· Chorwacja · Dalmacja Środkowa · Jelsa - Wyspa Hvar

Hotel FONTANA★★

Obiekt

Położenie

Hotel Fontana Adriatiq Resort składa się z piętrowych pawilonów znajdujących się na wśród drzew piniowych ok. 550 m od centrum miasteczka Jelsa położonego na wyspie Hvar.

opis miejscowości

Jelsa to małe rybackie miasteczko położone zaledwie 27 km na wschód od miejscowości Hvar, na północnym wybrzeżu wyspy. Sąsiaduje ona z dwoma najwyższymi wzgórzami na wyspie – Sv. Nikola na zachodzie i Hum na wschodzie. Gmina Jelsa i wyspa Hvar są bogate w liczne kulturalno-historyczne zabytki, które znajdują się w kościołach, parkach, na polach, w jaskiniach, na rynkach i w wielu innych miejscach. W rejonie Jelsy, jak i na całej wyspie, wybrzeże jest dobrze rozwinięte z licznymi wysepkami, dużą ilością zatoczek i przylądków, gdzie odwiedzający mogą znaleźć spokój i odpoczynek.

Plaża

Bezpośrednio przy hotelu można znaleźć skalistą, kamienistą i żwirkową plażę. Na wyspie znajdują się też plaże piaszczyste (obok Hotelu Hvar, w miejscowości Vrbovska)

Informacje o obiekcie

W pawilonach ułożonych kaskadowo na niewielkim zboczu znajduje się 125 pokoi w dwóch rodzajach (classic i comfort). Wszystkie pokoje są dwuosobowe z możliwością 1 dostawki.
Pokoje typu classic, znajdują się w trzech pawilonach o nazwach: Mistral, Burin i Levanat, posiadają taras lub balkon, telewizję satelitarną, telefon, łazienkę z prysznicem i WC, wentylator.
Pokoje typu comfort, posiadają taras lub są bez balkonu, telewizję satelitarną, telefon, łazienkę z prysznicem i WC) wentylator.
Na terenie ośrodka do dyspozycji gości jest bar przy basenie, restauracja, taras taneczny, basen dla dorosłych i brodzik dla dzieci z morską wodą, bezpłatne leżaki i parasole przy basenie, kantor i sejf w recepcji, bezpłatny parking, obok recepcji wypożyczalnia samochodów i skuterów.

Sport

W sezonie (lipiec, sierpień) prowadzone są animacje dla dzieci i dorosłych: jeden raz w tygodniu muzyka na żywo, mini-disco, karaoke, aerobic, aqua-aerobic, pilates, mini-club dla dzieci 4-12 lat. Do dyspozycji gości jest siłownia, tenis stołowy, miejsce do gry w kule. W pobliżu kompleksu znajduje się centrum sportowe z boiskiem do siatkówki, piłki nożnej, koszykówki.

Dodatkowe informacje

Jeden dzień wcześniej zamiast śniadania lub kolacji, można zamówić suchy prowiant na drogę. Istnieje możliwość rezerwacji noclegów (na zapytanie) w każdy dzień tygodnia. Na wyspę można dostać się ze Splitu do miejscowości Stari Grad (15 km od ośrodka) lub z Drvenika do miejscowości Sućuraj (50 km od ośrodka).
Na zapytanie możliwość zabrania psa/kota (dodatkowo płatne).

Wyżywienie

Śniadania (7:00–10:00) i obiadokolacje (18:30–21:30) serwowane są w formie smacznego bufetu.

Płatności

Cena za osobę

Zniżki:

 • gratis – dziecko do 12 lat na dostawce
 • 50% - drugie dziecko do 6 lat w łóżku z rodzicami
 • 20% - dziecko do 12 lat na łóżku podstawowym
 • 10% - dorosły na dostawce

Dopłaty:

 • 3 EUR / 1 dzień – łóżeczko dziecięce

Zwierzęta dodatkowo płatne 8 EUR / 1 dzień

Taksa klimatyczna (dodatkowo płatna)

 • 1 EUR / 1 dzień - osoba dorosła
 • 0,5 EUR / 1 dzień - dziecko 12-18 lat
 • gratis - dziecko do 12 lat

Kraj

Chorwacja

Chorwacja to śródziemnomorski kraj o wyjątkowym pięknie, leżący nad Adriatykiem. To kraj lasów, rzek obfitujących w ryby, kraj Jezior Plitwickich i malowniczych pagórków. Tu jak nigdzie indziej góry stykają się bezpośrednio z błękitnym Adriatykiem. Chorwacja to jedno z najmniejszych państw europejskich, zajmujące powierzchnię 56.691 km2. Dlatego hasłem przewodnim tego kraju jest MAŁY KRAJ NA WIELKIE WAKACJE.

