Nie masz pomysłu na ciekawy weekend, podczas którego mógłbyś trochę lepiej poznać Polskę? Chciałbyś się gdzieś wyrwać i poznać trochę ciekawej historii? Przedstawiamy wam dzisiaj Szlak Bursztynowy.
Trochę historii o szlaku
Bursztynowy Szlak to europejski szlak handlowy. Ciągnął się między krajami Morza Śródziemnego, a terenami południowego wybrzeża Bałtyku. Swoją nazwę zyskał dzięki chyba najcenniejszemu towarowi, który był nim wożony. Mianowicie bursztynowi, który był “wydobywany” między innymi na terenach dzisiejszej Polski.
Zdziwicie się dlaczego właśnie bursztyn był tak cenny i co jest niezwykłego w zwykłym szlaku handlowym? Otóż to, że ten powstał jeszcze przed I wiekiem naszej ery. Zaś od I wieku n.e szlak ten został rozwinięty przez Rzymian, którzy wozili bursztyn.
Szczytowy okres tego szlaku przypada na III wiek, natomiast od połowy IV wieku wymiana ta stopniowo malała.
Ostatnia wyprawa z bursztynem, według ówczesnych historyków, miała miejsce w 525 wieku. Bursztyn stanowił wtedy dar dla króla Ostrogotów Teodoryka.
Wydaje się więc, że bardzo dużo wiemy o Bursztynowym Szlaku. Niestety nie jesteśmy pewni, jak dokładnie przebiegał.
Wiadomo, że zaczynał – lub kończył zależnie od tego, w jakim kierunku dążymy – od Akwilei nad Adriatykiem. Był to główny ośrodek handlu bursztynem w krajach śródziemnomorskich.
Wiadomo również, że przebiegał przez Bramę Morawską, Kotlinę Kłodzką, następnie Śląsk, Wielkopolskę i Kujawy – tu wiadomo, że przebiegał w Otłoczynie, koło Torunia – i nad Bałtyk.
Istnieją przypuszczenia, że z czasem główny ośrodek handlowy przeniósł się do Wiednia. Z tego punktu szlak wiódł zaś przez Brno, Kłodzko, Wrocław, Kalisz, Żnin, Bydgoszcz i Świecie prosto do Pruszcza Gdańskiego.
Skąd wiadomo, jak przebiegał szlak? Najczęściej rekonstrukcje opierają się na wzmiankach historyków i pisarzy pochodzących ze Starożytności, ale także pomocne okazują się znaleziska archeologiczne.
Na dawnych terenach Szlaku znajdowane są bowiem rzymskie monety, wyroby z brązu, ceramika rzymska i oczywiście bursztyn.
Monety i rzymska ceramika, musiała należeć do kupców, zaś znalezienie bursztynu poza Bałtykiem, jest w warunkach naturalnych niemożliwe, więc łatwo dojść do wniosku, że są to pozostałości szlaku handlowego.
Czym jest bursztyn i dlaczego był tak cenny?
Bursztyn znany jest pod innymi nazwami, jako jantar, czy amber. Jest to kopalna żywica drzew iglastych. Powstaje poprzez spłynięcie żywicy do wody morskiej. 40 mln lat temu. Obecnie okruchy bursztynowe znajdowane są na plażach Morza Bałtyckiego.
Więcej o bursztynie, zwłaszcza tym bałtyckim, można dowiedzieć się w Muzeum Bursztynu w Jarosławcu nad Bałtykiem.
Szlak na terenie Polski
Jeden weekend to zdecydowanie za mało czasu, by poznać cały Szlak Bursztynowy, jednak polski odcinek Szlaku Bursztynowego to inna bajka. Zwłaszcza, jeśli skupimy się na terenach przybałtyckich.
Według najbardziej dokładnych badań polski odcinek Szlaku Bursztynowego przebiegał przez Kłodzko, Wrocław, Kalisz, Żnin, Bydgoszcz, Świecie i Pruszcz Gdański, czyli można uznać że przez Gdańsk.
Atrakcje Bursztynowego Szlaku
Dobrze, ale co można robić na Szlaku Bursztynowym? Otóż zapewnia on wiele różnych atrakcji, głównie skupionych na terenie Gdańska.
Najpierw podróż warto rozpocząć od poznania bursztynu – jak go rozróżnić od podróbek i zobaczyć jak się go obrabia. Udostępnia to Manufaktura Bursztynu w Gdyni z oddziałem w Gdańsku. Ten gdański oddział zlokalizowany jest przy Multimedialnym Muzeum Bursztynu, co świetnie dopełni pierwsze “lekcje” na temat naszego Złota Północy.
Następnie warto udać się zmrokiem do dzielnicy Dolne Miasto. Przy ul Szopy znajduje się Amber Drops. Jest to instalacja wykonana z masy żywicznej i kamieni, osadzonej w piasku z wbudowanym systemem oświetlenia LED. Dzięki temu podświetlane są kamienie w rytmie imitującym oddech człowieka.
Aż dech zapiera ten widok po zmroku!
Jeśli jednak do zmroku masz jeszcze dużo czasu, a chcesz się przejść wybierz Bursztynową Piątą Aleję. Nigdy o niej nie słyszałeś? Na pewno słyszałeś, tylko nie wiedziałeś, którymi ulicami przebiega – Mariacką, Długą i Długie Pobrzeże.
Są to najbardziej malownicze ulice Gdańska, na których znajdują się liczne pracownie i galerie z bursztynową biżuterią i przedmiotami codziennego użytku wykonanymi z bursztynu.
Po takim spacerze i dawce wiedzy marzy się odpoczynek. Tu też może pomóc bursztyn. Ma on bowiem właściwości lecznicze i pielęgnacyjne.
Zabiegi “Ceremonia Bursztynu” oferuje Mera Spa Hotel w Sopocie. Ten prawdziwe królewski rytuał zapewnia głębokie nawilżenie, odżywienie i ujędrnienie skóry. Inną propozycją jest też Masaż Bursztynami, który rozświetla skórę, dodatkowo kojąc i relaksując.
Ciekawym punktem zwiedzania Szlaku Bursztynowego jest Malbork. Dokładnie tak – w zamku krzyżackim znajduję się spory kawałek historii Szlaku Bursztynowego i to dosłownie. W zamku znajduje się bowiem jeden z większych skarbów w Polsce, pod kątem Złota Północy – największa w kraju kolekcja naturalnie występującego bursztynu i wyrobów z niego.
Dodatkowo jest to o tyle ciekawe, że to nie tylko gabloty z eksponatami, tylko wspaniała, multimedialna wystawa, która w przenosi zabiera nas w niezwykłą podróż na temat bursztynu.
Tą podróż możemy kontynuować zaledwie kilka kilometrów od Gdańska – w Pruszczu Gdańskim. To tu Rzymianie, a dokładniej kupcy rzymscy zaopatrywali się w drogocenny bursztyn. Tu znajdował się jeden z końców Szlaku Bursztynowego.
Co znajdziemy w Pruszczu Gdańskim obecnie? Rekonstrukcję dawnej osady, która stanowiła punkt handlowy na Szlaku Bursztynowym. W dodatku bardzo interesującą i zajmującą dzięki multimedialnym i interaktywnym elementom.
Na co więc czekasz? Szykuj niesamowitą wycieczkę po Szlaku Bursztynowym!