Wypożyczenie samochodu zazwyczaj kojarzy nam się z wakacjami. Coraz częściej wyjeżdżając na urlop decydujemy się aby skorzystać z wypożyczalni samochodów i w taki właśnie sposób przemieszczać się po okolicy. Jak wypożyczyć samochód? Czy taka procedura jest skomplikowana? W tym artykule odpowiemy na te pytania i podpowiemy jak zrobić to szybko i sprawnie.
Szukamy odpowiedniego samochodu
Poszukiwania właściwego dla nas samochodu musimy zacząć jeszcze przed wyjazdem, ponieważ gdy zechcemy wynająć auto będąc już na miejscu, może się okazać że niestety nie zostanie już dla nas nic interesującego. W internecie można znaleźć wiele stron na których ogłaszają się wypożyczalnie samochodów. Oczywiście nie decydujmy już przy przeczytaniu oferty pierwszej firmy, szukajmy, porównujmy ceny oraz czytajmy opinie, wiadomo nie zawsze są one całkowicie wiarygodne, ale jeżeli będą przeważać te negatywne, to lepiej zrezygnować z usług danej wypożyczalni. Gdy już zdecydujemy się w której firmie chcemy wypożyczyć auto to powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw przed zrobieniem rezerwacji.
- Po pierwsze należy dowiedzieć się jakie opłaty będą nas czekać w razie nawet niewielkiego opóźnienia w terminie oddania samochodu. Bardzo często zdarza się iż nawet niewielki poślizg 10-15 minut, rozpocznie kolejną dobę wynajmu a to może znacznie podnieść koszt usługi. Lepiej dobrze dopytajmy, aby końcowa cena nas nie zaskoczyła.
- Kolejną bardzo istotną sprawą jest aby bardzo dobrze zapoznać się z warunkami jakie obowiązują w trakcie wypożyczenia samochodu. Zorientujmy się czy jest dopuszczony drugi kierowca do użytkowania auta i czy właściciel ustalił dzienny limit kilometrów.
- Jeżeli chcemy zarezerwować samochód, to koniecznie przeczytajmy warunki anulowania, ponieważ każda firma ma inny regulamin i dobrze wiedzieć z jakimi kosztami musimy się liczyć w przypadku gdyby nasze plany uległy zmianie.
Wypożyczenie samochodu – formalności
Aby w ogóle móc udać się do wypożyczalni, trzeba spełnić kilka wymogów. Przede wszystkim osoba chcąca wypożyczyć samochód musi posiadać czynne prawo jazdy, co istotne każda firma ma przyjęte inne granice wieku kierowcy. Prawo jazdy to nie wszystko, potrzebny będzie drugi dokument tożsamości dowód osobisty lub paszport, (jeżeli rezerwację robiliśmy wcześniej to posiadanie jej numeru przyspieszy cały proces) i oczywiście kartę płatniczą którą zapłacimy za usługę. Gdy już dopełniliśmy wszystkich formalności to nadszedł czas na odebranie samochodu, ale zanim wsiądziemy i odjedziemy, to jeszcze musimy podpisać protokół odebrania i jest właściwy moment, aby dobrze obejrzeć pojazd.
Protokół odbioru pojazdu
Przy oglądaniu samochodu powinniśmy zgłosić wszystko co budzi nasze wątpliwości, to znaczy każdą nawet najmniejszą ryskę, wgniecenie, odprysk oraz wszelkie uszkodzenia tapicerki, drzwi od strony wewnętrznej…Jeżeli podpiszemy protokół bez zgłoszenia jakieś już istniejącej wady, to przy oddawaniu pojazdu możemy zostać obciążeni kosztami naprawy. Przy zwrocie pojazdu, również dopilnujmy aby protokół został spisany rzetelnie.
Ubezpieczenie podczas wynajmu pojazdu
Oczywistą sprawą jest, iż każdy pojazd musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC i nie inaczej jest z samochodami w wypożyczalniach. W razie wypadku lub kolizji z udziałem tego typu samochodu ubezpieczyciel pokryje wszystkie ewentualne szkody (oczywiście jeżeli sprawcą nie jest kierowca wypożyczonego pojazdu). Dodatkowo bardzo często wypożyczalnie dokupują ubezpieczenie AC, które zadziała w przypadku gdy to wypożyczający będzie sprawcą. Zazwyczaj wypożyczalnie korzystają z możliwości ubezpieczenia AC z opcją wkładu własnego. Polega to na tym że 10% ewentualnej szkody pokrywa wynajmujący a resztę ubezpieczyciel.
Żadne ubezpieczenie nie zadziała jeżeli osoba wynajmująca spowodowała wypadek, bądź uczestniczyła w nim będąc pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, oddaliła się z miejsca z wypadku lub pozwoliła aby to inny kierowca prowadził pojazd (kierowca nie ujęty w umowie).
Kradzież wynajętego pojazdu
Następną ważną sprawą jest aby dowiedzieć się co w sytuacji gdy wypożyczony samochód zostanie skradziony. Znów należy sprawdzić jakie zapisy widnieją w ubezpieczeniu AC czy jest tam widoczna informacja o ubezpieczeniu które pokryje odszkodowanie gdy taka sytuacja będzie miała miejsce, jeżeli jest taka opcja, to dopytajmy jakie są wyłączenia. Zazwyczaj to klient będzie musiał ponieść koszty jeżeli nie zamknął samochodu, nie włączył wszystkich dostępnych zabezpieczeń. Kolejna rzecz gdzie wypożyczający może zostać obciążony karami finansowymi jeżeli chodzi o kradzież pojazdu to nie zgłoszenie tego faktu według procedury zawartej w umowie.
Wypożyczenie samochodu – podsumowanie
Z pewnością dla kogoś kto wypożycza samochody bardzo często cała procedura jest łatwa i nieskomplikowana, natomiast dla osoby która będzie korzystać z takiej usługi po raz pierwszy może być bardzo skomplikowana. Podsumujmy więc na co należy zwrócić szczególną uwagę. Po pierwsze i najważniejsze czytajmy umowy, nie podpisujmy niczego co budzi nasze jakiekolwiek wątpliwości. Przed odbiorem samochodu bardzo dokładnie go obejrzyjmy i zgłośmy do protokołu nawet najmniejsze zarysowania, aby uniknąć kosztów, które po podpisaniu protokołu mogą zostać nam przypisane. Dowiedzmy się dokładnie co obejmuje ubezpieczenie, jakie są wyłączenia i jakie koszty w związku z nimi będziemy musieli ponieść w razie uszkodzeń nie objętych ubezpieczeniem. Stosujmy się do warunków zawartych w umowie, to z pewnością pomoże uniknąć nam wielu niepotrzebnych kłopotów.