Republika Hrvatska niepodległe państwo od 1991 roku, od pierwszego lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28 członek wspólnoty. Znajduje się w zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego, składającego się z części lądowej - kontynentalnej, śródziemnomorskiej i wyspiarskiej (1185 wysp). Kształtem przypomina bumerang, posiada najbardziej "poszarpaną" linię brzegową w Europie ze względu na ukształtowanie geomorfologiczne.

Kraj o bogatej, często krwawej historii, stanowi dziś jeden z najbardziej ulubionych kierunków wakacyjnego wypoczynku. Bliskość z Polski i świetna infrastruktura komunikacyjna, niebywałe piękno przyrody, jak również słowiańska dusza jej mieszkańców z śródziemnomorskim szlifem, czyni z Chorwacji idealną destynację na niezapomniane wakacje.

Dla podróżnych

O Chorwacji

Powierzchnia Chorwacji wynosi 56.594 km2 z 31.479 km2 wód terytorialnych, na których można żeglować, pływać i nurkować. Łączna długość wybrzeża to 6.278 km. Do Chorwacji należy też 1.244 wysp, wysepek i grzbietów morskich, stąd też popularny zwrot "Kraj tysiąca wysp".
Chorwacja zajmuje największą część wschodniego wybrzeża Adriatyku, części basenu Morza Śródziemnego, która najdalej wrzyna się w głąb lądu europejskiego.

Wąski pas górski Dinara (1.831 m.n.p.m.) oddziela chorwacki pas śródziemnomorski od środkowoeuropejskiej części kontynentalnej, która rozciąga się od wschodnich zboczy Alp na północnym zachodzie do Dunaju na wschodzie, obejmując południową część urodzajnej Niziny Panońskiej.

Klimat w Chorwacji

Na wybrzeżu przeważa przyjemny klimat śródziemnomorski z dużą ilością słonecznych dni w roku. Lata są gorące i suche, a zimy łagodne i wilgotne. Temperatury lekko spadają jeżeli wybierzemy się w kierunku wewnętrznej części, gdzie przeważa łagodny klimat kontynentalny. Na wysokości powyżej 1200 metrów można poczuć świeże górskie powietrze, a w miesiącach letnich temperatura wynosi około 13 ºC.

Waluta

Chorwacja w 2019 roku planuje przejść na euro, ale do tego czasu obowiązuje waluta narodowa, kuna chorwacka. Jedna kuna to 100 lip. Pieniądze można wymienić w jakimkolwiek banku, kantorze, urzędzie pocztowym i w prawie wszystkich agencjach turystycznych, hotelach i na kempingach. W prawie wszystkich instytucjach i bankomatach można również płacić kartami kredytowymi, takimi jak Visa, MasterCard, American Express i Diners itd.

Potrzebne dokumenty

Do podróżowania po Chorwacji obywatelom UE wystarczy dowód osobisty. Chorwackie przepisy celne są w pełni zharmonizowane ze standardami UE.

W Chorwacji, podobnie jak w Polsce, numer alarmowy to 112.

Zwierzęta domowe

Państwa zwierzęta domowe są również mile widziane w Chorwacji! Jeżeli chcecie Państwo zabrać swojego czworonoga do Chorwacji, jedynym warunkiem jest przejście prostego badania przed wjazdem do kraju. Podczas badania zostanie sprawdzone, czy Państwa zwierzę posiada mikrochip, czy jest szczepione przeciwko wściekliźnie i czy posiada paszport lub zaświadczenie weterynaryjne.

Podróż autem

W Chorwacji ważne jest polskie prawo jazdy, trzeba też posiadać dowód rejestracyjny pojazdu i polisę OC. W najpopularniejszych kwestiach przepisy drogowe są bardzo podobne do polskich. Obowiązuje zakaz rozmowy przez telefon komórkowy podczas jazdy (dozwolone są zestawy głośnomówiące) oraz stosowanie pasów bezpieczeństwa dla wszystkich podróżujących pojazdem. W pojeździe powinny znajdować się: kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy i apteczka, jeśli nie chcemy wdawać się w dyskusje z lokalną policją na temat Konwencji Wiedeńskiej.

W Chorwacji obowiązują następujące ograniczenia prędkości:

 • 50 km/h - w terenie zabudowanym
 • 90 km/h - poza terenem zabudowanym
 • 110 km/h - drogi szybkiego ruchu
 • 130 km/h - autostrady
 • 80 km/h - pojazdy z przyczepami

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi - 0,0 promila.

W hotelu i apartamencie

Do gniazdek elektrycznych możemy podłączać sprzęt używany w Polsce, gdyż używany jest tam ten sam standard 230V/50Hz. Na ogół są to gniazdka typu Schuko (podobne do naszych, ale zamiast bolca uziemiającego mają metalowe wypustki na bokach), do których można podłączyć większość używanych u nas współczesnych urządzeń elektrycznych (zasilacze/ładowarki itp).