Szukasz na ostatnią chwilę dobrej oferty biura podróży, lecz obawiasz się, czy promocyjna cena nie ma ukrytych haczyków? A może myślisz, że reklamowana wycieczka last minute jest podejrzanie tania? Jak nie dać się nabrać i znaleźć prawdziwą perełkę?
Dlaczego wyjazd last minute ma niższą cenę? Czy to znaczy, że będziemy mieli niższy standard obsługi
Organizatorzy wycieczek, nie mają pewności, jakie kierunki będą akurat w tym roku „na topie” a inne będą mniej popularne, dlatego część miejsc zostaje wolna do ostatniej chwili. Wtedy też biura podejmują decyzję tańszej sprzedaży. Warto pamiętać że choć płacimy mniej, nie oznacza to, że mamy ograniczone prawa. Touroperator musi spełnić wszystkie warunki zawarte w umowie, w przeciwnym wypadku mamy prawo do reklamacji. Oferta last minute nie różni się standardem od tej, sprzedawanej w normalnej cenie. To znaczy, że np. nasz pokój wykpiony w ramach opcji last minute nie może być mniejszy lub brzydszy niż osób, które zarezerwowały wczasy 2 miesiące, lub pół roku wcześniej. Przed podpisaniem umowy na wyjazd last minut przeczytajmy ją dokładnie i sprawdź, czy nie ma w niej żadnych dodatkowych adnotacji na ten temat. Jeśli nie jesteśmy pewni lub też nie mamy czasu na gruntowane zapoznanie się z umową – poczekajmy.
Kierunek wakacji ma znaczenie
Niska cena może być spowodowana wieloma czynnikami, warto więc pomyśleć o każdym z nich. Sprawdźmy jak wygląda sytuacja polityczna danego kraju. Może się okazać, że ten moment nie jest odpowiedni na wycieczkę do danego miejsca. Sprawdźmy również pogodę w danym kraju. Źle się czujemy, gdy są upały i susza? Dopasujmy pogodę do swoich potrzeb. Warto również sprawdzić ostrzeżenia na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Wybór kraju i miejscowości również jest istotny ze względu na atrakcje i okolicę. Sprawdzajmy zawsze, do jakiego konkretnego miejsca jedziemy i czy jest to spokojna okolica obok hotelu nie rozpoczyna się promenada z barami i klubami nocnymi. W taki sposób samemu zdecydujemy, co jest dla nas odpowiednie. Zaplanujmy też atrakcje i sprawdźmy, jaka jest ich lokalizacja. Czy dojedziemy tam transportem publicznym? Sprawdźmy czy w wybranej miejscowości można wynająć samochód. Jeśli martwimy się o koszty wyjazdu na wakacje, pożyczki przez Internet mogą rozwiązać ten problem.
Hotel „niespodzianka”?
Występują takie sytuacje, że turyści podróżujący w ramach last minute dopiero na miejscu dowiadują się, w jakiej dokładnie miejscowości będą wypoczywać, lub w jakim hotelu będą wypoczywać. Takie postępowanie jest niezgodne z prawem, gdyż przepisy konkretnie regulują, jakie obowiązkowe informacje mają zostać podane w umowie (np. rodzaj i kategoria obiektu, położenie). Mamy prawo złożyć reklamacje, jeśli standard hotelu okaże się niższy niż ten podany w umowie. Wszystkie nieprawidłowości natychmiast zgłośmy po przyjeździe na miejsce pilotowi wycieczki, który powinien przyjąć zgłoszenie i interweniować. Bardzo dobrze jest zrobić zdjęcia, które mogą stanowić potem rzeczowy dowód nieprawidłowości.
Umowa jest najważniejsza!
Najważniejsze są poszczególne zapisy w umowie. Zwłaszcza ważne są prawa i obowiązki stron, warunki rezygnacji i sposób złożenia reklamacji. Biuro podróży nie ma prawa zakazać Nam reklamacji oferty zakupionej jako last minute, ani też skrócić czasu na jej złożenie. Jeżeli mamy wątpliwości co do niektórych zapisów, to istnieje ponad 340 klauzul wpisanych do rejestru klauzul niedozwolonych w umowach, taki rejestr jest prowadzony przez Prezesa UOKIK i jest dostępny na stronie internetowej. Jeżeli Twoja umowa zawiera wszystkie zapisy to zgodnie z kodeksem cywilnym jest nieważna! W umowie nie powinny być zawarte ogonki, które mogą być różnie interpretowane, np. blisko, tuż, przy, spokojna okolica, mnóstwo atrakcji. Nie zadowalajmy się też informacją, że pełny opis znajdziemy na stronie internetowej organizatora, gdyż oferta nagle może zniknąć lub pozostać zmieniona, a wtedy nie mamy już możliwości udowodnienia swojej racji. Nawet gdy już wcześniej podróżowaliśmy z danym biurem podróży i wiemy, że można mu zaufać to i tak warto sprawdzić informacje w internecie, poczytajcie opinie osób, które już tam były. Istotne jest zabranie wydruku lub nawet strony z katalogu prezentującej zakupioną wycieczkę.
Nagła podwyżka ceny
Podwyżka ceny może mieć miejsce tylko w wyjątkowej sytuacji, np. wzrostu kosztu transportu, kursu walut lub opłat lotniskowych czy podatków. Takiej podwyżki nie można dokonać w ciągu 20 dni przed wyjazdem, dlatego przeważnie nie dotyczą ofert last minute. Jeżeli kupiliśmy wczasy tydzień przed wylotem i dostaliśmy informację o zwiększeniu ceny, to taka wiadomość powinna nas zaniepokoić. Koniecznie poproś o wyjaśnienia i skontaktuj się z instytucją, która nadzoruje działalność biura podróży.
Niedotrzymanie umowy
Kiedy jesteśmy przekonani, że organizator nie dotrzymał zobowiązań i chcemy domagać się przynajmniej części pieniędzy, skorzystaj z tzw. Tabeli frankfurckiej. Taki dokument choć nie ma mocy prawnej, może oszacować straty i większość biur podróży go respektuje jako formę dokumentacji przy składaniu reklamacji. Dzięki niemu dowiemy się, o ile procent biuro może obniżyć cenę wyjazdu ze względu na konkretną niezgodność np. odległość od plaży to 5-10%, brak klimatyzacji 10-20%, monotonny jadłospis 5%.
Nie traktujcie tego wpisu jako straszenia Was przed zakupem ofert last minute, a raczej jako podpowiedź na co zwracać uwagę. Warto jednak być świadomym pewnych zagrożeń i zwracać na nie uwagę.