Leczniczej wody mineralnej napijesz się w Szczawnicy. W tym zabytkowym dworku urządzonym na pijalnię wody dla gości i dodatkowo galerię do zwiedzania znajdziesz do wyboru sześć różnych wód, a każda przeznaczona na inne dolegliwości. Możesz degustować na miejscu albo zaopatrzyć się na zapas. Możesz również odkryć dzięki nim uzdrawiającą moc wody, która stanie się twoim ulubionym napojem.
Prawdą jest że organizm ludzki składa się w co najmniej 70 % z wody. Więc czym uzupełniać jej niedobory? Otóż, odpowiedź nasuwa się sama!
Odrobina historii – Szczawnica wody mineralne
Odkrycie źródła sięga początków XIX wieku, kiedy to już w 1810 roku zrobiono analizę wody szczawnickiej pod kątem zdrowotności i okazało się, że spełnia wszystkie warunki. Źródło nazwano “Józefiną”, a pieczę nad nim pełnił miejscowy góral Józef “Józiopank” Zachwieja i rozpoczął sprzedaż butelkowanej wody na niewielką skalę. Po 10 latach góral sprzedał źródło panu Janowi Kutscherze, a ten mając pomysł na większy biznes, zbudował tam pawilon i dwa domy dla kuracjuszy. Sytuacja sprawiła, że w roku 1822 odkryto kolejne źródło, bo ziemia się osunęła.
Kolejnymi właścicielami w roku 1828 stali się małżonkowie Józefina i Stefan Szalayowie, którzy ochrzcili źródła swoimi imionami. Pozmieniali oni trochę w architekturze. Jednak z kolei ich syn Józef Szalaya wybudował willę z prawdziwego zdarzenia, który był dwupiętrowy, który ozdobiony był dekoracyjną płaskorzeźbą i rzeźbą drewnianą. W kolejnych latach pijalni została dobudowana pompa z trzema wylotami, z których leciała woda, a także stopniowo dodawano dekoracje w postaci malowideł świętych patronek – Kingi ( patronki górników) oraz Barbary (patronki zdrojów).I wtedy pijalnia miała swój czas.
W latach 30. XX wieku została ona przejęta przez kolejnego właściciela Adama Stadnickiego, który się zajął jej odnawianiem. Jednak kolejne losy sprawiły, że była ona zamknięta, następnie uległa pożarowi, by w końcu doczekać się przebudowy według historycznego projektu i tak właśnie wygląda do dziś i pełni swoją użytkową funkcję dla odwiedzających.
Jakie te wody?
Dostępne są tutaj wody, które są pobierane z 12 źródeł z rejonów Szczawnicy, są to tak zwane szczawy wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe, bromkowe, które są bogate w sole mineralne i mikroelementy. Do wyboru masz ich wiele, ale jest kilka najpopularniejszych, a są to:
- Woda “Stefan” – zalecana przy schorzeniach dróg oddechowych.
- Woda “Józefina” – przy nieżytach gardła i nosa, astmie i wielu innych.
- Woda “Magdalena” – schorzenia dróg żółciowych i przy zaparciach.
- Woda “Jan” – przy schorzeniach dróg oddechowych czy nadkwasocie żołądka.
- Woda ”Szymon”- zalecana przy niedokrwistości u rekonwalescentów lub do kąpieli.
- Woda ”Helena” – choroby wrzodowe i dwunastnicy.