Chorwacja jest to państwo leżące na pograniczu Europy Środkowej i Europy Południowej, nad Morzem Adriatyckim. Stolicą jest Zagrzeb. Całkowita powierzchnia państwa to 56 594 km2.
Chorwacja graniczy z Bośnią i Hercegowiną, Słowenią, Węgrami, Serbią i Czarnogórą. Najwyższym jej punktem jest VRH Dinare, (1831 m n.p.m.) w paśmie Dinara, najniższych natomiast jest Morze Adriatyckie 0m.
W państwie zamieszkuje prawie 4,5 mln mieszkańców. Znaczna ich większość wybrała miasta (64%), wieś 36%.
Językiem urzędowym Chorwacji jest język chorwacki, jednak w gminach, w których zamieszkuje co najmniej 1/3 mniejszości, językami urzędowymi są także języki tych mniejszości. Obecnie status ten posiadają język serbski w 21 gminach, język węgierski w dwóch gminach, język włoski w dwóch gminach, język czeski w jednej oraz język słowacki w jednej.
Jeśli chodzi o religię – dominuje katolicyzm. Mamy również styczność z takimi wyznaniami jak: prawosławni, protestanci (głównie luteranie, zielonoświątkowcy i kalwini), muzułmanie, Świadkowie Jehowy.
Państwo to posiada bardzo urozmaicone wybrzeże. Typ ten został nazwany dalmatyńskim od nazwy chorwackiego wybrzeża – są to liczne wyspy ustawione równolegle do linii brzegowej.
Gospodarka
Gospodarka Chorwacji opiera się głównie na usługach, w mniejszym zakresie na przemyślne lekkim. W okresie letnim dużą rolę odgrywa także turystyka, staje się ona znaczącym źródłem przychodów państwa.
Rolnictwo jest stosunkowo dobrze rozwinięte. Najlepsze warunki do rozwoju rolnictwa posiada Sławonia oraz Chorwacja właściwa – prowadzi się tam produkcję kukurydzy, pszenicy, buraków cukrowych, lnu, konopii, tytoniu, drzew owocowych. W prawie całej Chorwacji uprawia się winorośle, najbardziej cenione są wina dalmackie. W Dalmacji i Istrii kwitnie również uprawa oliwek, drzew cytrusowych i figowców. Ponadto na obszarach nizinnych hoduje się owce, kozy, osły i muły.
Na wybrzeżu rozwija się rybołówstwo i przetwórstwo rybne.
Jeśli chodzi o przemysł – główną rolę w Chorwacji odgrywa przetwórstwo: hutnictwo, przemysł stoczniowy, chemiczny i petrochemiczny. Duże znaczenie ma też: przemysł maszynowy, włókienniczy, obuwniczy i skórzany, spożywczy (głównie winiarski). W stolicy skupia się również przemysł poligraficzny, elektroniczny i farmaceutyczny.
Rijeka odgrywa natomiast dużą rolę jako port tranzytowy dla towarów z Austrii i Węgier.
Kraj posiada niewielkie własne zasoby surowców, duże pokłady boksytów, mniejsze miedzi, węgla brunatnego, złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Dzięki odkrytym w 1960 roku złożom ropy naftowej i gazu ziemnego Chorwacja jest samowystarczalna pod względem energetycznym.
Przejdźmy do TURYSTYKI.
Turystyka jest bardzo istotna dla kraju. Głównym celem turystów jest wybrzeże Adriatyku oraz nadmorskie kurorty. W nadmorskich miejscowościach dominują plaże żwirowe i kamieniste, co sprzyja czystości wody – dzięki temu Adriatyk ma tutaj wyjątkowo piękny, turkusowy kolor, co zdecydowanie przyciąga, popularnością cieszą się też nadmorskie zatoczki. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się miasta położone w głębi lądu, mimo to – są to miejsca bardzo urokliwe i warte odwiedzenia.
Atrakcje turystyczne Chorwacji
- Chorwacja to naprawdę piękny kraj, choć niewielki – to liczba atrakcji, które na nas czekają jest powalająca. Jest to kraj odpowiedni zarówno dla miłośników historycznych zabytków – jak i dla wielbicieli bajkowych krajobrazów.
- Zacznijmy od Dubrownika, zwanego „Perłą Adriatyku” – którego starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To wspaniałe miasto swoją sławę zawdzięcza historycznym zabytkom i świątyniom oraz murom obronnym. Pejzaż został wykorzystany przez producentów „Gry o Tron”, nakręcono tam wiele scen.
- Obowiązkowym punktem wycieczki dla osób, kochających historię i zabytki, jest miasto Split – drugie pod względem wielkości miasto Chorwacji, przepiękna jego Starówka, która powstała na ruinach pałacu cesarza Dioklecjana, najstarsza na świecie katedra i mauzoleum strzeżone przez sfinksa.
- Warto odwiedzić również Szybenik. Jest to miasteczko we włoskim stylu – zwiedzanie polega na wchodzeniu po stromych schodach, przemieszczaniu się wąskimi uliczkami. Znajdziemy tak katedrę św. Jakuba, wizytówkę Szybenika.
- Jeśli jesteśmy wielbicielami wina i oliwek, a zapach lawendy nas uspokaja – koniecznie musimy wybrać się na „Królową Chorwackich Wysp” – wyspę Hvar. Jest to najcieplejsza i najbardziej słoneczna wyspa na Adriatyku.
- Bajkowe krajobrazy znajdziemy również w Parku Narodowym Jezior Plitwickich. Na terenie parku jest aż 16 krasowych jezior, połączonych prawie 100 wodospadami. Woda w jeziorach ma cudowny, turkusowy kolor, brzegi jezior są strome i porośnięte zielenią. Jest to nieziemski widok.
- Najbardziej zieloną wyspą na Adriatyku – jest natomiast wyspa Mljet. Dodatkowym jej atutem jest otoczenie przez krystalicznie czystą wodę. Na wyspie znajdują się 2 jeziora, połączone wąskim kanałem – na jednym z nich znajduje się wysepka St. Mary z pięknym klasztorem benedyktyńskim.
- Dla miłośników plaż poleca się Plaża Zlatni Rat na wyspie Brac. We wszystkich rankingach plaża ta zajmuje pierwsze miejsce. Z lotu ptaka przypomina mieniący się złotem róg, ze względu na swój unikatowy wygląd, często reklamuje Chorwację w większości katalogów.
- Rajem dla plażowiczów będzie również Krk, Baska – znajduje się tak 2km żwirowa plaża, na której może pomieścić się nawet 5 tys. Osób. Dawniej była to rybacka wioska, obecnie jest miejscowością typowo turystyczną,
- Chorwacja jest również krajem, w stronę którego kierują się nurkujący. Często wyspy Chorwacji, które z zewnątrz nie zachwycają ani bogactwem roślin, ani zwierząt, ani krajobrazem godnym uwagi – pod wodą kryją prawdziwie bogate, cudowne życie. Takim miejscem jest archipelag Kornati – składający się z 150 wysp i wysepek.