Jak nie mając wiele czasu najlepiej zwiedzić Berlin?

Berlin, stolica i największe miasto Niemiec, a pod względem liczby mieszkańców również największe miasto w Unii Europejskiej.

Berlin jest bardzo ważnym ośrodkiem gospodarczym i finansowym. Jest także ośrodkiem handlowym, który organizuje międzynarodowe targi i wystawy o znaczeniu niemieckim, europejskim i światowym. Gospodarkę napędza przemysł, głównie elektroniczny, maszynowy, środków transportu i odzieżowy.
Pod względem kultury, miasto to w porównaniu z innymi krajami Europy, posiada ogromną ilość zabytków, bardzo dużo muzeów oraz innych instytucji kultury. Uwagę przyciągają też wspaniałe miejskie ogrody. Ponadto istotnym elementem kultury Berlina są 3 opery światowej klasy, ponad 150 teatrów i sal przystosowanych do różnych imprez.

Ważne zabytki

Punktem obowiązkowym podczas zwiedzania tego miasta jest na pewno Brama Brandenburska – symbol Berlina, neoklasyczna brama ze znaną kwadrygą bogini Zwycięstwa na szczycie. Warto zobaczyć Reichstag – czyli gmach parlamentu Rzeszy – neorenesansowy budynek, który od 1994 roku jest miejscem obrad Zgromadzenia Federalnego, które zbiera się co pięć lat w celu wyboru prezydenta Niemiec.

Neorenesansowy jest również Ratusz, nazywa się go potocznie „Czerwonym Ratuszem” – nazwa ta pochodzi od koloru fasady oraz czerwonej cegły, z której został zbudowany.
W mieście można zobaczyć też słynny Mur Berliński – system umocnień o długości 156 km, a raczej pozostałości dawnych umocnień rozdzielających Berlin Zachodni od NRD.
Na fragmencie Muru Berlińskiego artyści z całego świata stworzyli galerię-pomnik dla wolności – East Side Gallery. Galeria ta składa się z ok. 106 obrazów, jest to prawdopodobnie największa na świecie galeria na świeżym powietrzu, której początki sięgają 1989 roku.

Wrażenie na podróżujących robi Pałac Charlottenburg – jeden z najpiękniejszych architektonicznie budynków w mieście. Jest to majestatyczny zespół pałacowo-parkowy, obecnie spora jego część jest przeznaczona do celów muzealnych, można zobaczyć Belweder, Pawilon Schinkla, Stary i Nowy Pałąc oraz Mauzoleum Królowej Luizy.
Zostając przy temacie muzeów – w centrum Berlina znajduje się wyspa leżąca na rzece Sprewie, a tam możemy podziwiać jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata – Wyspę Muzeów. Kompleks ten obejmuje: Muzeum im. Bodego, Muzeum Pergamońskie, Nowe Muzeum, Starą Galerię Narodową oraz Stare Muzeum. W bogatych zbiorach znajdziemy eksponaty archeologiczne i dzieła sztuki pochodzące z XIX wieku.

Warto również odwiedzić Muzeum Żydowskie, dokumentujące stosunki żydowsko-niemieckie.
Jeśli podczas swej podróży pragniemy zajrzeć do świątyni, warto odwiedzić „kościół Pamięci” – Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma – jest to budowla zaprojektowana i wzniesiona w stylu neoromańskim. Świątynia ewangelicka została zbudowana w XIX wieku, jednak podczas II wojny światowej uległa zniszczeniu, po czym ruiny postanowiono połączyć z nowoczesnością,
Jednym z najładniejszych budynków Berlina jest Katedra Berliner Dom. Zapierające dech w piersiach wrażenie robią ogromna kopuła oraz masywne kolumny katedry. Przed budynkiem znajduje się wielki, zielony trawnik, który w ciepłe dni przyciąga ludzi szukających odpoczynku i pięknego krajobrazu. Ponadto katedrę można również zwiedzić od środka.

Atrakcje

Nie mamy zbyt wiele czasu, ale fascynuje nas Berlin i chcielibyśmy go poznać z jak najlepszej strony. Poczuć nie tylko moc zabytków, dzięki którym podróż jest z pewnością ciekawsza, ale również poczuć serce miasta, coś wyjątkowego, co przyciąga ludzi do Berlina.
Warto w tym momencie pamiętać, że Berlin jest miastem wyjątkowo zielonym, jest oazą dla osób szukających spokoju i ukojenia – co widać na każdym kroku. Często dużo większy zachwyt wywołują u ludzi takie sielankowe miejsca niż wspaniała architektura.

Swoistymi płucami miasta jest olbrzymi park Tiergarten. Jest to bardzo popularne miejsce odpoczynku i spędzania wolnego czasu dla Berlińczyków oraz turystów. Zajmuje obszar ok 200 ha. Można tam pobiegać, pojeździć na rowerze lub pospacerować, by choć na chwilę oderwać się od miejskiej rzeczywistości i szumu.
Dla wielbicieli wszelkiej roślinności zielonej i kolorowej rajem na Ziemi będzie Berliński Ogród Botaniczny. Rozciąga się na obszarze 43 ha i możemy w nim podziwiać ok 22 tys. różnych gatunków roślin (jest trzecim co do wielkości ogrodem botanicznym świata). Dodatkową atrakcją może okazać się Muzeum Botaniczne znajdujące się nieopodal.

Aby poczuć ducha miasta warto odwiedzić również Berlińskie Pchle Targi, Berlin słynie z takich targów. Tak też by kupić książki i antyki trzeba udać się na Targ Książek koło Muzeum Bode, jeśli pragniemy znaleźć nietuzinkowy drobiazg, który będzie przypominać nam o wycieczce – warto wybrać targ na Boxhagener Platz, a jeśli interesują nas nieco bardziej „dziwne” drobiazgi, to trzeba koniecznie udać się do klubu nocnego SO36 Flea Market, który raz w miesiącu staje się pchlim targiem.

Idąc tym tropem – Berlin jest nadzwyczaj wolnym miastem. Jest miejscem zrzeszającym ludzi ciekawych, nietypowych, hipsterów, hipisów, takich, którzy przebierają się dla zabawy lub by wyrazić siebie – odwiedzając niektóre z hipsterskich dzielnic miasta, będziemy w stanie zrozumieć o czym mowa.
Jednym z takich obszarów są okolice stacji metra Schlesisches Tor. Jest to skupisko wielu kolorowych barów, kawiarni, scen z mniej znanymi artystami i bardzo ciekawym rynkiem. Drugim takim miejscem jest obszar niedaleko ulicy Revaler i centrum sztuki Urban Spree – warto odwiedzić te hipsterskie bary i kluby techno.