Wisła – jedna z najciekawszych beskidzkich atrakcji

W Beskidzie Śląskim nie brak miejscowości obleganych przez turystów zarówno latem, jak i zimą. Niesłabnącą popularnością cieszy się Szczyrk, Brenna czy Ustroń, jednak na pierwsze miejsce wysuwa się przede wszystkim Wisła. Miasto kryje w sobie wiele ciekawych zakątków, które zainteresują zarówno dorosłych, jak i dzieci, a także jest doskonałą bazą wypadową do wędrówek górskich po okolicy.

Wisła Adama Małysza

Wisła pojawiła się w świadomości wszystkich Polaków, gdy Adam Małysz zaczął odnosić największe sukcesy. Dziś, choć minęły już lata od ostatnich występów Orła z Wisły, ogromną popularnością nadal cieszą się miejsca z nim związane.

Galeria „Sportowe trofea Adama Małysza”

Galeria znajdująca się przy ulicy 1 Maja to obowiązkowy punkt dla wszystkich fanów skoków narciarskich. Można tam zobaczyć kolekcję nart, plastronów oraz butów mistrza, a także jego trofea. Od nagród za poszczególne konkursy Pucharu Świata, aż po Kryształowe Kule, medale mistrzostw świata i medale olimpijskie z Salt Lake City i Vancouver. W galerii można także kupić pamiątki związane z Małyszem.

Czekoladowy Adam Małysz

Kolejnym miejscem, do którego warto zajrzeć jest Dom Zdrojowy przy placu Hoffa, w którego holu stoi czekoladowa figura Adama Małysza. Rzeźba powstała w 2001 roku z 330 kg białej czekolady, a wykonali ją cukiernicy ze Stowarzyszenia Cukierników RP. Czekoladowy Małysz ma 2,5 m i waży 180 kg. Kilka lat temu figura przeszła renowację i obecnie znajduje się w szklanej gablocie, by nie kusić zbytnio turystów.

Skocznia im. Adama Małysza

Pierwsza drewniana skocznia w Wiśle-Malince została wzniesiona w latach 1932-1933. Jej rekordzistą był Mieczysław Kozdruń, który oddał skok na odległość 41 m. W ciągu dziesięcioleci przechodziła kilka modernizacji, ale ostatecznie w 2001 r. postanowiono zburzyć starą konstrukcję i wybudować na jej miejscu nową, większą skocznię K120.

Wiślańska skocznia jest o tyle niezwykła, że jej zeskok wznosi się nad przebiegającą obok drogą. Obiekt otrzymał imię Adama Małysza, który 2008 r. oddał na nim pierwszy skok. Pięć lat później do Wisły po raz pierwszy zawitał Puchar Świata. Oficjalny rekord skoczni należy do Stefana Krafta i wynosi 139 m. Warto się tam pojawić nie tylko po to, by zobaczyć jedną z dwóch dużych skoczni w Polsce, lecz także by wjechać na wieżę startową. Na górze można napić się kawy i podziwiać panoramę Beskidów z tarasu widokowego.

Historyczne punkty Wisły

Historia miasta sięga XVI i XVII w., kiedy na jego terenie pojawili się pierwsi osadnicy. Byli to drwale pracujący dla Księstwa Cieszyńskiego, a już w XIX w. Wisła zaczynała zdobywać popularność turystyczną.

Pałacyk Myśliwski Habsburgów

Pałacyk o alpejskim charakterze został wybudowany w latach 1897-1898 na życzenie arcyksięcia Fryderyka Habsburga zafascynowanego możliwościami myśliwskimi okolicy. Pojawiali się w nim między innymi cesarz Wilhelm II Hohenzollern i arcyksiążę Karol Habsburg, ostatni austriacki cesarz. Od 1925 r. w pałacyku mieściło się schronisko, jednak z czasem przeniesiono je do większego budynku, a pamiątka po Habsburgach coraz bardziej niszczała. W końcu w 1984 r. polecono rozebrać budynek i przeznaczyć na opał, na szczęście powołano Społeczny Komitet Przeniesienia Schroniska z Baraniej Góry, który uratował zabytek. Pałacyk został rozebrany i w 1986 r. zrekonstruowany w centrum Wisły. Dziś jest częścią Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Zameczek Prezydenta

Zameczek prawdopodobnie stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Wiśle. Rezydencja stanowiła „dar Śląska dla Prezydenta RP” w związku z ponownym dołączeniem do Polski Górnego Śląska i części Śląska Cieszyńskiego w latach 20. XX w. Początkowo planowano odremontować w tym celu jeden z zameczków Habsburgów, ale w czasie remontu uległ on pożarowi, a budowę nowej rezydencji ostatecznie rozpoczęto w 1928 r.

Zameczek stojący na stoku Zadniego Gronia i zaprojektowany przez Adolfa Szyszko-Buhusza należy do najważniejszych realizacji awangardowych lat 20. Zamek Górny będący właściwą rezydencją prezydenta jest udostępniany turystom w grupach 20 osób z przewodnikiem po wcześniejszej rezerwacji.

Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego

W 1964 r. na muzeum zaadaptowano budynek karczmy z 1794 r. Jego pomysłodawcą był Andrzej Podżorski, regionalny działacz społeczny. Wizyta w tym miejscu pozwala przenieść się w czasie i lepiej poznać charakter regionu. Wiślański oddział Muzeum Śląska Cieszyńskiego prezentuje kulturę Beskidu Śląskiego. Można w nim zobaczyć wystrój tradycyjnej izby, a także domowe sprzęty czy ludowe stroje. Na wystawach czasowych pojawia się także sztuka regionalna.

Kościół ewangelicko-augsburski apostołów Piotra i Pawła

Kościół został wybudowany w latach 1833-1838 na miejscu poprzedniej, drewnianej świątyni. Trójnawowy budynek został utrzymany w stylu klasycystycznym. W jego minimalistycznym wnętrzu uwagę przyciąga ołtarz z witrażem, na którym przedstawiono patronów kościoła.

Kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego

Kościół katolicki znajdujący się na osiedlu Głębce. Świątynia została wybudowana stosunkowo niedawno, ponieważ w latach 1981-1983. Jej największą atrakcję stanowi wieża z XVI w. Została ona przeniesiona z kościoła w Połomni i zrekonstruowana w Wiśle.

Szlaki turystyczne i spacerowe

Wizytę w Beskidach trudno jest sobie wyobrazić bez chociaż jednego wyjścia w góry. W Wiśle znajduje się łącznie 150 km szlaków górskich. Wychodząc z Wisły, można dotrzeć na Soszów Wielki, Stożek Wielki, Baranią Górę, Trzy Kopce Wiślańskie czy na Czantorię wznoszącą się nad Ustroniem. Jeśli nie czujemy się na siłach, by zdobyć szczyty Beskidu Śląskiego, warto wybrać się na spacer Doliną Białej Wisełki w Wiśle Czarnej. Dolina uchodzi za jeden z najpiękniejszych punktów miasta. Obowiązuje tam zakaz ruchu samochodów, a droga wiodąca wzdłuż rzeczki z licznymi kaskadami jest dostosowana nawet dla dziecięcych wózków, dlatego jest to idealne miejsce na rodzinny odpoczynek

Będąc w Beskidach warto odwiedzić również Cieszyn. Polecanym wyborem jest hotel Cieszyn Liburnia.