Kamienice
Jeśli lubisz zwiedzać architekturę, to zapewne piękne kościoły przykują twoją uwagę. W Bielsku-Białej zauważyć możesz niejednolite stylowo kościoły, jaki i kamieniczki na jednolitych stylowych ulicach. Neogotyk i neobarok miesza się z secesją. Kościoły ewangelickie lub chrześcijańskie mocno kontrastują z zabudową willi czy kamienic.
Niejednokrotnie duże kontrasty mieszają się ze spokojem i harmonią.
Cudze chwalicie, swego nie znacie. To powiedzenie dobrze pasuje do polskich miast oraz urokliwych miasteczek. Niewielkich wiosek Podlasia czy większych miejscowości w Małopolsce lub na Śląsku.