Baseny termalne w Polsce – co nam dają? I gdzie się wybrać?

Doskonale wiemy jak ważne jest dbanie o zdrowie – zdrowie, którego nie można kupić za żadne pieniądze, które jest podstawą szczęśliwego życia. W związku z tym większą uwagę zwracamy na jakość jedzenia, które spożywamy, uprawiamy więcej sportu, dbamy o stan swojej skóry, ciała, a także stan psychiczny. Wszystko po to, by jak najdłużej cieszyć się spokojem i siłą.
Istnieje wiele sposobów, by wspomóc swoje zdrowie, jednym z nich są wody termalne.

Wizyty na basenach termalnych dają nam naprawdę sporo korzyści, oto niektóre z właściwości wód termalnych:

  • przyczyniają się do zmniejszenia bólu stawów oraz mięśni,
  • dobrze wpływają na gospodarkę hormonalną w organizmie,
  • usprawniają pracę serca,
  • wspomagają metabolizm,
  • stabilizują tętno,
  • korzystnie wpływają na układ nerwowy,
  • są pomocne w walce z bezsennością,
  • wpływają na obniżenie poziomu stresu.

Wody termalne wykorzystywane do kąpieli mają doskonały wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie, są bogate w minerały. Najwięcej jest w nich wapnia – wapń działa rozluźniająco, więc warto o nim pamiętać w przypadku bólu mięśni. Ponadto w wodach tych znajdują się takie ważne związki jak: żelazo, selen, krzem, potas, chrom, mangan.
Ponadto korzystnie wpływają na kondycję naszej skóry, ujędrniają ciało i wygładzają je. Warto skorzystać z tego dobra w przypadku problemów z trądzikiem oraz przy posiadaniu suchej, matowej skóry.

Korzystanie z basenów termalnych zaleca się szczególnie osobom, które przebyły operacje lub przechodzą rekonwalescencję po chorobach.
Niezależnie od pory roku wody termalne działają równie dobrze na nasze ciało. Latem łagodzą podrażnienia po opalaniu oraz regenerują i wzmacniają warstwy ochronne naskórka. Zimą natomiast warto o nich pamiętać ze względu na to, że podczas tej pory roku na co dzień narażamy naszą skórę na wyjątkowo niekorzystne gwałtowne zmiany temperatur, na mróz, silny wiatr oraz suche i gorące powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach.

Gdzie warto się wybrać w Polsce i na świecie, by skorzystać z leczniczych właściwości wód termalnych?

Zacznijmy od Aqua Parku w Zakopanem, ponieważ jest to jedno z pierwszych miejsc w kraju oferujących kąpiele termalne. Obecnie kompleks składa się z 3 basenów krytych i 1 zewnętrznego. Dodatkowo mamy do dyspozycji 5 zjeżdżalni, 6 jacuzzi i kompleks saun. Warto wybrać się tam zimą, by wziąć kąpiel w całorocznym basenie geotermalnym z widokiem na Giewont.
Jednym z najbardziej imponujących kompleksów basenowych w Polsce może pochwalić się Bukowina Tatrzańska. Odwiedzający mają możliwość zażywać kąpieli w aż 12 basenach, nie są to jednak zwykłe baseny – zaskakują bowiem różnymi ciekawymi właściwościami i posiadają oryginalne regionalne nazwy, np. : „bonior basisty” czy „bulgotnik”. Dodatkowo mamy do dyspozycji liczne zjeżdżalnie, sauny, grotę solną oraz centrum SPA.

Warto odwiedzić także Termy Maltańskie w Poznaniu. Jest to największy w Polsce aquapark. Mamy do dyspozycji kompleks podzielony na dwie części – część sportową oraz rekreacyjną. Możemy korzystać z 9 basenów, wielu zjeżdżalni, strefy SPA, strefy dla dzieci i wielu innych atrakcji.
Popularne są również Termy Chochołowskie – są one często nieodłącznym elementem wypoczynku u stóp Tatr. Położone są ok. 15 km od centrum Zakopanego i są największym tego typu kompleksem w polskich górach. Odwiedzający mają okazję korzystać z ponad 30 basenów krytych i odkrytych, w tym basenów z wodą solankową, basenów whirlpool, wielu zjeżdżalni, saun i SPA. Interesującym elementem term jest „strefa surowej wody”, gdzie czekają na nas beczki wypełnione wodą naturalną siarczkową pochodzącą z ujęć termalnych – bez udziału procesów uzdatniających. Jest to obiekt przyjazny zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom – dla nich stworzono wiele atrakcji. Dodatkowo mamy do dyspozycji część hotelową i gastronomiczną,
Na zainteresowanie zasługują termy Zdrój Wojciech w Lądku-Zdroju. Udając się do tego uzdrowiska znajdziemy się w pięknym barokowym gmachu z 1680r, będącym prawdziwym dziełem sztuki. Kąpieli będziemy zażywać w okrągłej niecce otoczonej zachwycającymi zdobieniami, nakrytej imponującą kopułą. Co ciekawe – z term tych przed laty korzystały takie osobistości jak caryca Katarzyna czy Johann Wolfgang Goethe.

Przenieśmy się teraz myślami poza Polskę… szukając pięknych krajobrazów, warto zatrzymać się przy naturalnym spa o światowej renomie – Błękitna Laguna. National Geographic umieścił islandzkie termy na swojej liście 25 cudów świata, uznając, że „dymiące baseny przypominają krajobraz z innej planety”. Miejsce jest rzeczywiście zjawiskowe – woda ma tutaj cudownie błękitny kolor, uroku dodają wodospady, drewniane mostki i jaskinia z cieplejszą wodą. Mamy również do dyspozycji ogromny kompleks SPA.
Miastem, które słynie z aż 50 kąpielisk termalnych, są Węgry. Jednym z najpopularniejszych term w tym kraju są Łaźnie Gellerta – liczą ponad 100 lat i są słusznie nazywane perłą secesyjnej architektury. W całym kompleksie znajdziemy kilkanaście basenów – 8 z nich znajduje się wewnątrz zabytkowego budynku. Cudownie prezentuje się basen pod szklaną kopułą, możemy także korzystać z saun, kabin parowych i usług takich jak masaże.

Warto również pokusić się o odwiedzenie nieco bardziej niezwykłych miejsc, gdzie wody termalne działają tak samo leczniczo, a okolica i widoki, które towarzyszą kąpielom zapierają dech w piersiach. Travertine (USA) – są to urocze oczka wodne z gorącą wodą. Będąc w Turcji ambicją wielu osób jest kąpiel w Basenie Kleopatry, gdzie pływa się wśród ruin antycznej budowli. W Japonii w Dolinie Piekieł znajdują się kameralne gorące źródła – co ciekawe towarzyszami wizyt i główną atrakcją dla turystów są… małpki, które nauczyły się od ludzi jak cudowne jest przesiadywanie w gorącej wodzie.