Województwo warmińsko-mazurskie, położone w północno-wschodniej części kraju jest jednym z najpiękniejszych rejonów w Polsce. Mazury to wyjątkowa kraina – zawodni pod względem przyrodniczym, historycznym i kulturowym. Nie rzez przypadek każdego roku Mazury odwiedza ponad milion osób, spragnionych wyciszenia i odpoczynku. Region pozwala zwolnić tempa, odciąć się od codziennych spraw i popaść na moment w zapomnienie. Jakie ciekawe i zaskakujące miejsca skrywają Mazury? Poznaj najpiękniejsze miejsca na Mazurach!
Mazury – kraina wielkich jezior
Mazury, nazywane także Krainą Wielkich Jezior obejmują środkową cześć Pojezierza Mazurskiego. Region ten leży w Polsce północno-wschodniej i administracyjnie należy do województwa warmińsko-mazurskiego. Mazurskie jeziora są jednym z najpiękniejszych regionów krajobrazowych w Polsce, który stanowi idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych i letniego wypoczynku. Co zatem sprawia, że Mazury cieszą się tak dużą popularnością? Co roku turystów z całego świata przyciągają cudowne krajobrazy, bogactwo przyrody, a także niezliczona ilość jezior i lasów.
Największe jezioro w Polsce – Jezioro Śniardwy
Jezioro Śniardwy to największe jezioro w województwie warmińsko-mazurskim i największe w całym kraju. Jego powierzchnia to 114 km2, przy czym jest bardzo płytkie, bo jego głębokość to jedynie 23,4. Śniardwy położone jest w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego w dorzeczy Pisy. Połączone jest z jeziorami Bełdany i Mikołajskim oraz krótkim kanałem z jeziorem Łukajno. Na jeziorze znajduje się 8 wysp i liczne zatoki. Najpopularniejszą wyspą jest Czarci Ostrów, a najpiękniejszą bez wątpienia wyspa Kaczor. Tworzą one idealne miejsce na odpoczynek i biwak lub łowienie ryb. Z jeziorem związana jest również piękna znana legenda o dziewczynę rybaka uwięzionej w kamiennej skorupie.
Jezioro Mamry
Mamry, to drugi co do wielkości obszar wodny Warmii i Mazur, na terenie gminy Węgorzewo.
Mamrami nazywamy sześć połączonych jezior, Północne, (określane też właściwym), Kirsajty, Kisajno, Dargin, Święcajty oraz Dąbskie. Wszystkie zbiorniki razem maja powierzchnię około 10 tysięcy hektarów i stanowią atrakcje turystyczną dla miłośników żeglarstwa. Na Mamrach są aż 33 wyspy, z których większość ma status rezerwatu. Obserwacja mieszkających na nich ptaków jest ciekawą atrakcją dla dzieci i dorosłych. Baza noclegowa na brzegach Mamry jest bardzo rozwinięta, wieli właścicieli mazurskich kompleksów, nastawionych jest na przyjmowanie rodzin z dziećmi.
Najdłuższe jezioro w Polsce – Jezioro Jeziorak
Jezioro Jeziorak jest najdłuższym naturalnym akwenem w Polsce, jest trzecim co do wielkości w Krainie Tysiąca Jezior. Stanowi część szlaku Kanału Elbląskiego. Jest otoczone pięknymi lasami i ma bogatą linię brzegową. Znajduje się na nim 16 przepięknych wysp, które umożliwiają obcowanie z tajemnicą natury i stanowią wyzwanie dla poszukiwaczy przygód. Jeziorak to raj dla miłośników sportów wodnych takich jak windsurfing, kitesurfing, kajakarstwo, żeglarstwo i miejsce sprzyjające fanom nurkowania.
Najmniejsze z wielkich jezior – Kotek Wielki
Kotek wielki to najmniejszy akwen na szlaku jezior Warmii i Mazur na odcinku od Giżycka do Mikołajek. Znajduje się w gminie Ryn, jest dość muliste i porośnięte szuwarami. Kotek wielki jest ostoją dla ptactwa wodnego. W miejscowości Zielony Lasek funkcjonuje jeden port, który pełni funkcję tranzytową między północną a południową częścią Mazur.
Największe atrakcje na Mazurach
Na Mazurach jest bardzo dużo niesamowitych miejsce, które trzeba zobaczyć. Trudno jest wskazać najważniejsze mazurskie atrakcje, bo są ich setki, a nawet tysiące! Te malownicze mazurskie tereny powinien zobaczyć każdy miłośnik historii czy wielbiciel przyrody i aktywnego wypoczynku.
Piramida w Rapie
Grobowiec pruskiej rodziny von Fahrenheid, znany popularnie „piramidą w Rapie” to jeden z bardziej niezwykłych obiektów, które zobaczyć można w północnej części Mazur. Ta zagadkowa budowla wznosi się wśród mazurskich lasów i według niektórych jest miejscem mocy o pozytywnym promieniowaniu. W czasie I i II wojny światowej grobowiec został zdewastowany przez Rosjan. Po 1945r. Jednak nie został odbudowany i bardzo długo padał ofiarą wandali. Piramida w Rapie uważana jest za najbardziej tajemniczą atrakcją turystyczną na Mazurach.
Mazury – gdzie pojechać?
Nieważne, czy planując wyjazd na Mazury poszukujemy klimatycznej, mazurskiej ostoi, czy tłumnych plaż i molo, każdy odnajdzie tu miejsc dla siebie, bez względu na zainteresowania czy wiek.
Osoby, które szukają spokoju i wyciszenia mogą cieszyć się świeżym powietrzem nad brzegiem jednej z wielu rzek, albo np. odwiedzić ciekawe zabytki znajdujące się w pobliżu. Gdy zatrzymamy się w Świętej Lipce lub okolicach jeziora Dejnowo można wybrać się do Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce. Co roku do tej niewielkiej i spokojnej miejscowości przyjeżdżają setki tysięcy turystów przyjeżdżających na Mazury. Sanktuarium często nazywane jest „Częstochową Północy” z powodu licznych grup pielgrzymów.
Jedną z najpopularniejszych miejscowości na wypad nad Mazurskie Jeziora w ostatnich latach stały się Mikołajki. Zapewnią one ciekawe miejsca, gdzie można nacieszyć się największymi atrakcjami regionu. Mikołajki dają duże możliwości wypoczynku nad wodą i aktywne spędzanie czasu. Wakacje można spędzić zarówno w budżetowym miejscu, jak i luksusowym hotelu z własną mariną. Dodatkowo, pensjonat Mazury to doskonała opcja dla tych, którzy szukają komfortowego zakwaterowania w malowniczym otoczeniu, łącząc wypoczynek z możliwością odkrywania uroków tego regionu.
Bardzo dobrym i lubianym miejscem jest też Ostróda, która należy do największych miast Mazur. Tutaj nikomu nie grozi nuda. W mieście podczas wakacji dużo się dzieje – od festiwali muzycznych po festiwal cyrkowy.