Wyjazd na wakacje ubezpieczenie samochodu

W sezonie urlopowym coraz więcej osób decyduje się na podróż za granicę, własnym samochodem. Ubezpieczenie samochodu na wyjazd to jedna z tych kwestii, które powinny obowiązkowo znaleźć się na liście rzeczy do zrobienia przed urlopem. Kolizja, awaria czy zatrzaśnięcie kluczyków w aucie może zdarzyć się nawet najbardziej doświadczonym kierowcom.

Jakie ubezpieczenie na wakacje wybrać ,żeby zapewnić sobie wsparcie w takich sytuacjach?

Osobne ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę?

Czy konieczne jest osobne ubezpieczenie samochodu, kiedy wyjeżdżamy za granicę? Nie – jadąc autem do wielu państw, nie potrzeba osobnego ubezpieczenia samochodu na wyjazd. Jedynym ubezpieczeniem obowiązkowym podczas wyjazdu za granicę jest ubezpieczenie OC, które i tak musimy posiadać w Polsce.

Dodatkowe potwierdzenie posiadania ważnego OC za granicą

Są jednak kraje, które wymagają tzw. Zielonej Karty, czyli Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Jest to dokument, który potwierdza posiadanie ważnego ubezpieczenia OC. Zieloną Kartę trzeba mieć, jeśli wybieramy się do tych krajów: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia ,Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.

Dlaczego tak ważne jest ubezpieczenie samochodu na wakacje?

Ubezpieczenie samochodu na wakacje nie powinno ograniczać się tylko do posiadania ważnego OC. Bo choć OC chroni poszkodowanego, gdy to Ty wyrządzisz szkodę, ale nie zabezpieczy już Twojego samochodu gdy zostanie uszkodzony. Dlatego jeżeli wybierasz się poza granice Polski, pomyśl o ubezpieczeniu własnego samochodu na wyjazd – jedną z takich opcji jest wykupienie Autocasco (AC) .

Autocasco – ubezpieczenie od uszkodzenia lub kradzieży pojazdu

Ubezpieczenie (AC) nie jest obowiązkowe, jednak podczas zagranicznej podróży może być nieocenione. AC różni się od OC tym, że pokrywa naprawy samochodu nawet w przypadku, gdy do kolizji lub wypadku dojdzie z naszej winy lub też w przypadku zdarzeń od nas niezależnych. W zależności od wybranego wariantu, chroni nas przed drobnymi szkodami (np. stłuczki, uszkodzeniu pojazdu wskutek wandalizmu), jak i tymi większymi, obejmującymi całą wartość samochodu (np. pożar, kradzież auta).

Warto sprawdzić czy Autocasco ma w swoim zakresie ochronę od kradzieży. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ochronę od kradzieży pojazdu tylko jako dodatkową opcję do AC. Jednak jeżeli mamy w planach wyjazdy zagraniczne, to dobrze jest rozważyć możliwie najszerszy wariant ubezpieczenia. Wbrew pozorom i obiegowym opiniom, ryzyko kradzieży w Polsce jest o wiele mniejsze niż w innych krajach Europy np. Francji, Włoszech czy nawet Szwecji!

Upewnij się, czy Twoje Autocasco chroni jedynie na terenie Polski, czy obejmuje także ochroną zdarzenia poza jej granicami, Ochrona na terenie tylko naszego kraju jest dobra dla osób, które wcześniej nie planowały wyjazdu poza granice. Niestety nie ma możliwości wykupienia takiej polisy tylko na czas podróży (czyli np.2 tygodni) – jeżeli zdecydujemy się na takie ubezpieczenie, wtedy obowiązuje ono do końca okresu trwania ubezpieczenia.

Assistance – spokój podczas podróży

Ubezpieczenie Assistance to bardzo wygodne rozwiązanie na wypadek różnych sytuacji awaryjnych, które spotkają nas w drodze – zaczynając od pomocy mechanika w razie awarii lub wypadku, przez holowanie samochodu, wypożyczenie auta zastępczego, zapewnienie nieprzewidzianego noclegu, czy opiekę medyczną i prawną. Rolą ubezpieczyciela jest po pierwsze zorganizowanie pomocy, a po drugie pokrycie kosztów.

Ta polisa jest bardzo ważna zwłaszcza podczas zagranicznych wyjazdów, gdyż w obcym państwie trudniej niż w Polsce jest zorganizować pomoc na własną rękę. Najczęściej nie znamy realiów, procedur i przepisów obowiązujących w danym kraju (często barierą jest po prostu język). W tym przypadku ubezpieczyciel zapewnia przez całą dobę pomoc konsultantów, którzy doradzą co trzeba zrobić na miejscu zdarzenia, a także zorganizują odpowiednie wsparcie.

Stłuczka – co dalej?

Jeżeli poza granicami kraju przydarzy nam się stłuczka z innym kierowcą, nie należy wpadać w panikę. Sposób postępowania jest dokładnie taki sam jak w Polsce. Najpierw trzeba zebrać dane kontaktowe od sprawcy zdarzenia i spisać oświadczenie, w którym wyjaśnimy, jak doszło do stłuczki. Ten dokument nie wymaga specjalnego formularza. Wystarczy, że zawrzemy w nim jak najwięcej szczegółów dotyczących kolizji, a przede wszystkim: datę i miejsce zdarzenia, dane pojazdów, numer polisy OC i dane ubezpieczyciela.

Uczestnicy kolizji często zastanawiają się czy wzywać policję. Otóż, jeżeli w wyniku zdarzenia są osoby ranne lub gdy mamy wątpliwość kto był sprawcą stłuczki – wówczas należy wzywać policję.

Kiedy to my jesteśmy sprawcą kolizji

W większości krajów zakres ochrony OC auta jest podobny do tego, który obowiązuje w Polsce. To znaczy, że kiedy polski kierowca spowoduje wypadek za granicą, poszkodowany otrzyma odszkodowanie od jego ubezpieczyciela. Oczywiście warunkiem jest posiadanie ważnej polisy. Trzeba pamiętać, że polisa OC gwarantuje wypłatę tylko poszkodowanemu. Jeżeli to mu zawiniliśmy, to o zwrot kosztów możemy ubiegać się tylko wtedy, kiedy posiadamy Autocasco. Wtedy najlepiej jest jak najszybciej powiadomić o zdarzeniu naszego ubezpieczyciela, który podpowie, co możemy zrobić i czy powinniśmy naprawić auto jeszcze przed powrotem do kraju. Ubezpieczenie Autocasco chroni nas także przed skutkami zdarzeń losowych, takich jak deszcz czy wichura, a nawet w razie kradzieży pojazdu.